Madhjapradesh Indie

Madhjapradéš

Středověký majestát paláců a úžasný venkov

Zalesněné srdce centrální Indie s množstvím národních parků. Turisté sem míří také kvůli chrámům Khadžuráha,  buddhistické stupě v Sánčí nebo ruinám středověkých měst.

Velké plochy státu jsou však zatím ještě turismem nezkažené. Když se budete toulat podél řeky Narmady, jako byste se vraceli v čase.

 

Sonagiri - nenápadné kouzlo džinistického poutního místa

Džinistické poutní místo Sonagiri na titulních stránkách zahraničních průvodců nenajdete. Také v rámci Indie není příliš známé. Má však své kouzlo malého a důležitého poutního místa. Zaujmout vás může klidná vesnická atmosféra, desítky bílých chrámů i dobrá dostupnost z hlavního města.
Strávit tu můžete dvě hodiny i tři dny. Záleží na tom, jak jste naladěni a co od Sonagiri očekáváte.
Číst více

Od úsvitu do soumraku na břehu indické řeky

Pozorovat cvrkot a dění na břehu indické řeky má své neopakovatelné kouzlo. Modlitby poutníků, koupající se děti, pradleny i večerní obřad ohně.
Podobné scény spatříte v Indii na mnoha místech. Přesto jsou gháty řeky Narmady něčím jiné a svým způsobem úžasné. Stojí zato zde prožít celý den.
Podívejte se na komentovanou fotogalerii z jednoho takového místa.
Číst více
Buddhistická stúpa v Sánčí – nejstarší kamenná stavba v Indii Pavel Hodál 22. 3. 2017
Fotografie nejstarší a nejvýznamnější buddhistické stavby v Indii nechybí v žádném tištěném průvodci ani monografii věnované indickému umění. Snímky jejich čtyř bohatě sochařsky vyzdobených tóran, tedy vstupních bran, patří mezi nejpůsobivější.
Podívejte se tedy na komentovanou galerii snímků a nechte se jimi inspirovat třeba k návštěvě.
Skalní malby v Bhimbetce - galerie pravěkého umění Pavel Hodál 14. 2. 2017
Představte si jeskynní malby typu Altamita nebo Lascaux. Jen starší o pár tisíc let. Bez turistického zázemí, bez parkoviště plného autobusů a fronty všudypřítomných turistů.
Najdete tu stáda jelenů a slonů, buvoly a tygry kreslené červenou hlinkou po skalních stěnách. Budete zde skoro sami. Bez průvodce. V zeleni tropické džungle. V srdci Indie. To jsou skalní malby v indické Bhimbetce.
Pevnost Mandu: život mezi paláci a chatrčemi Pavel Hodál 3. 6. 2014
Políčka tu rolníci obdělávají dřevěným pluhem taženým párem kravek. Stejně tak, jako to dělali jejich předchůdci před staletími. Jen okolní kulisy se změnily.
Původní pevnost a palácové město Mandu je stále ještě obehnáno čtyřiceti pěti kilometry hradeb, které protíná dvanáct bran. Ale místní paláce dávno zpustly a zejí prázdnotou.
S tisíci poutníky v Čitrakútu Pavel Hodál 22. 11. 2012
Čitrakút (Chitrakoot) je přesně tím místem, které v zahraničním průvodci po Indii buď nedajdete nebo mu bude věnováno maximálně deset řádků. Pro miliony indických višnaistů je však pojmem, který všichni znají a mnozí i navštívili. Podle velkého indického eposu Rámájany zde totiž Ráma, Síta a Lakšmana strávili čtrnáct let svého vyhnanství.
Není proto divu, že se Čitrakút stal důležitým poutním centrem.
Orcha - paláce, řeka a úžasný klid Pavel Hodál 28. 9. 2012
Vesnice, která má 10 000 obyvatel? Jedině snad v Indii. A Orcha (Orča) si zachovala všechny výhody malé vesničky. Chybí tu velká betonová monstra, špína a nekonečný dopravní ruch, které jsou tak typické pro jiná indická města. Najdete tu klid a pohodu. A spoustu krásných paláců.

Maheshwar - poutní místo na řece Narmadě

Nejlepší místa v Indii jsou ta malá, neznámá, nepopsaná v zahraničních průvodcích. Člověk tu nepotká turistu, hotely a restaurace nenabízí západní kuchyni a děti tu neškemrají o propisku nebo rupii. A tak za cenu mírného nepohodlí člověk vidí tu pravou, turismem ještě nezkaženou, vstřícnou a pohostinnou, byť pro bělocha trochu nepohodlnou, Indii. Jedním z takových míst je i Maheshwar - malé městečko na břehu posvátné řeky Narmady.
Číst více