Himachalpradesh Indie

Himáčalpradéš

Odlehlá horská údolí i populární letoviska

Mohutné himálajské štíty, vzdálená, špatně dostupná údolí. Místa, kam byla silnice protažena teprve před pár lety.

Himáčalpradéš si zamilujete pro množství treků. Cesta přes pětitisícová sedla často vede skrz vesničky visící vysoko nad srázem. Každá část státu je jiná — buddhistický Lahaul a Spiti patří mezi suhé oblasti, turistické Kullu a Shimla jsou více zelené.

Himálajská úzkokolejka z Kalky do Shimly je technickým divem a zajímavou turistickou atrakcí Pavel Hodál 15. 4. 2019
Urazit 96 kilometrů vlakem po úbočí Himálaje tu trvá 5–6 hodin. Trať překoná převýšení téměř jeden a půl kilometru a jet rychleji prostě nejde.
Indická úzkokolejka do Shimly je právem jedním z technických zázraků britského stavitelství. I proto byla zapsána na seznam světového kulturního děditství UNESCO.
Sarahan – zajímavá historie lidských a zvířecích obětí v himálajském chrámu Pavel Hodál 4. 1. 2019
Současná horská silnice číslo 22, která vede po trase stezky původně spojující Hindustán a Tibet, je dostatečně rychlá a široká. Málokdo si ale uvědomuje, že ne vždy to tak bylo. V její polovině, mírně mimo trasu, leží jedno zajímavé místo – chrám Bhimakali.
Dnes tu potkáte usměvavé turisty s fotoaparáty i hinduistické poutníky. Ale ještě nedávno probíhaly v místním chrámu krvavé lidské oběti.
Indickým Himálajem podle řeky Rupin vzhůru do sedla a ještě dál Pavel Hodál 12. 11. 2018
O překvapení na tomto treku není nouze. Divoká řeka, osamělé vesnice, krásné vodopády a sedlo vysoké téměř pět tisíc metrů.
Přesto ale nepatří mezi obtížné. Je jen málo známý, a proto zatím i „nezkažený masovým turismem“. Řeč je o treku přes sedlo Rupin spojující indický Uttarákhand s Himáčalpradéšem.
Shimla počátku 20. století – román The Hill Station od J.G. Farrella Pavel Hodál 15. 6. 2017
Koloniální Indie, pletichy a vztahy mezi britskými úředníky a jejich rodinami. Nadřazenost domorodcům i kastovnictví mezi bílými. Atmosféra horské stanice Shimla, malého ostrůvku té „pravé Británie“ uprostřed indických hor.
To vše popisuje ve svém nedokončeném románu “The Hill Station” J.G. Farrell. A stojí za přečtení.

Dhankar gompa – klášter, který se rozpadá

Tisíc dvě stě let tradice, výhled na soutok řek Spiti a Pin, tři sta metrů vysoký útes a postupný rozpad.
To je klášter Dhankar v odlehlé části indického Himálaje v oblasti Spiti. Leží zdánlivě vysoko v mracích, ale postupně se řítí dolů do údolí. Původně byl pevností a sídlem královské rodiny, nyní tu žije pár mnichů a občas se zde zastaví několik turistů.
Číst více
Přes sedlo Pin-Parvati do Údolí sněžných leopardů Pavel Hodál 25. 1. 2014
Víte, jaký je rozdíl mezi trekem v Norsku a v indickém Himálaji? Na obou místech najdete krásné hory a dechberoucí scenérie.

Pouze v Indii ale můžete vysoko v horách, čtvrtý den túry, potkat svatého muže – bosého sádhua, který vás pozdraví „Om Namah Šivája“ a pak jde v klidu dál, vybaven pouze dekou a konvičkou. Zatím co vy se ploužíte s velkým batohem, pohorkami a výbavou za tisíce.
Za horkými prameny v Manikaranu Pavel Hodál 20. 1. 2014
Několikrát jsem projížděl okolo a nikdy jsem se zde nezastavil. Buď mě stručný popis místa v průvodci nezaujal, a nebo nebyl čas. A byla to škoda.

Teprve loni jsme s malou oklikou odbočili z hlavního údolí v Kulu a strávili dvě noci v Manikaranu – poutním místě s horkými prameny v Himáčalpradéši, zhruba 40 kilometrů od hlavní trasy směr Manali.

Nedotýkejte se Malany! Na návštěvě odlehlé himálajské vesnice

Na úbočích indického Himálaje leží tisíce malých odlehlých vesniček. O jedné z nich se však pravidelně píše v tisku, natáčejí se o ní filmy a navštěvují ji zahraniční i indičtí turisté. Stovky let zůstávala malá vesnička Malana izolovaná od civilizace.

Nachází se na malém ostrohu pod hřebenem v jednom bočním údolí indického Himálaje a zachovala si velmi originální atmosféru a svébytnou kulturu.
Číst více