Tamilnadu Indie

Tamilnádu

Věže gópuram, rýže a svébytná kultura

Drávidská kultura jižní Indie je charakteristická zdobenými věžemi chrámů. Jejich věže a obrovské chrámové okrsky přitahují miliony poutníků. 

Madurai a chrám bohyně Mínakší, posvátný okrsek Srirangam, posvátná hora Arunáčala, rýžová pole v okolí řeky Kaveri, Modré hory Nilgiri. Je toho hodně, co tu můžete vidět.

Ochutnejte také jihoindické speciality — rýžovou placku dosa nebo nadýchané bochánky idli.

Jak si užít Pichavaram – bludiště mangrove v Tamilnádu

Druhý největší porost mangrove v Indii je místo zahalené mlhou, plné řek a bažin. Je to úžasný ostrůvek divočiny obklopený kulturní krajinou. Je to místo střídajícího se přílivu a odlivu, hejn ptáků, úzkých průlivů a kanálů, keřů a stromů na pomezí moře a pevniny.
Není nejznámější ani světově největší. I přes to vše jej určitě zařaďte do svého plánu cesty jižní Indií.
Číst více

Indií na kole od čajovny k čajovně

Přejel jsem Indii na kole a byl to neskutečný zážitek.
Měli byste to také někdy zkusit. Je to ideální způsob, jak si užít krajinu, vyhnout se zprofanovaným památkám, popovídat si s lidmi a dostat se na nevšední místa.
A víte, co dělat, když omylem vjedete na indickou dálnici? Já už ano.
Číst více

Podivuhodné příběhy a písně z Modrých hor

Podivuhodné příběhy a písně z Modrých hor je kouzelná kniha. Ukazuje Indii, jaká byla a jaká už asi nikdy nebude. Alespoň při mé poslední návštěvě Nilgiri neboli Modrých hor jsem to tak vnímal.

Indolog Kamil V. Zvelebil v ní popisuje kulturu domorodců a původních kmenů obývajících tuto náhorní planinu na jihu Indie.
Číst více

Pobřežní chrámy v Mahabalipuramu

Největší a hlavní město indického státu Tamil Nadu, dřívější Madras, nyní zvaný Čenai, za návštěvu nestojí. Smogu a zmatku velkoměsta však můžete uniknout celkem lehce. Nedaleko (na indické poměry, tedy jen 80 km) od Čenaje se nachází klidné a zajímavé místo Mahabalipuram. Mahabalipuram leží směrem na jih od Čenaje na Koromandelském pobřeží. Je známý svými chrámy, jeskyněmi a skalními reliéfy.
Číst více

Vodopády Hogenakkal na pomezí Tamilnádu a Karnátaky

Zhruba 40 kilometrů od města Dharmapuri v jižní Indii prorazila řeka Kaveri úzkou soutěsku a padá dolů v impozantních vodopádech. Nejkrásnější jsou v období monzunů. My měli to štěstí, že jsme tam právě tehdy byli.
Vodopády nazývané Hogenakkal leží nedaleko hranice mezi státy Karnataka a Tamilnádu.
Číst více