Grand Anicut je přehrada stará více než 2 000 let – zázrak stavitelství starých Čólů

přehrada Grand Anicut je stará 2 000 let, Tamilnádu Indie
Historie ovlivňování krajiny člověkem je delší, než si někdy občas dokážeme představit. Před zhruba 2 000 lety změnili jihoindičtí Čolové tok řeky, postavili přehradu a zúrodnili obrovské území.
Ta přehrada tu zůstala dodnes.

Všedně nevšední přehrada

Na první pohled je to naprosto běžná a nudná stavba. Prostě jen další přehradní hráz. Podobných najdete po celém světě tisíce. Na druhý pohled je ale mnohem zajímavější. Je totiž stará přibližně dva tisíce let a dokázala odklonit tok řeky Kaveri o desítky kilometrů jinam.

Přehrada Kallanai, známá také jako Grand Anicut, je čtvrtou nejstarší přehradou na světě. Stále ještě slouží a zajišťuje závlahu pro miliony obyvatel jihoindického Tamilnádu. Byla dokončena králem Karikala z dynastie Čólů ve 2. století našeho letopočtu, ale její počátky jsou prý ještě starší.

přehrada Grand Anicut je stará 2 000 let, Tamilnádu Indie

Hlavním důvodem její stavby bylo odklonit tok řeky Kaveri k severu a dovést vodu do závlahových kanálů. To se povedlo a skoro tři sta tisíc hektarů zemědělské půdy výrazně zvýšilo svoji úrodnost.

Zmatek v názvech. Kolik těch řek tu vlastně je?

Řeka Kaveri pramení v Karnátace na západním pobřeží Indie a teče směrem k východu. Poblíž města Tiruchirapalli se rozděluje do dvou koryt a vytváří velký říční ostrov Srirangam (mimochodem velmi zajímavé a důležité poutní místo).

A právě v místech, kde se původně jižní rameno zvané Kaveri a severní rameno jménem Kollidam opět spojují, postavili Čólové svoji hráz.

V důsledku toho odklonili většinu vody do severní větve a zajistili vláhu obrovskému území. Ne nadarmo je dodnes oblast kolem města Thanjavur nazývaná „rýžovou miskou Tamilnádu“.

přehrada Grand Anicut je stará 2 000 let, Tamilnádu Indie

Když se nyní podíváte na říční mapu Indie, může vás zarazil jedna geografická perlička. Kaveri je obrovská řeka. Co se týče povodí a množství vody, je třetí největší řekou jižní Indie. Přesto do Bengálského zálivu ústí poblíž vesnice Poompuhar jen jako malá drobná říčka s minimálním průtokem. Je to proto, že většina vody byla odkloněna v Grand Anicut do severního koryta a vytvořila mnohem vodnatější a mohutnější tok jménem Kollidam. Takže do moře tu ústí úplně jiná a uměle vytvořená řeka.

Grant Anicut

Pár zajímavých čísel

  • Přehrada měří 329 m.

  • Hráz je 20 metrů široká.

  • Výška hráze dosahuje 5,5 m.

Po původní stavbě čólských králů tu už moc stop nezůstalo. V devatenáctém století totiž Britové hráz opravili a hlavně zvýšili. Zvětšili tak plochu zaplaveného území na dnešních 400 000 ha.

přehrada Grand Anicut je stará 2 000 let, Tamilnádu Indie

Nejlépe na kole

Cestovky sem běžně nejezdí a je pravda, že pro většinu turistů není Grand Anicut dostatečně přitažlivý. Má smysl se sem podívat, jestli máte načtenou historii jižní Indie a už jste někdy slyšeli o velkých Čólech nebo jste fandové vodních projektů.

Návštěva hráze může být i zajímavou pauzou na cestě mezi městy Tiruchirapalli a Thanjavur.

Přehrada je přibližně 15 km od města Tiruchirapalli ve směru po proudu řeky Kaveri. Když si půjčíte kolo, čeká vás prima projížďka venkovskou krajinou.

přehrada Grand Anicut je stará 2 000 let, Tamilnádu Indie

Tamilnadu venkov

Pár zajímavých čísel

  • Přehrada měří 329 m.

  • Hráz je 20 metrů široká.

  • Výška hráze dosahuje 5,5 m.

Tamilnadu

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce