Buddhistická stúpa v Sánčí – nejstarší kamenná stavba v Indii

Sánčí - tórana
Fotografie nejstarší a nejvýznamnější buddhistické stavby v Indii nechybí v žádném tištěném průvodci ani monografii věnované indickému umění. Snímky jejich čtyř bohatě sochařsky vyzdobených tóran, tedy vstupních bran, patří mezi nejpůsobivější.
Podívejte se tedy na komentovanou galerii snímků a nechte se jimi inspirovat třeba k návštěvě.

Velká stúpa v Sánčí

Dominantou kopce a nejvýznamnější památkou Sáňčí je Velká stúpa, neboli stúpa číslo 1. Je považována za nejstarší buddhistickou sakrální stavbu v Indii. Vznikla asi ve druhém století př. n. l.

východní brána (tórana)

V 1. století př. n. l. přibyly čtyři mistrovsky vyřezávané brány (tórany).

stúpa č. 3 - zde byly nalezeny ostatky buddhových žáků

Nedaleko Velké stúpy se nachází menší stúpa číslo 3. Má dokonalejší polokulovitý tvar, ale je vysoká jen něco málo přes osm metrů a má pouze jednu bránu. Uvnitř objevili archeologové kosterní pozůstatky dvou Buddhovým žáků.

východní brána (tórana)

Tórany (brány) jsou vysoké asi deset metrů a směřují do čtyř světových stran.

západní brána (tórana)

Trojité podélné trámy i svislé sloupy doslova překypují množstvím lidských i zvířecích postav.

Reliéfy vytesané do pískovce udivují jemností detailů.

Postavy a vzory vytesané do pískovce udivují jemností detailů.

východní brána (tórana)  

Reliéfy na branách ukazují především scény z Buddhova života, případně vyprávění o Buddhových předchozích inkarnacích.

Apsara – smyslná nebeská nymfa

Apsara – smyslná nebeská nymfa podpírá větev mangovníku.

Buddha zobrazený ve formě posvátného fíkovníku

Buddha zde není nikde zobrazený. Zastupuje ho symbol stromu, lotosu, kola, otisk bosých nohou nebo prázdný trůn.

Reliéfy na branách ukazují především scény z Buddhova života

Můžete tu také vidět démony, duchy a výjevy z každodenního života, například rolníky za pluhem, hospodyně při vaření či bitevní scény.

zbytky základů klášterů a jinách budov v Sánčí

Sánčí nebylo tvořeno jen jedinou stúpou. Celý komplex původně zahrnoval množství dalších budov, klášterů, škol a chrámů. Poblíž Velké stúpy se nachází odkryté obrysy základů těchto staveb.

rekonstrukce původního stavu celého areálu Sánčí  

Rekonstrukce areálu v době největší slávy

severní brána (tórana)

Severní tórana obsahuje slavnou scénu Probuzení Buddhy.

detail severní tórany

Výjevy vytesané v pískovci zobrazují scény z Buddhova života a také z džátak – Buddhových minulých životů. Jsou velmi detailně provedené a prý je tvořili řezbáři slonoviny.

balustráda kolem Velké stúpy

Stúpa je obkroužená dvojitou balustrádou. Obcházejte ji vždy po směru hodinových ručiček (pradakšina). Tedy tak, aby jste ji měli po pravé ruce.

Zaujaly vás obrázky Sánčí?

Málokterý laik vydrží číst nebo poslouchat detailní popis obrazů Buddhova života včetně architektonických detailů. Zato drby a pikantnosti zaujmou každého.

Tak tady je máte.
  • Sánčí bylo opuštěno ve 13. století v důsledku celkového úpadku buddhismu v Indii. Následující staletí pohltila celý komplex džungle a na původně největší buddhistické místo Indie se zapomnělo.
  • V roce 1818 znovuobjevil Sánčí generál britské armády Taylor. Poté se místní ruiny staly vyhledávaným cílem amatérských archeologů a hledačů pokladů.
  • Trvalo však dalších 63 let, než Britové celé místo uzavřeli a začali se systematickým průzkumem a opravami. Určitě nevynechejte místní muzeum – jsou zde zajímavé snímky jak lokalita vypadala před rekonstrukcí.

Porovnejte ruiny Sánčí v roce 1878 se současným stavem

fotografie ruin před rekonstrukcí

zdroj obrázku

rekonstrukce původního stavu celého areálu Sánčí

zdroj obrázku

Víte že…

  • Balustráda velké stúpy se stala inspirací pro plot kolem indického parlamentu v Dillí (Sansad Bhavan)

Sansad Bhavan Dillí

zdroj obrázku

Sánčí z té praktičtější stránky

  • Nejbližším velkým městem je Bhópál. Je významným železničním uzlem a není problém sem dojet vlakem. Samotná vesnice Sánčí pak leží zhruba 50 km od Bhópálu a z autobusového nádraží sem jezdí množství autobusů. Počítejte zhruba s hodinou a půl na cestu. Cesta místním vlakem mezi Bhópálem a Sánčí je kratší a pohodlnější.
  • Indové se opět mírně zbláznili se vstupným. Místní platí 10 Rs, zahraniční turisté 500 Rs. Ta nedávná stovka už jim nestačí. Připravte si pětikilo.
  • Vesnice Sánčí je malá. Nabídka ubytování a stravování není příliš rozsáhlá.
  • Prohlídku stihnete bez problémů během jednodenního výletu z Bhópálu.
  • Pokud máte více času, zvažte výlet k jeskyním Udaygiri. Leží zhruba 10 km od Sánčí. Najdete zde jeskyně, sochy a svatyně z 45 století n. l.

Co je to stúpa

Stúpa (ze sanskrtského स्तूप; v páli thúpa, tibetsky čhörten) je buddhistická stavba, která je symbolem klidu a míru. Je naplněna buddhistickými relikviemi, například ostatky Buddhy. Nejstarší stúpy se nacházejí zejména v tradičně buddhistických zemích, v Indii, Nepálu, Tibetu a dalších asijských zemích.

(https://wikipedia.org)

Od svého původního účelu jednoduchého relikviáře získala buddhistická stúpa mnoho symbolických významů. Považuje se za zhmotnělou podobu jak Buddhy a dharmy (jeho učení), tak i za památník pozdějším ctihodným členům chrámových komunit a symbol vesmíru a jeho kosmologie.

Další zajímavé zdroje

Buddhistická stupa Sanci

Praktické informace

  • Nejbližším velkým městem je Bhópál. Je významným železničním uzlem a není problém sem dojet vlakem. Samotná vesnice Sánčí pak leží zhruba 50 km od Bhópálu a z autobusového nádraží sem jezdí množství autobusů. Počítejte zhruba s hodinou a půl na cestu. Cesta místním vlakem mezi Bhópálem a Sánčí je kratší a pohodlnější.
  • Indové se opět mírně zbláznili se vstupným. Místní platí 10 Rs, zahraniční turisté 500 Rs.
Madhjapradesh

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce