Co si přečíst o Indii

Co si přečíst o Indii

Cestopisy, pohádky i díla našich indologů

Hledáte čím se inspirovat před cestou do Indie? Co si přečíst? A nemusí to být zrovna cestovní průvodce typu Lonely Planet – India.

Na trhu je naštěstí velké množství zajímavé a kvalitní literatury o Indii. Přečtěte si třeba indické pohádky, staletí staré cestopisy nebo odborně-naučné knihy našich indologů.

V této sekci také doporučuji i výborné knihy o indickém folkloru a náboženství. Před návštěvou Indie vás mohou inspirovat také moderní novely nebo díla zahraničních historiků s indickou tématikou.

Smaženky a machři - konečně originální cestopis!

Stejně tak, jako když mi v Indii servírovali čerstvou samosu do útržku novin, jsem si připadal při rozbalení knížky Smaženky a machři. Ona to totiž není jen tak ledajaká knížka.

Ke kterému cestopisu dostanete mapu, pohlednice, 3 malé knížečky a to celé zabalené v papundeklové krabičce? Prostě originální dílo s originálním textem. A chutná (čte se) stejně jako ta samosa.
Číst více

Pohnutý osud posledního indického vládce

Pokud by vás zajímal popis kosmopolitní atmosféry Dillí poloviny devatenáctého století nebo to, jak zde probíhalo Velké indické povstání, přečtěte si knihu The Last Mughal od Williama Dalrymple. Stojí za to.
William Dalrymple je můj oblíbený autor. Indii, o které píše, rozumí a jako historik dokázal vždy najít zajímavé téma a úhel pohledu. Tentokrát si vybral Velké indické povstání a osobnost posledního mughalského vládce Zafara Bahadur Shaha.
Číst více

Podivuhodné příběhy a písně z Modrých hor

Podivuhodné příběhy a písně z Modrých hor je kouzelná kniha. Ukazuje Indii, jaká byla a jaká už asi nikdy nebude. Alespoň při mé poslední návštěvě Nilgiri neboli Modrých hor jsem to tak vnímal.

Indolog Kamil V. Zvelebil v ní popisuje kulturu domorodců a původních kmenů obývajících tuto náhorní planinu na jihu Indie.
Číst více
Příběhy Malého Tibetu Pavel Hodál 23. 11. 2015
Knih o Ladakhu v češtině je stejně málo jako v přírodě sněžných leopardů. Zatímco leopardů stále ubývá, na knižním trhu se objevují nové zdařilé texty o tomto buddhistickém koutu Indie.
Jedním takovým je i povedená kniha Příběhy Malého Tibetu od manželů Pavlových. Příběhy prezentované v knize patří do kategorie pohádek, vyprávění, náboženských textů. Objevují se zde i osudy obyčejných lidí, drobné historky a anekdoty z běžného života Ladakčanů i vize do budoucna.

Večer v Himálaji roku 1936 - Paul Brunton

Ve všech horách je úžasně a nezáleží zas tak na tom, jestli jde o rakouský Lechtal nebo Himálaj. Přečtěte si, jak popisoval majestátnost indických velehor Paul Brunton v první polovině dvacátého století. Text je to krásný a nadčasový.
Číst více

There are other rivers - výborný cestopis

Je to sice cestopis, ale o Indii se v něm na první pohled moc nedozvíte. Na ten druhý pohled je to jeden z nejlepších indických cestopisů, co jsem v poslední době četl.
Řeč je o knize There are other rivers od Alastair Humphreys.
Číst více
Se džberem pro vodu a trochu toho nadhledu Pavel Hodál 14. 5. 2015
Až si dnes pustíte vodu z kohoutku, zamyslete se nad miliony lidí, kteří pro ni chodí až kilometry daleko a přináší ji od studny či řeky ve džberech a kanystrech.

V textu z knihy “There are other rivers” je o tom jen krátká zmínka, ale pomáhá nám uvědomit si, jak omezené je naše vnímání světa prostředím, ve kterém trávíme většinu času. Indie je obrovská a naše životy omezené.

Buddhističtí poutníci na cestě po Indii

Představte si, že je vám 62 let a žijete v Číně. Chybí vám některé posvátné texty a nejste spokojený s překladem těch stávajících.
Tak si pro ně prostě zajdete. Do Indie. Pěšky. Přes hory.
V 5. století n. l. A cesta vám trvá 23 let.
Číst více
O zlatém vejci, Brahmovi a vesmírných světech - Jana Martínková Pavel Hodál 16. 2. 2015
Konečně je tu kniha, kterou mohu bez výčitek svědomí doporučit všem, kteří se chystají poprvé do Indie, aby se seznámili se základy hinduistického panteonu.
Je čtivá, dobře napsaná a z jejích stránek na vás skutečně zavane duch této exotické země.