indická hudba

indická hudba

hudební nástroje a hudební styly Indie

Poslechněte si ukázky základních směrů indické klasické hudby. Seznamte se s indickými hudebními nástroji.

Zapomenutá indická princezna a sufijský světec - to je příběh skrytý v Nizamuddin Dargah

Málokdo z turistů mířících k nádraží Nizamuddin v Dillí tuší, že za hradbou všedních domů leží hrobky významného sufijského mystika a zapomenuté mughalské princezny s pohnutým životním osudem.
Za novostavbami se tu schovává nenápadné, ale o to zajímavější místo – Nizamuddin Dargah. Zastavte se tu, až příště půjdete na vlak.
Číst více

Básník Mirza Ghalib a jeho palác ve starém Dillí

Je zvláštní, k čemu všemu se člověk dostane, když navštíví bývalý domov dávno mrtvého indického básníka. Do jednoho článku jsem tak nějak smíchal poezii v urdštině, muzeum v Dillí, aplikaci pro Android, nový hotel a knížku z roku 1972.
Jenže ono to všechno tak nějak spolu souvisí. Prohlídka opraveného paláce (haveli) indického básníka Mirza Ghaliba může být milým zpestřením návštěvy starého Dillí.
Číst více
Malý úvod do indické hudby Pavel Hodál 20. 6. 2010
Základ indické klasické hudby je tvořen převážně melodií a rytmem. V pozadí zní základní tón a nad ním se vytváří melodie. Zatímco hudebníci na západě rozvíjeli hudební koncepty harmonie a kontrapunktu, v Indii zůstali věrní jednoduchosti a síle melodické stupnice a rytmu. " src="/sites/all/modules/wysiwyg/plugins/break/images/spacer.gif"> Principem není hra podle pevně dané a zkomponované partitury, ale improvizace v rozmezí pevně daných pravidel rytmu (tala) a rozpětí not (raga).
Hudební nástroje v klasické indické hudbě Pavel Hodál 26. 8. 2009
Tampura, tabla, bansuri... názvy indických hudebních nástrojů zní exoticky a málo kdo si pod nimi dokáže představit konkrétní zvuk.
Podívejte se tedy alespoň na jejich základní přehled.
A možná si k tomu pusťte nějakou rágu.