Po mnoha letech jsem byl na akci Microsoftu určené učitelům. Jaké byly Demo Days?

Microsoft Demo Days
Představte si, že jdete na přednášku o tom, jak postavit dům, a oni vám tam půl dne popisují kladivo a cihlu. Nikdo nemluvil o tom, čeho s těmi nástroji dosáhnout. Nebyla tu inspirace. Chyběly cíle. Popisovaly se jen pouhé nástroje a jejich funkce. Chyběl nadhled.
Takový byl první dojem po konferenci Demo Days 2017. Ale i přesto považuji akci za přínosnou. Proč?

Dlouho jsem se cíleně vyhýbal učitelským konferencím firmy Microsoft.

Dříve mi hodně vadily microsoftí akce věnované učitelům a výuce. Kdo zažil jejich Road Show pro školy ohledně mobilních platforem, ví o čem mluvím. V jejich podání bylo vše úžasné, fungující, nabité aplikacemi ve Store a plně využitelné ve škole. Teprve čas ukázal lživost tehdejších prezentací a strhl falešné kulisy Potěmkinovy vesnice. Mobilní platforma je dávno pohřbená.

S jejich technologiemi a přednáškami nemívám problém. Líbí se mi, jsou velmi dobře odprezentované a připravené. Mají určitě smysl.

Proto jsem byl celkem zvědavý, kam se učitelská komunita v ekosystému Windows posunula a co nabízí v současnosti redmondská firma učitelům a pro školství obecně.

Toto jsem si poznamenal bezprostředně po akci:

Microsoft Demo Days

Možná vše hodnotím optikou veleúspěšného Učitelského summitu věnovaného produktům firmy Apple a nebo úžasného GEGFestu od Google plného nadšených učitelů.

Ale prostému srovnání se neubráním. V tom vyšla akce Microsoftu vyloženě slabě a nesnese porovnání s konkurenčními konferencemi a workshopy.

Přesto jsem rád, že jsem tam byl a odnesl jsem si pár zajímavých informací a inspirace.

O vzdělávání to prostě nebylo

  • Bylo velmi poznat, že workshopy a přednášky vedli zaměstnanci Microsoftu a ne nadšení učitelé z praxe (čest výjimkám — třeba přednáška o Minecraftu)
  • Až na jedinou výjimku (Minecraft ve výuce) byly všechny přednášky vedené jako představení změn a nových funkcí v programech a systémech Microsoftu.
    O vzdělávání to prostě nebylo.
  • I když byly jednotlivé bloky nazvány jako workshopy, o praxi to tu nebylo vůbec. Bohužel. Na posledním Učitelském summitu (Apple) jsme na workshopech dostali připravená stanoviště, materiály, techniku… a pak jsme skutečně pracovali, sestavovali, bavili se o aplikacích.
    Na Microsoft Demo days byly workshopy vedené formou pasivní přednášky. A s víceméně nefungující wifinou. Takže vlastní notebook byl k ničemu. Testovat a cvičit nebylo co. Ono to také v časové dotaci 30 minut na 1 téma ani moc nešlo. I když jsme měli zájem.
  • Možná je škoda, že akce nebyla vyhraněná svým zaměřením. Míchala se tu témata určená správcům sítě a zároveň přednášky určené učiteli, který by chtěl nástroje a služby Microsoftu využít ve svých hodinách.

Témata přednášek a workshopů

Windows 10 – novinky pro školy

Karel Klatovský nezapřel své učitelské kořeny. Kdo dlouhodobě sledujete jeho příspěvky, asi víte, že patří mezi propagátory technologií Microsoftu ve školství. Zaměřil se na novinky v nejnovějším Windows 10 Creators Update a konkrétně na to, co přináší rodičům a škole. Jeho přednáška měla spád a byla velmi informativní.

Microsoft Demo Days

OneNote

Další povedená přednáška ukazovala využití OneNote přímo ve své praxi. Soustředila se na možnosti pro učitele a na rozdíly mezi volně dostupnou verzí a verzí v rámci Office365 pro školy. Opět to byla inspirativní a příjemná prezentace. Škoda, že v časovém limitu půl hodiny nedošlo na podrobnější využití ve škole a otestování na vlastní technice.

Windows 10 – nasazení ve škole

Centrálně nasadit WIN 10 je podle prezentujícího snadné a rychlé. Doinstalovat pár služeb na server, získat image instalace, pustit SysPrep a už to jede…

Rád bych se do toho stavu dostal. Skutečně. Jen jsme se s kolegy správci během pauzy shodli na tom, že bohužel ne vždy to jde bez problémů a ideálního prezentovaného stavu (a času nasazení) nikdy nikdo z nás nedosáhl. Asi to neumíme. Ale jde to.

Office 365 – tipy pro adminy

Když přednášku pro učitele vede zaměstnanec Microsoftu a ne učitel, je to znát. Tipů moc nebylo a asi bych ocenil víc povídání ze školy, která skutečně v Office 365 jede.

Minecraft ve školství

Škoda, že na toto téma nebylo více času. Z přednášející čišelo nadšení a to, co prezentovala, dávalo velký smysl. Gamifikace školství je hit a věřím, že studenty musí taková výuka bavit. Zvlášť, pokud platí, co bylo řečeno:

Že Minecraft není cíl výuky. Tím je projekt a zvládnutí dané látky (třeba transformátory). Úspěšnému postavení transformátoru v Minecraftu musí předcházet teoretická část, získání znalostí a teprve pak jako třešnička na dortu, po zásluze, vlastní skupinová práce v Minecraftu.

Tato přednáška měla vše, co bych si asi na takové konferenci představoval.

  • Nové neotřelé téma, tedy něco, co si nenačtu během pěti minut ve třech článcích na webu.
  • Osobní vhled a konkrétní zkušenosti učitele s tématem
  • Didaktické zkušenosti a tipy, které jsou mnohem důležitější než technikálie.

Microsoft Demo Days

Yammer

Tak tohle téma si organizátoři mohli odpustit. Bylo velmi poznat, že tomu, že se Yammer rozšíří ve školství jako další sociální síť, nevěřil ani sám přednášející. Prezentoval, co vše Yammer umí a co se s ním dá ve škole dělat. Ukazoval to na svém téměř prázdném a neaktivním účtu.

Neznám jedinou školu, která by jej používala. Pokud vy sami ano, ozvěte se v komentářích.

Office 2016 – novinky pro školy

Další dobrá přednáška byla představení Office 2016 od pana Klatovského. Soustředil se na perličky a zajímavosti. Opět mi tu chyběl didaktický pohled, ale minimálně jsem si rád poslechl, kam se za tu dobu kancelářský balík posunul a co vše nyní umí.

Skype in the clasroom

Velmi prima aktivita, kterou sám dlouhodobě používám. Určitě doporučuji.

Kodu/Touch Develop a Sway

Z důvodu paralelních přednášek jsem nestihl tato dvě témata. Programování v Kodu a prezentace ve Sway by mě jako učitele určitě zajímaly. Takže někdy příště.

Vyplatí se navštívit Microsoft DemoDays?

Určitě ano. Jen nečekejte vysoce profesionální a nápady nabitou a inspirativní akci typu Učitelský Summit nebo GEGFest. Podivné rozkročení mezi zaměřením na správce sítě a učitele laiky akci moc nesvědčí.

Jako správci sítě, metodikovi a ICT koordinátorovi mi to určitě nové poznatky přineslo.

Jako kantorovi hledajícímu nové nápady do výuky mi dvě didakticky inspirativní učitelské přednášky (Minecraft a Skype in the classroom) za celý den připadají málo.