Nabídka témat je široká, virtuální expedice jsou zdarma, žáky to baví… V podstatě není důvod do toho nejít.
Co potřebuji k takové virtuální expedici?
Řekněme, že by se vám líbila možnost promítnout nějaký virtuální objekt přímo na žákovskou lavici a zapojit jej do výuky.
Budete potřebovat mobil, tablet nebo chromebook. Expedici nelze pustit z běžného stolního PC. Je k tomu totiž nutné zařízení, které má podporu ARCore.
Seznam takovýchto mobilů a tabletů naleznete na stránce ARCore supported devices. Zvládají to všechny novější typy zařízení. A co je důležité — nepotřebujete k tomu žádný tištěný marker, jak u jiných systémů.
Postup jak zprovoznit Google Expedici s rozšířenou realitou
-
Nainstalujte si aplikaci Google Expedice.
-
Prohlédněte si seznam virtuálních Expedic. Ty, které mají možnost rozšířené (argumentované) reality) jsou označené (AR) nebo (RR).
-
Stáhněte si konkrétní Expedici, která vás zajímá. Například lidské oko, jako zde v ukázce.
-
Pusťte vybranou Expedici.
-
Klikněte na tlačítko „Zobrazit v RR“.
-
Zamiřte mobilem na volnou plochu před vámi a počkejte, až se zobrazí bílá mřížka
-
Klikněte do bílé mřížky a váš virtuální objekt se zobrazí v prostoru.
Potřebuji k tomu brýle pro VR? Je vše skutečně zdarma?
Ne. Brýle nepotřebujete. Objekty s rozšířenou realitou si totiž můžete zobrazit na žákovských tabletech nebo mobilech a žádné brýle k tomu potřeba nejsou. Opravdu stačí jen tablet a aplikace Expedice, která je zdarma a bez reklam. Ani za jednotlivé objekty neplatíte. V tom je obrovská výhoda oproti konkurenčním systémům
Rozšířená realita nebo přímo velká Expedice?
Můžete samozřejmě zorganizovat celou rozsáhlou aktivitu klasických Google Expedic. A že jich není málo.
Google Expedice, jak už jejich název napovídá, jsou koncipované na výuku s využitím virtuální reality, kdy učitel působí v roli průvodce a žáci sledují jeho výklad pomocí brýlí pro virtuální realitu.
Podrobně jsem o takové aktivitě psal v jiném článku Expedice Google a virtuální výprava do plic v hodině přírodopisu – jak na to?. V současnosti je v nabídce přes 900 hotových témat pro klasické virtuální prohlídky.
Pro výuku s virtuálními brýlemi využijete připravené markery, pustíte prohlídku… Ale vše je složitější na přípravu a techniku. Určitě se o tom rozepíšu v dalším pokračování.
V AR na tabletu si jen stáhnete aplikaci, pustíte Expedici s rozšířenou realitou a promítnete si třeba svaly lidské nohy na váš pracovní stůl. Nebo si vyberte z více než 100 dalších objektů rozšířené reality.
Jak zapojit rozšířenou realitu do výuky
Rozšířená realita může být atraktivním doplňkem třeba hodiny přírodopisu. V mém případě jsme probírali smysly. Žáci dostali pracovní list a fyzický model oka.
K tomu si na tabletu a mobilech promítli virtuální oko, umístili jej nad své lavice a porovnávali virtuální objekt s tím skutečným plastovým. Podle učebnice a pracovního listu se snažili určit a pojmenovat jednotlivé části orgánů.
Možné problémy
Pokud vlastníte starší typ zařízení bez podpory ARCore, nezoufejte. Expedici si pustit můžete, s objektem lze otáčet, prohlížet jej, zvětšovat a podobně. Prostě dostanete normální objekt ve virtuální realitě. Jen ho uvidíte s bílým pozadím přímo v tabletu a ne promítnutý do prostoru.