Jak dostat oko na lavici - rozšířená realita s Google Expedicemi

Jak dostat oko na lavici - rozšířená realita s Google Expedicemi
V Expedicích Google nedávno přibylo množství zajímavých aktivit zaměřených na rozšířenou (argumentovanou) realitu. S pomocí mobilu nebo tabletu tak můžete promítnout třeba lidské oko, kostru, nebo římské Koloseum přímo do prostředí vaší školní třídy.
Nabídka témat je široká, virtuální expedice jsou zdarma, žáky to baví… V podstatě není důvod do toho nejít.

Co potřebuji k takové virtuální expedici?

Řekněme, že by se vám líbila možnost promítnout nějaký virtuální objekt přímo na žákovskou lavici a zapojit jej do výuky.

Budete potřebovat mobil, tablet nebo chromebook. Expedici nelze pustit z běžného stolního PC. Je k tomu totiž nutné zařízení, které má podporu ARCore.

Seznam takovýchto mobilů a tabletů naleznete na stránce ARCore supported devices. Zvládají to všechny novější typy zařízení. A co je důležité — nepotřebujete k tomu žádný tištěný marker, jak u jiných systémů.

Jak dostat oko na lavici - rozšířená realita s Google Expedicemi

Postup jak zprovoznit Google Expedici s rozšířenou realitou

  1. Nainstalujte si aplikaci Google Expedice.

  2. Prohlédněte si seznam virtuálních Expedic. Ty, které mají možnost rozšířené (argumentované) reality) jsou označené (AR) nebo (RR).

  3. Stáhněte si konkrétní Expedici, která vás zajímá. Například lidské oko, jako zde v ukázce.

  4. Pusťte vybranou Expedici.

  5. Klikněte na tlačítko „Zobrazit v RR“.

  6. Zamiřte mobilem na volnou plochu před vámi a počkejte, až se zobrazí bílá mřížka

  7. Klikněte do bílé mřížky a váš virtuální objekt se zobrazí v prostoru.

Jak dostat oko na lavici - rozšířená realita s Google Expedicemi

Potřebuji k tomu brýle pro VR? Je vše skutečně zdarma?

Ne. Brýle nepotřebujete. Objekty s rozšířenou realitou si totiž můžete zobrazit na žákovských tabletech nebo mobilech a žádné brýle k tomu potřeba nejsou. Opravdu stačí jen tablet a aplikace Expedice, která je zdarma a bez reklam. Ani za jednotlivé objekty neplatíte. V tom je obrovská výhoda oproti konkurenčním systémům

Jak dostat oko na lavici - rozšířená realita s Google Expedicemi

Rozšířená realita nebo přímo velká Expedice?

Můžete samozřejmě zorganizovat celou rozsáhlou aktivitu klasických Google Expedic. A že jich není málo.

Google Expedice, jak už jejich název napovídá, jsou koncipované na výuku s využitím virtuální reality, kdy učitel působí v roli průvodce a žáci sledují jeho výklad pomocí brýlí pro virtuální realitu.

Podrobně jsem o takové aktivitě psal v jiném článku Expedice Google a virtuální výprava do plic v hodině přírodopisu – jak na to?. V současnosti je v nabídce přes 900 hotových témat pro klasické virtuální prohlídky.

Pro výuku s virtuálními brýlemi využijete připravené markery, pustíte prohlídku… Ale vše je složitější na přípravu a techniku. Určitě se o tom rozepíšu v dalším pokračování.

V AR na tabletu si jen stáhnete aplikaci, pustíte Expedici s rozšířenou realitou a promítnete si třeba svaly lidské nohy na váš pracovní stůl. Nebo si vyberte z více než 100 dalších objektů rozšířené reality.

Jak zapojit rozšířenou realitu do výuky

Rozšířená realita může být atraktivním doplňkem třeba hodiny přírodopisu. V mém případě jsme probírali smysly. Žáci dostali pracovní list a fyzický model oka.

K tomu si na tabletu a mobilech promítli virtuální oko, umístili jej nad své lavice a porovnávali virtuální objekt s tím skutečným plastovým. Podle učebnice a pracovního listu se snažili určit a pojmenovat jednotlivé části orgánů.

Jak dostat oko na lavici - rozšířená realita s Google Expedicemi

Možné problémy

Pokud vlastníte starší typ zařízení bez podpory ARCore, nezoufejte. Expedici si pustit můžete, s objektem lze otáčet, prohlížet jej, zvětšovat a podobně. Prostě dostanete normální objekt ve virtuální realitě. Jen ho uvidíte s bílým pozadím přímo v tabletu a ne promítnutý do prostoru.

Jak dostat oko na lavici - rozšířená realita s Google Expedicemi