Google Classroom z pohledu školního G Suite a osobního Google účtu - výhody a omezení

Google Classroom
V dalším dílu našeho seriálu o využití Google Classroom se podíváme, jaké rozdíly panují při nasazení Učebny pod soukromým nebo školním G Suite účtem.
Dobrou zprávou je, že registrovat a používat můžete obojí. Záleží jen na tom, jakou úroveň zabezpečení a služeb vyžadujete.

Takže ještě jednou a jasně — k tomu, abyste mohli používat Google Classroom jako učitel, nepotřebujete mít registrované G Suite pro vzdělávání. Stačí k tomu obyčejný Google účet. Zřídit v něm první kurz a pozvat do něj žáky je otázka pár minut

Výhody Google Classroom v soukromém Google účtu

 • Téměř okamžité zřízení služby. Za pár minut jste schopní tvořit a učit na dálku. 

 • Studenti často už soukromý Google účet mají. Pokud se s ním připojí do Učebny, mají vše v jednom. Lépe je zastihnou vaše notifikace, úkoly, materiály. 

Nevýhody Google Classroom v soukromém Google účtu

 • Jste limitovaní kapacitou vašeho úložiště (15 GB). Pokud striktně budete využívat pouze nativní Google formáty, může to stačit. Ale v případě velkých kurzů, množství rozmanitých souborů a extrémního využití vše může po chvíli přestat stačit. 

 • Nejednotnost v žákovských jménech a emailech.

 • Nemožnost používat Classroom s mladšími žáky. Zde narazíte na věkový limit při zřízení účtu. Některým rodičům to může vadit. Odmítají porušovat pravidla a vy sami je nemůžete nutit k falšování věku. A používat Classroom na účet rodiče? Opravdu byste to chtěli jako rodič i dítě? To není systematické řešení. 

 • Méně funkcí. To není nic tragického — liší se zejména možnost známkování testů ve formě kvízů a import známek do klasifikace. Je omezenější. 

Perlička — zmatek ve jménech

Sám mám různé kurzy s různými skupinami. Osobně za jednu z nejhorších věcí na soukromých účtech považuji šílená žákovská jména. Minulý týden se mnou komunikoval Vysoký Smrk, CZ Fan, Ta Já a další žáci. Kdysi dávno mi napsal i Ananas a Your Dick

Proto asi chápete, že jsem pro sjednocení žákovských jmen a účtů. Minimálně v rámci oficiální komunikace se školou. 

Přečtěte si i následné výhody nasazení Classroom ve spojení s G Suite a sami posuďte, zda vám za to stojí. 

Proč použít G Suite pro vzdělávání v Google Classroom

Jestli vaše škola u G Suite pro vzdělávání používá, není co řešit. Má to všechny výhody uvedené dříve, a k tomu spoustu dalších. 

Určitě vyžadujte připojení do Učebny pouze se školním žákovským Google účtem. Jak to vynutit, si přečtete kousek níže. 

Výhody G Suite účtů v Classroom

 • Jednotnost. Řád. Globální adresář. Jasná pravidla účtů. Daná šablona pro jména a e-maily. Musím to dál rozebírat? 

 • Možnost legálně používat učebnu i s mladšími žáky

 • Možnost školy zakázat/povolit služby v rámci Google účtu. Ale to obecně patří spíše k výhodám G Suite pro vzdělávání. Jenže Classroom je s Google účtem plně provázaná. 

 • Kvízy získají další funkce — například výrazně pohodlnější import hodnocení. Vždy máte jistotu, ze kterého účtu test žák psal. 

 • Můžete přidat i e-mail zákonných zástupců žáků a nechat jim posílat týdenní (i denní) zprávy o výsledcích jejich dítěte. Získají přehled o chybějících pracech, a úkolech, nadcházejících úkolech a aktivitě v kurzu. 

 • Potřebujete sdílet hodně? Máte tisíce materiálů? Nevadí. Vy jako učitelé máte v G Suite účtu neomezenou kapacitu vašeho úložiště. 

Jak vynutit připojení pouze z doménových účtů do Google Classroom

Pokud už provozujete Google Classroom v kombinaci s G Suite pro vzdělávání, ve výchozím nastavení je zapnuto, že do vaší učebny se mohou přihlásit pouze studenti z G Suite účtu. To je řešením a odpovědí na všechny výhody a nevýhody uvedené výše. 

Nicméně může nastat situace, kdy potřebujete povolit u přístup pro běžné Google účty. Jako administrátor G Suite můžete rozhodovat:

 • kdo se může zapsat do kurzů ve vaší doméně,

 • do kterých kurzů se uživatelé mohou zapsat.

To řeší správce vašeho G Suite v Administrátorské konzole. Přečtěte si nápovědu k tomuto tématu. Je to v ní jasně popsáno. 

V následující tabulce vidíte názorný přehled kdo a za jakých podmínek se může zapsat do jakého typu učebny.

Google Classroom - oprávnění přístupu

Nastavení přístupu krok za krokem

Pokud používáte G Suite pro vzdělávání nebo G Suite pro neziskové organizace, v  Administrátorské konzole Google klikněte na Aplikace a pak G Suite a pak Učebna. Zde volíte úroveň přístupu. 

 • Pouze uživatelé ve vaší doméně – Do kurzů ve vaší doméně se mohou zapisovat pouze uživatelé ve vaší doméně.

 • Uživatelé v doménách na seznamu povolených – Do kurzů ve vaší doméně se mohou zapisovat uživatelé z domén, které povolíte. Tyto domény přidejte na seznam povolených a administrátoři těchto domén musí na seznam povolených přidat vaši doménu.

 • Všichni uživatelé G Suite – Do kurzů ve vaší doméně se mohou zapisovat všichni uživatelé G Suite, kteří mají přístup k Učebně.

 • Kdokoli – Do kurzů ve vaší doméně se mohou zapisovat všichni uživatelé G Suite, kteří mají přístup k Učebně, nebo uživatelé s osobním účtem Google.

Přečtěte si také předchozí díly seriálu

Je to jednodušší než byste čekali

Nebojte se, jděte do toho. Opravdu Google Classroom není žádná věda. Začněte třeba soukromým Google účtem. Vše si otestujte a ošahejte. V klidu a bez studentů. Mezitím požádejte o G Suite pro vzdělávání a pak začněte studenty učit plně v něm.