Budete u něj skoro sami. Není příliš známý a neproudí k němu davy poutníků.
Pěší trasa od poslední vesnice nahoru do hor je krásná a přiměřeně obtížná.
Možná znáte velká čtyřku posvátných míst indického Himálaje (char dham), je dostatečně populátní a také hodně navštěvovaná. V oblasti však leží i menší a méně známá poutní místa, která stojí za návštěvu. Madmahéšvar je jedním z nich.
Samotný chrám je zajímavý a stojí na kouzelném místě.
Jedním z takových je i Madmahéšvar — malý hinduistický chrám vysoko nad dnem údolí a bokem od hlavní turistické trasy.
Nečekejte monumentálnost ani turistické zázemí jiných poutních míst a slavných indických chrámů. Madmahéšvar možná oceníte právě pro jeho odlehlost a relativní neznámost. Zatím totiž není uvedený v běžných turistických průvodcích a mimo indické poutníky zde téměř nepotkáte zahraniční návštěvníky.
I přesto všechno ale nabízí:
- Zajímavou trasu, která vede pěkným údolím nad řekou a pak nahoru skrz les pod horský hřeben k chrámu.
- Relativně nenáročný výstup – není to zadarmo, určitě se zapotíte. S tím počítejte. Ale cesta je široká, dobře znatelná a prudké úseky stoupání vedou širokými zákrutami. Navíc si celou trasu můžete rozdělit do více úseků.
- Dostupnost a možnost najíst se a ubytovat, aniž byste museli vláčet na zádech velké zásoby. Ubytování a jídlo zde totiž seženete na každém kroku.
Madmahéšvar
Madmahéšvar je hinduistický chrám zasvěcený bohu Šivovi. Nachází se v bočním údolí Garhwalského Himálaje v indickém státě Uttarakhand. Najdete jej těsně pod hřebenem hor na rozsáhlé horské louce ve výšce 3 497 m n.m.
Většina poutníků a turistů míří do této oblasti kvůli mnohem známějším chrámům jako je Kedarnath, Badrinath a pramenům řek Jamuna a Ganga. Madmahéšvar je ale součástí mnohem menšího poutního okruhu pěti šivaistických chrámů (Kedarnath, Tungnath, Rudranath, Madmaheshwar a Kalpeshwar).
Co říká legenda
Podle pověsti vystavěli první chrám na tomto místě bratři Panduovci známí z velkého eposu Mahábhárata.
Snažili se totiž odčinit své hříchy z bojů během války proti Kuruovcům. Na radu světců a boha Krišny prosili o odpuštění velkého boha Šivu a žádali jej o očištění od hříchů a o spásu.
Šiva byl však jejich chováním na válečném poli znechucený. Proto unikl před jejich prosbami v podobě býka do Garhwalského Himálaje.
Bratři se jej zde snažili násilím zadržet. Šiva se jim vytrhl a zjevil se ve své původní božské podobě na pěti různých místech. Každá z částí jeho těla se objevila v jiném údolí. Madmahéšvar je tak spojovaný s jeho břichem.
Bratři na těchto místech postavili chrámy, uctili Šivu a získali tak vykoupení ze svých hříchů.
Tolik k legendě.
Cesta k chrámu
Jak jsem už psal dříve – chrám je to malý a pěkný. Možná vás nezaujme architektonicky. Přeci jen podobných chrámů v severoindickém stylu je v okolních vesnicích hodně. Svatyně je malá a nezajímavá, shikhara (věž nad svatyní) není nijak impozantní.
Mnohem zajímavější je však samotná cesta nahoru k chrámu. Od poslední vesnice, kam se dá dojet autem, se klikatí nádherná horská stezka nad údolím s divokou řekou. Pěšina klesá a zase stoupá srázem, klikatí se borovicovým a cedrovým lesem dolů k řece a k první velké vesnici na cestě.
Zde se dá ubytovat, najíst se a třeba si i prohlédnout malou školu. Tento úsek cesty by neměl trvat víc než tři hodiny.
Pak už vás čeká jen prudký výstup bokem údolí nahoru pod hřeben. Stezka je široká a dlážděná. Vede kolem několika samot, kde je možné se také případně ubytovat. Můžete si tak libovolně rozvrhnout celou trasu do několika úseků.
Od řeky projdete přes stráně plné kvetoucích rostlin do rododendronového lesa a pak trasa prudce stoupá zákrutami nahoru. Ve chvíli, kdy se stezka napřímí, jste téměř v cíli na pastvinách Madmahéšvaru.
Tento úsek trasy lze vyběhnout za nějakých těch pět hodinek. Podle kondice možná o trochu méně či více.
V cíli se mimo vlastní chrám nachází jen pár pasteveckých chýší, patrové obydlí bráhmanů a pár nízkých domečků. V nich si můžete domluvit jídlo a ubytování.
- jídlo naprosto úžasné – čerstvé placky a zelenina
- ubytování velmi primitivní, nečekejte čistotu a jakoukoliv koupelnu, přeci jen jste vysoko v horách
Celá trasa by vám tak neměla zabrat víc než jeden den nahoru a jeden den dolů.
Jak dlouho to vydrží?
Nepopíratelným plusem celého místa a cesty k chrámu je jeho odloučenost od civilizace a jistá „neturističnost“. Lidé tu jsou milí a vstřícní, ceny nízké. Přitom už je tu vybudované jisté primitivní zázemí pro návštěvníky.
Otázkou je, jak dlouho vše vydrží v tomto příjemném stavu.
Ve vesnicích se mohutně buduje, prodlužuje se silnice, staví se nové ubytovny s koupelnou a restaurací. Zřejmě brzy vymizí malé pokojíčky v podkroví místních rodin a nahradí je tradiční turistické zázemí.
Cesta k chrámu krok za krokem
- autobus Rišikéš – směr Kedarnath, vystoupit v Kund na křižovatce směr Ukhimath (zhruba 7 hodin jízdy)
- sdílené taxi do městečka Ukhimath (přibližně půl hodiny)
- sdílené taxi do vesnice Uniana (přibližně dvě hodiny)
- z Uniana je to pak ke chrámu 18 km pěšky
- pěší trasa je jednoduchá a zřetelná, bez jakékoliv šance zabloudit
Kam dál v okolí
Já tu byl bohužel v období dešťů. Pokud budete mít štěstí a dostanete se sem někdy na jaře nebo na podzim, určitě oceníte nádherné výhledy na okolní hory. Nad Madmahešvarem je další výše položené místo, kam se můžete vydat.
Ptejte se na cestu k Boodha Madmaheshwar. Asi dvě hodinky výstupu nahoru od chrámu najdete horskou louku s jezírkem a malou svatyní.
Cesta k chrámu krok za krokem
- autobus Rišikéš – směr Kedarnath, vystoupit v Kund na křižovatce směr Ukhimath (zhruba 7 hodin jízdy)
- sdílené taxi do městečka Ukhimath (přibližně půl hodiny)
- sdílené taxi do vesnice Uniana (přibližně dvě hodiny)
- z Uniana je to pak ke chrámu 18 km pěšky
- pěší trasa je jednoduchá a zřetelná, bez jakékoliv šance zabloudit