Houba vyrůstající z housenky - moje nejdražší svačina v životě

housenice čínská neboli Caterpillar Fungus
Na pultech s ovocem a zeleninou se běžné žampiony prodávají za přibližně 180 Kč/kg, Shiitake stojí asi třikrát tolik a lanýže mohou dosáhnout ceny desetitisíců za kilogram.

Nicméně, všechny tyto ceny blednou ve srovnání s housenkovou houbou, jejíž cena v Indii atakuje přibližně 0,5 milionu v přepočtu na české koruny a v zahraničí její cena může dosáhnout závratných 2,2 milionu Kč. Podotýkám, že se skutečně jedná o cenu za 1 kilogram sušené houby.

A já ji jen tak obyčejně snědl na svačinu.

Houba nebo housenka? Obojí

Tato houba, známá v Asii tibetským názvem yartsa gunbu, což znamená “letní tráva, zimní červ”, je zřejmě nejdražší houbovou delikatesu na světě. A pro mnoho himálajských horalů je důležitým zdrojem příjmů. 

Pro mnohé sběrače představuje sezónní sklizeň dokonce jediný roční příjem, a proto se v období monzunů od června do srpna celé rodiny vydávají na horské louky indického Himálaje. Táboří zde v primitivních podmínkách a úmorně hledají nenápadné plodnice této parazitické houby. 

Obrázek
sběrači housenice čínské na cestě k Chipla Kedar

Neobyčejný životní cyklus parazita

Housenková houba je výsledkem unikátního a trochu morbidního procesu. 

Ve skutečnosti se nazývá Housenice čínská (Ophiocordyceps sinensis) a není to ani obyčejná housenka, ani obyčejná houba. Jedná se o entomopatogenní druh, který parazituje na larvách motýlů z čeledi Hepialidae. Houba v letním období infikuje živé housenky a spory hub prorostou přímo do jejího těla. 

Jako typický parazit odebírá housence živiny a postupně její tkáň nahrazuje vlastním myceliem.

Na zimu se napadená housenka zahrabe pod zem. Jenže kukla a motýl se z ní už nikdy nestane. Ve finální fázi totiž houba housenkou plně proroste, ale nestráví ji. Z jejího těla vyraší tmavě hnědá houbová plodnice dlouhá několik centimetrů.

Housenka je skutečně mumifikovaná a při sběru dobře rozpoznatelná. 

Posuďte sami. 

Obrázek
housenice čínská aneb caterpillar fungus

To představuje poněkud složitější vývoj než u již zmíněných žampionů, nemyslíte? Už chápete, proč je tato houba tak vzácná a ceněná? 

Údajně léčivá až zázračná

Přestože se vám může tento proces zdát hrůzný, plodnice housenice čínské má v tradiční čínské a tibetské medicíně dlouhou historii využívání. Je ceněna pro své údajné afrodisiakální a další léčivé účinky. 

Při přípravě tohoto textu jsem prošel mnoho různých webů a e-shopů nabízejících buď tyto houby na váhu nebo jako extrakty a přípravky z ní vyrobené. Zajímavé je, že každý obchodník zdůrazňuje jiné benefity užívání. Někteří velmi přesvědčivě zdůrazňují podporu erekce, jiní slibují léčbu téměř všech tělesných orgánů včetně rakoviny i obyčejné únavy. Pár webů nabízí “zaručeně pravý prášek” a výtažky z housenkové houby za pár stokorun. Což při ceně originální suroviny v milionech Kč za kg moc důvěryhodně nepůsobí. 

Obrázek
housenice čínská aneb caterpillar fungus

Ale pozor, věda zatím tato tvrzení o léčebných účincích plně nepotvrdila. Spíš mám dojem, že veškerá mánie kolem užívání housenkové houby je projevem nedostupnosti a vysoké ceny. Řadí se tak zřejmě k podobným mýtům jako nosorožčí rohy nebo žraločí ploutve. 

Tak se Yarsagumba stává spíše symbolem společenského statusu a bohatství. 

Pro indické horaly je to však vedlejší. Sami houbu běžně nekonzumují, je pro ně jistě výhodnější ji pouze sbírat a prodávat překupníkům. Ze zisku pak celý zbytek roku žijí. To je vlastně také dobře. 

Bez erekce, s houbou, ale hladový

Mé nejdražší jídlo v životě? Snědl jsem ho během tří sekund na treku v Indii. A moc mě nezasytilo. 

Táhli jsme se do kopce na treku k Chipla Kedar. Při jedné pauze jsem si na svačinu dal kousek čokolády v hodnotě dvacet korun, zajedl ji jednou sušenou housenicí čínskou v hodnotě odhadem 20 000 Kč, vše zapil vodou z pramene a pokračoval v cestě.

Obrázek
horské louky cestou k Chipla Kedar

Ptáte se, jestli jsem po takové luxusní svačině cítil příliv energie, zázračně zmizely nemoci nebo jsem dostal obří erekci, tak musím bohužel odpovědět, že nic z toho se nestalo. 

Kde jsem tak vzácné sousto vzal? 

Mezi sběrači

Yartsa gunbu neboli caterpillar fungi neboli letní tráva roste v Indii, Tibetu, Nepálu a Bhútánu v nadmořských výškách nad 3000 metrů. Jezdím v Indii do hor pravidelně a se sběrači se na trecích setkávám dost často. Ne všichni se specializují jen na tuto parazitickou houbu. Obvykle hledají a suší větší škálu léčivých bylin, pátrají po minerálech, hlídají svá stáda ovcí a koz a tak jsou jejich sezónní příjmy kombinací všeho uvedeného. 

Specializované sběrače housenkové houby jsme potkali v oblasti Dharchula na východě státu Uttárakhand v severní části Indie. Jednotlivé party mužů i celé rodiny mířily nahoru na louky nad hranicí lesa, jiní se vraceli po několika týdnech dolů do vesnic a další přespávali pod igelitovými plachtami v primitivních táborech na hřebeni. 

Obrázek
sběrači housenice čínské anebo caterpillar fungi

Jejich pohostinnost byla obrovská, úsměvy nakažlivé a touha povídat si s cizincem velká. Právě od nich jsem dostal dva vzácné kousky této houby. Dar o to vzácnější, když jsem se později dozvěděl, že při troše štěstí najdou přibližně 5 kusů za den. Někdy ale vůbec nic. Znamená to pro ně celodenní plahočení po prudkých horských srázech během letního monzunu, obrovské množství nachozených kilometrů a celodenně shrbená záda. 

Housenka, která se stala zlatým dolem

Za jeden kousek této parazitické houby pak překupníci horalům zaplatí přibližně 1 000 indických Rupií. Což je pro obyvatele odlehlých údolí opravdu hodně peněz. Sami pak převezou zboží do větších měst dole v planinách nebo přímo k obchodníkům z Číny. Tam už se houba prodává za již zmíněných 110 000 USD/kg, tedy přes 2 miliony českých korun. 

Takže moje svačinka měla opravdu hodnotu odhadem 20 000 Kč. Zážitky ze setkání se sběrači ale penězi vyčíslit nejdou. 

Chipla Kedar

housenice čínská

neboli 

  • Caterpillar Fungus
  • Yartsa gunbu
  • letní tráva, zimní červ
Uttarákhand

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce