Quizizz totiž nově umí integraci s Google Classroom a další funkce. Kvízy tak ve výuce získaly nový impuls. Žáci soutěží o sto šest a učitel může sledovat statistiky jejich pokroku.
Umí víc než jiné systémy a jsou plně zdarma
Je příjemné, že Quizizz nabízejí ihned a zdarma funkce, které jsou u jiných systémů (Kahoot!, Quizlet, Socrative) součástí placené verze. Psal jsem o nich ve starším článku Kteří z vás jsou volové? Jak na soutěže s Quizlet.
Jak fungují Quizizz
-
Učitel vytvoří v prostředí webu quizizz.com online kvíz.
-
Učitel zveřejní žákům číselný pin (zde zvaný Game Code).
-
Žáci se připojí přes počítač nebo libovolné mobilní zařízení pomocí daného pinu ke kvízu
-
Žáci řeší kvízové otázky buď individuálně (napříkad formou domácího úkolu) nebo společně ve třídě formou soutěže.
-
Můžete nastartovat okamžitou hru v různých režimech.
-
Classic: Žáci odpovídají individuálně svým vlastním tempem.
-
Team: Žáci odpovídají svým vlastním tempem, ale výsledky jsou počítány po týmech.
-
Test: klasické testování žáků a záznam jejich výsledků (vyžadován účet).
-
-
Samozřejmostí jsou nastavení jako náhodné pořadí otázek, zobrazení správných odpovědí, časovač nebo povolený počet pokusů (1-5, nekonečno).
-
Žák (i učitel) získává okamžitou zpětnou vazbu o procentuální úspěšnosti a prostupu kvízem. Také vidí své pořadí v rámci celé skupiny hráčů. Vše je hezky barevné a názorné.
Na stejném principu funguje Kahoot! i Quizlet nebo Socrative. U Quizizz jsem ale našel pár příjemných věcí, které mě zaujaly. Možná tam byly už dříve a já si jich nevšiml, nebo nyní přibyly nově. Rozhodně ale stojí za vyzkoušení.
Společná hra ve skupině žáků má velkou dynamiku. Na výsledkové tabuli je vidět aktuální počet bodů a procentuální správnost odpovědí. V reálném čase se tak mění pořadí soutěžících. Vše doprovází svěží a dynamická hudba.
Drobnosti, které potěší
-
Lze zobrazit celkové pořadí a body všech hráčů. (Oblíbený Kahoot! zobrazí ve verzi zdarma jen prvních pět.)
-
Možnost snadno najít a převzít již hotový kvíz. (To umí i jiné systémy.)
-
Snadný import již hotových otázek z kvízů jiných učitelů. (To umí i jiné systémy.)
-
Můžete zadat více možností odpovědí u jedné otázky než 4.
-
Časový limit lze nastavit až na 15 minut. Kahoot! má jen 6 minut. Teoreticky by tedy Quizizz šly využít i pro větší projekty, písemky, delší výpočty například v matematice a podobně.
-
Otázky v kvízech jsou proložené legračními memy. To samo o sobě žáky zaujalo a pobavilo, zejména ty mladší. Učitel může vytvořit vlastní sadu vtipných nebo poučných obrázků (meme) a vložit je do kvízů. Zde vidím prostor i pro vlastní práce žáků.
-
K otázce můžete vložit obrázek. Zajímavější ale je integrovaný editor matematických výrazů.
-
Možnost zadat kvíz jako „domácí úkol“ a vyhodnotit jej později.
-
Učitel má přehled o všech aktivních „živých“ kvízech. Může tedy řídit zveřejnění či ukončení různých domácích prací.
-
Systém poskytuje dobrý přehled o všech proběhlých kvízech a jejich výsledcích.
-
Máte možnost členit kvízy do kolekcí. (To však umí i konkurenční systémy.)
-
Snadné propojení s Google Classroom
Jak propojit Quizizz s Google Classroom
V Quizizz existuje možnost registrovat účty svých žáků a členit je do jednotlivých skupin (Classes, tříd). Pro školy využívající Google Classroom ale může být mnohem zajímavější možnost propojit Quizizz s touto Google Učebnou, importovat žákovské účty a přímo zadávat úkoly, hodnotit a mít v Classroom přehled o žákovských kvízech a jejich výsledcích.
Jak na to krok za krokem
-
V menu Quizizz vyberte „Classes“.
-
V nabídce připojte Google Classroom. (Můžete k tomu použít i jiný Google účet než ten, kterým jste v Quizizz přihlášení. Já sám mám z historických důvodů v Quizizz obyčejný soukromý Google účet a připojil jsem Classroom s GSuite účtem).
-
Ve všech vašich kurzech v Classroom se objeví ve Streamu oznámení a výzva „Please join my class “XY” on Quizizz using the link below“. POZOR, tato výzva se objeví ve všech aktivních kurzech Google Classroom, tedy i v těch, které z nějakých důvodů nechcete v Quizizz využívat. Je tedy nutné vše projít v Classroom a ručně případně odmazat.
-
Žák klikne na odkaz v Classroom a je přesměrovaný na registraci do Quizizz. Zde se přihlásí svým Google účtem, který používá v Classroom.
-
Quizizz načte jeho jméno a zobrazí dialog k přijmutí pozvánky (Accept invite).
-
Učitel vidí v přehledu třídy, kdo již pozvánku akceptoval a kdo ještě ne.
-
Pokud z nějakého důvodu pozvání neproběhne, je možné každý aktivní kurz Google Classroom pozvat či synchronizovat znovu (tentokrát již jednotlivě).
Jak pracovat s Quizizz v Google Classroom
-
Můžete poslat žákům link na kvíz k procvičení. Tyto odkazy nemají nastavený časový limit a proto tedy po určité době nevyprší. Tuto variantu bych využil pro dlouhodobé kvízy, které sdílím v rámci svých kurzů. Výsledky žáků nejsou v tomto případě posílány učiteli. Slouží skutečně jen k procvičení.
-
Můžete nastartovat okamžitou hru v různých režimech (Classic, Team, Test).
-
Jakýkoliv kvíz můžete přímo s vašim nastavením poslat přímo do konkrétního kurzu Google Classroom, zobrazí se žákům s odstupem přibližně 10 s v jejich Streamu. Po kliknutí na odkaz jsou přesměrovaní na Quizizz, vyzvání k přihlášení pomocí Google účtu a připojení ke hře bez nutnosti opisovat jakýkoliv Game code. Nebo uvidí zadaný kvíz přímo po přihlášení do Quizizz.com.
-
Kvíz jako úkol – libovolný kvíz můžete žákům zadat jako „domácí úkol“ přímo do Classroom z prostředí Quizizz.
Statistiky a přehledy
-
Výhodou integrace Classroom a Quzizz je to, že učitel má kompletní přehled o žákovských výsledcích svázaných přímo s konkrétním žákovským účtem.
-
Za naprosto úžasnou věc pak považuji to, že výsledky všech kvízů, ať už jde o úkoly nebo aktuální hry, se propíší automaticky do hodnocení v Classroom.
-
Učitel má v Quizizz přehled o veškerých kvízech, které proběhly, a vidí jejich detailní statistiku.
Quizizz mě baví. Žáky také. Vypadá to, že si s nimi budeme nějakou dobu hrát. A nejen hrát. Vážně uvažuji o tom, že je zapojím do klasické klasifikace.
Zaregistrujte si účet v Quizizz a pojďte do toho také. Quizizz jsou zdarma, fungují a zatím v nich vidím spíše výhody.