Z čeho je vaše židle? Projekt minerály na chromebooku

minerály na chromebooku
Přírodopis, minerály, argumentovaná realita a chromebooky. Jak to funguje dohromady?

Řešili jsme cestu železné rudy z naleziště až k židli v naší učebne. To vše pomocí mineralogického kvízu, online učebnice a také aplikace z Google Play na chromebooku.

Sedíte na židli

Z čeho tato žákovská židle je? Jaký kov ji tvoří? Kde se těží minerál, zdroj tohoto kovu? Kde se nachází světová naleziště této rudy? Odkud Česká republika dováží většinu rudy, kde a jak ji zpracovává? 

K odpovědím na tyto otázky se postupně dopracujeme. 

Baterie, plechovka, zubní pasta… 

Všechny tyto předměty denní potřeby mají něco společného. K jejich výrobě se používají minerály. Možná si to neuvědomujeme, ale bez nich by se nám žilo mnohem hůř. Mineralogie je totiž nudná věda jen na první pohled. 

Pojďte si zahrát hru — znalostní kvíz Mineralogický kufřík. Princip je jednoduchý — stačí přiřadit k předmětu denní potřeby správný chemický prvek a minerál, ze kterého je vyrobený. Takže například křemen k solárním panelům. Nebo železnou konstrukci židle k hledanému minerálu XY

Kufřík s minerály na chromebooku

Na pomoc máte 4 indicie. Ale čím více indicií použijete, tím méně bodů získáte! Tato vzdělávací hra je k dispozici ve variantě pro menší děti i pro ty starší. Doporučuji určitě vyzkoušet obě varianty. Jen si nezapomeňte přepnout jazyk na češtinu. 

Argumentovaná realita s minerály

Možná namítnete, že možnosti vzít do ruky skutečný minerál se nic nevyrovná. Co ale dělat, když nemáte ve škole geologickou sbírku?

Mohla by vám pomoc webová učebnice minerálů. Najdete v ní zajímavosti, fotky, využití a také možnost zobrazit minerál jako argumentovanou realitu přímo v prostředí vaší třídy. 

Knihu s minerály zobrazíte jednoduše online. To je snadné. Ale pro argumentovanou realitu potřebujete nainstalovat aplikaci do vašeho chromebooku, tabletu nebo mobilu. Pak jen stačí namířit kameru na stránku se symbolem AR a minerál promítnout do prostoru. 

Vše je k dispozici v slovenštině, angličtině a španělštině. 

Učebnice minerály na chromebooku

Přehled minerálů a jejich vlastnosti

Nemá cenu učit se encyklopedické vlastnosti minerálů. Vše důležité lze vyhledat v tabulkách. Nebo v aplikaci Minerály dostupné v Google Play Store. 

aplikace Minerály

Právě tuto aplikaci nainstalovanou na žákovské chromebooky v kombinaci s webovými zdroji, učebnicí přírodopisu, argumentovanou realitou, online mapami, Wikipedií, jednou židlí a skutečným vzorkem hematitu jsme použili v projektu o cestě železné rudy z naleziště do naší třídy. 

S apliakcemi je to bída

Bohužel jsem nenašel žádnou vhodnou apliakci jako podporu výuky mineralogie. Vše, co je v nabídce, je jen encyklopedický seznam, který často odkazuje na Wikipedii nebo cílí na skutečné odborníky mineralogy a obsahuje velké množství dat. Pro výuku naprosto nevhodné. Jediná aplikace Minerály je s omezením použitelná. Nenabízí ale žádnou přidanou hodnotu oproti online Wikipedii a tak i pro příště zůstáváme u online zdrojů.

Pane učiteli, proč řešíme v přírodopisu zeměpis?

No protože všechno souvisí se vším. A když už probíráme minerály, byla by škoda nezmínit praktické souvislosti jiných předmětů. 

  1. Z čeho je kovová část vaší židle?

  2. Který minerál je zdrojem tohoto kovu?

  3. Kde se tento minerál těží ve světě?

  4. Které dva evropské státy těží nejvíce této rudy?

  5. Najdi konkrétní evropská naleziště této rudy na mapě. Uveď konkrétní název lokality. 

  6. Kde v ČR probíhá zpracování surové rudy na železo?

  7. Tato ruda se do ČR dopravuje po železnici. Kolik měří trasa, kterou musí vlakové soupravy urazit, než dojedou do našich železáren? 

  8. Jakým způsobem se surové železo zpracovává?

  9. Kde probíhá zpracování železa na kovové polotovary?

A co chechemie?

Ajaj jaj, vzorečky, reakce, sloučeniny… Někdo je má rád a někdo to vyloženě nenávidí.

Jaké je chemické složení tohoto minerálu? Jaké procentuální množství železa obsahuje kvalitní ruda? Zjisti v aplikaci Minerály. 

AR nebo skutečně?

Konkrétní pracovní list a zadání úkolů tu už zmiňovat nebudu, nejsou důležité. Podstatné je, že žáci k informaci o minerálech došli sami. Chromebooky pomohly, Android aplikace je super, informace se na webu dají dohledat snadno.

Jen ta argumentovaná realita je poněkud fádní, složitá a nezáživná ve srovnání se skutečným vzorkem hematitu. Zajděte raději někam na mineralogickou burzu a kupte si minerál za pár korun tam.

Online minerály na chromebooku

Užitečné odkazy

Online hru, doplňkové materiály a metodiku k mineralogii najdete na webu https://www.thebriefcasegame.eu.