Naštěstí existují způsoby vzdálené komunikace a také internet je plný zajímavých služeb, které umí učit, bavit i testovat. Vypsal jsem jejich malý přehled.
Vzdálená podpora výuky
První, co mě napadá, je Google Učebna (Classroom). V Učebně můžete komunikovat s žáky, poskytovat jim materiály k výuce (soubory, odkazy, videa, …), můžete jim dávat úkoly a hodnotit je. Prostě jednoduše a snadno učit na dálku.
K jejímu zřízení nepotřebujete G Suite, ale můžete ji rozběhnout i na soukromém Google účtu. Pokud už máte a využíváte žákovské účty v G Suite, je vše samozřejmě jednodušší.
Jak zprovoznit Google Učebnu
-
Učebna běží na adrese https://classroom.google.com
-
Přihlaste se do ní pomocí školního (nebo soukromého) Google účtu.
-
Odsouhlaste přístup do účtu.
-
Zvolte, že jste Učitel.
-
Vpravo nahoře je velké šedé plus — tím vytvoříte nový kurz
-
Kurz pojmenujte
-
Každý kurz má svůj jedinečný kód. Najdete jej na titulní straně kurzu nahoře v obrázku záhlaví. Ten kód sdělte žákům
-
Žáci se zapíšou tímto kódem do vašeho kurzu. Hotovo.
Přečtěte si samostatný článek na téma Google učebna a srovnání s LMS Moodle nebo Novinky v Google Classroom. A tady máte stručný návod krok za krokem jak nastavit a používat Google Classroom.
Microsoft Teams
Samozřejmě, že i firma Microsoft má své řešení a nazývá se Microsoft Teams. Umožňuje ve skupině/týmu/třídě chatovat, sdílet soubory, pořádat online schůzky přes rozhraní podobné Skypu. Teams je možné používat zdarma bez navázání na Office 365, ale jsou zde omezení. Ta by vás, ale pro krátkodobou práci neměla příliš omezit.Teamsy předmětů v rámci Office 365 jsou už připraveny pro práci se třídou – zadávání úkolů včetně odevzdávek a hodnocení, propojení na Moodle a další. Pro řízení a spolupráci pedagogického sboru je možné vytvářet týmy pro vzdělávací skupiny typu předmětová komise nebo můžete přímo vytvořit tým pro pedagogy, kde už je respektována hierarchie ve škole a je zde implementována podpora pro zadávání a plnění úkolů v rámci organizace a řízení školní agendy.
Videokonference
Samozřejmě, že můžete také žáky na dálku pozvat k videokonferenci a učit. Třeba takový Google Meet umí spojit až 150 účastníků. Nyní v době nákazy byl počet dokonce navýšený na 250. Ale předpokládám, že tak velké třídy asi nikdo z nás neučí.
Pokud máte G Suite účet
-
Běžte na adresu https://meet.google.com>
-
zahajte schůzku a pojmenujte ji.
-
pozvěte do ní své žáky
-
chatujte
-
sdílejte svoji plochu
-
vysílejte video, vysvětlujte, učte…
Pokud nemáte G Suite účet
-
Běžte na adresu https://hangouts.google.com a postupujte podobně.
A co čeští nakladatelé učebnic?
Na zavřené školy okamžitě zareagovali někteří nakladatelé učebnic se svými nabídkami zdarma. Velká gratulace a díky.
Nová Škola
Nakladatelství NOVÁ ŠKOLA, s.r.o. se rozhodla zpřístupnit zdarma interaktivní učebnice MIUč+ pro všechny ročníky základní školy.
Stačí, když se zaregistrují jako studenti na www.ucebnice-online.cz.
Kteroukoli MIUč+ pak mohou zdarma používat 30 dní, pokud by uzavření škol trvalo déle, licence zdarma prodlouží do 30. 6. 2020.
Pro výuku matematiky v 1. až 5. ročníku jsou navíc k dispozici výuková videa na www.matyskova-matematika.cz obsahující výklad ke každému cvičení každé stránky učebnic – žáci tak mohou pracovat podle něj.
Nakladatelství Fraus
U Frauze byli velmi pohotoví a všechny informace soustředí na jedné stránce Učení doma. Doslova píšou:
V souvislosti s opatřením vlády o uzavření všech škol se naše nakladatelství rozhodlo poskytnout všem žákům, učitelům i školám od středy 11. března 2020 do odvolání všechny elektronické učebnice pro základní a střední školy pro všechny žáky zdarma. Stejně tak poskytneme zdarma prostředí pro on-line komunikaci učitelů s žáky – vzdělávací portál Fred. Pro domácí procvičování rodičů s žáky je také plně k dispozici portál Škola s nadhledem, který je též zdarma. Více informací na webu www.fraus.cz/ucenidoma.
Včelka
Známý portál pro procvičování výuky Včelka nabízí 6 týdnů zdarma. Stačí, když při registraci použijete promo kód UCIMESEDOMA.
SCIO testy
Ve SCIO zpřístupnili Testy do hodin zdarma. Krátké tématické testy z ČJ a Ma, které slouží k procvičování látky, vyplní děti on-line z domova.
Školy mají zpřístupněné testy v aplikaci ScioDat https://www.sciodat.cz/
Rodiče najdou testy zde: https://www.scio.cz/procvicovaci-testy
V průběhu objednávání vyberte kterýkoliv způsob platby, po dokončení bude objednávka automaticky zaplacena (nebude třeba nic platit).
Obrácená třída a Khan Academy
Výborné kurzy pro samostudium i pro řízené studium na dálku nabízí česká verze Khan Academy. Nejste tedy odkázáni jen na angličtinu. Ale třeba matematiku, počítačové vědy nebo organickou chemii můžete studovat pomocí výborně připravených kurzů.
A kdybyste chtěli přímo přidělovat úkoly žákům a sledovat jejich postup kurzem, existuje tu možnost propojení s Google Classroom. A v anglické verzi webu je toho ještě mnohem víc.
S Minecraftem se dá také učit
Distanční vzdělávání může mít mnoho podob, jednou z nich je i (spolu)práce v Minecraft: Education Edition, kde se žáci mohou učit programovat, procvičovat chemii, matematiku, přírodopis, zeměpis, angličtinu a mnoho dalších předmětů.
A teď jedna skvělá zpráva — ode dneška až do konce školního roku je možné používat Minecraft: Education Edition zdarma. Jediné, co potřebujete, je mít školní účet Office 365 a vyplnit tento formulář.
Robotika jde řešit i z domova
Eduskop a jejich kurz Úvod do školní robotiky bych doporučil k samostudiu všem učitelům. Připravte se na změnu obsahu předmětu informatika.
Zajímavé aplikace a weby, které reagovaly na školní karanténu
Book Creator
Book Creator nabízí speciální upgrade školám jejichž žáci musí zůstat doma kvůli koronaviru. Jejich aplikace umožňuje spolupráci v on-line prostředí, výuka tak není vázána pouze na školu. Tuto běžně placenou funkci odemkli na 90 dní.
Kahoot
Speciální akci pro školy má také oblíbený Kahoot. Zaregistrujte se zde jako škola a získáte přístup k bonusovým funkcím.
Weby k procvičování učiva
Jsou tu i weby, které nereagovaly slevami a pobídkami. Nicméně jsou samy o sobě dost dobré na to, aby se v nich žáci učili a procvičovali.
Doporučuji třeba:
-
https://www.umimeto.org/ má hodně témat a prima cvičení
-
https://quizizz.com — geniální web, nabízí toho hodně a zdarma. Využijte ho k vlastní tvorbě testů a kvízů a třeba je nasdílejte i do Google Učebny. Zde se dočtete jak na to.
-
https://quizlet.com a jejich kartičky (flashcards) jsou oblíbené i mezi žáky. Zde určitě neprohloupíte.
-
https://socrative.com — kvízy, testy. Spolehlivé a funkční řešení. Narozdíl od předchozích umí lépe vyhodnocovat žákovské odpovědi. Hodí se tedy pro testování.