Přestaňte psát komentáře. Raději je žákům namluvte. Je to rychlejší

Talk & Comment - namluvte žákům komentáře
Okomentovat jen pomocí klávesnice desítky odevzdaných prací nějakou dobu zabere.

Oblíbil jsem si v poslední době dva prima doplňky do prohlížeče. Pomocí nich rychle nahraji žákům hlasové komentáře a připojím je k odevzdané práci. Vypadá to složitě, ale rychlost a snadnost použití mě příjemně překvapila.

Rychlé hlasové komentáře jako forma zpětné vazby

Určitě to znáte. V Google Učebně vás čekají desítky prací, které je potřeba opravit a dát žákům zpětnou vazbu. Někteří učitelé komentují vše přímo v dokumentu, někteří přidají jen finální vzkaz ke známce. To může znamenat hodiny a hodiny práce. Zvlášť, když nepíšete všemi deseti, ale datlujete písmena po jednom. 

Nainstalujte si proto rozšíření Talk&Comment do Google Chrome a nahrávejte žákům hlasové zprávy

V prohlížeči vám přibude malá nenápadná, ale velmi užitečná ikona. Na jeden klik nahrajete žákům vzkaz, druhým kliknutím nahrávání ukončíte a hned máte k dispozici odkaz s online nahrávkou. 

Můžete jej tedy kamkoliv vložit — třeba do políčka komentáře, na sociální sítě nebo do e-mailu. No a my učitelé samozřejmě vidíme největší benefit v komentářích a úkolech Google Classroom, které po nocích zdlouhavě opravujeme, že!

Talk & Comment - mluvené komentáře

Jak na to

  1. Přidejte si do prohlížeče Google Chrome rozšíření Talk&Comment Voice notes anywhere

  2. Povolte rozšíření přístup k mikrofonu. 

  3. Kliknutím na ikonu mikrofonu při pravém okraji stránky zahájíte nahrávání. 

  4. Zeleným tlačítkem nahrávání ukončíte. 

  5. Objeví se žluté okno s oznámením, že odkaz na nahrávku máte vložený do schránky operačního systému a můžete ho kamkoliv vložit.

  6. Tlačítkem OK okno zavřete. 

Doplněk nevyžaduje registraci a nahrávka není časově omezená. Ted samé výhody. 

Snadnější to už být nemůže. 

Ještě o klik méně

O jeden klik méně nabízí rozšíření prohlížeče jménem Mote: voice notes & feedback. Ikonka Mote se po instalaci objeví přímo v poli komentáře libovolného Google Dokumentu. Zapnu nahrávání, ukončím nahrávání a odkaz se automaticky vkládá do komentáře.

Používání je tedy snazší než u Talk&Comment, ale doplněk vyžaduje registraci a vytvoření účtu, je časově omezený na 1,5 min dlouhou nahrávku.Nabízí mnohé rozšiřující funkce jako třeba přepis hlasových nahrávek do textu, historii zaznamenaných nahrávek a mnohé další. 

Důležitý základ však zůstává zdarma, a jestli rozšířené funkce využijete, je jen na vás.

Hlasové komentáře Mote

Ušetřil mi půl hodiny (denně)

Já používám střídavě oba tyto doplňky. Zjistil jsem, že mluvené komentáře mi zkrátí dobu opravování prací v Google Učebně zhruba na jednu polovinu a to se už vyplatí.

Určitě bych je doporučil všem učitelům například češtiny, matematiky nebo cizích jazyků. Vím, že ti poskytují zpětnou vazbu v Google Classroom velmi často a tak jejich časová úspora může být ještě větší.

[Hlasový vzkaz pro čtenáře tohoto článku]