Nastavení jazyka a klávesnice v chromebooku | Proč mají moji žáci chromebooky v angličtině?

Klávesnice chromebook
Myslím, že ve školách se záhy bude řešit, jak připravit techniku pro žáky z Ukrajiny. 
Na chromebooky lze doslova během pár sekund přidat jakýkoliv jazyk. Angličtinu a ukrajinštinu nevyjímaje. 

Nejde tu jen o jazyky systému, změnit můžete i jazyk úvodní obrazovky, jazyk systému nebo klávesnici. 

Ukrajinština za 12 sekund

Tak jsem si to dnes schválně změřil. Přidal jsem ukrajinštinu jako jazyk přihlašovací obrazovky, jazyk operačního systému Chrome OS a také povolil klávesnici s azbukou. 

Trvalo to 12 sekund než se změna projevila a chromebook byl kompletně připravený. 

Co vše můžete centrálně nastavit? 

Jazyk přihlašovací obrazovky

Jako jazyk přihlašovací obrazovky lze samozřejmě přidat jakýkoliv jazyk, určitě i tu zmíněnou ukrajinštinu. Ale tuto variantu bych volil pouze v případě, že dáváte konkrétní zařízení konkrétnímu žákovi do plného použití. Pokud sdílíte chromebooky napříč různými třídami a používá je velké množství žáků, zvolte raději univerzální a všem známou angličtinu. Přeci jen, zde potřebuje žák pouze 2 slovíčka — “účet” a “heslo”. 

Operační systém

Přepnout kompletní nabídky operačního systému a jazyk aplikací do cizího jazyka lze také. Můžete ručně nastavit jednotlivé chromebooky do ukrajinštiny nebo vše vynutit v rámci centrální správy na desítky a stovky zařízení. Nemusíte ale cizí jazyk vnutit jako povinný. Můžete jej přidat volitelně do nabídky a v nastavení si každý zvolí prostředí, podle svých preferencí.

Sám takto přepínám angličtinu a češtinu u 32 žákovských chromebooků. Takže pokud budete třeba od zítra vzdělávat ukrajinské děti v jejich rodném jazyce, chromebooky to umí. 

Chrome OS - nastavení jazyka

Klávesnice

Každý máme jiné preference klávesnice. A ne všichni dokážeme číst různá písma typu  azbuka či dévanágarí. Dětem z Ukrajiny by určitě v prvních dnech pomohla klávesnice s azbukou (lépe řečeno ukrajinskou cyrilicí). Tu může administrátor chromebookové učebny také přidat a nastavit jako výchozí nebo volitelnou — klávesová zkratka CTRL + mezerník slouží pro přepnutí metody zadávání. 

K tomu kupte Přelepky na klávesnici. 49 Kč za sadu s azbukou je zanedbatelná částka. 

Proč mají moji žáci chromebooky v angličtině?

Výhodou chromebooků je to, že můžete zvolit libovolnou kombinaci jazyků. Ukrajinskou klávesnici v systému v angličtině s českou přihlašovací obrazovkou nebo cokoliv dalšího, co vás napadne. 

Proto mají moji žáci chromebook v angličtině. V tomto videu ukazuji, jak snadno změnit nastavení jazyka. Demonstruji to na angličtině, ale z principu systému je jedno, jaký jazyk zvolíte.

 

Klávesnice chromebook

Na chromebooku lze

  • snadno změnit jazyk přihlašovací obrazovky
  • změnit jazyk operačního systému
  • přidat libovolnou klávesnici jako metodu vstupu.