Když nemáte Breakout Rooms, použijte SpatialChat

Když nemáte Breakout Rooms, použijte SpatialChat
Zřejmě nejčastějším dotazem v učitelských skupinách je, zda existují v Google Meet Breakout Rooms. Ano, existují, ale bohužel jen ve vyšším, placeném tarifu.
Pokud jej, stejně jako já, nemáte, nezoufejte. Online služba SpatialChat je plně nahradí. Sice jí některé možnosti chybí, ale zase disponuje jinými lákavými vlastnostmi. Právě díky nim si mě získala.

U Breakout Rooms je využití jasné — žáky na hovoru rozdělíte do podmístností ke skupinové práci a po vypršení časového limit zase shromáždíte v hlavním Meetu. Tedy ideální řešení pro práci v týmech nebo třeba konverzaci v cizím jazyce. 

Online služby Gather town nebo SpatialChat fungují trochu jinak. Registrací získáváte virtuální prostor s místnostmi, chodbami, stolečky a jinými prostory. Volně se jimi pohybujete a konverzujte s dalšími účastníky, kteří se ocitnou těsně ve vaší blízkosti. Případně také posloucháte jednoho člověka, který prezentuje a mluví ke všem. 

Gather town svojí grafikou a funkcí připomíná spíše počítačovou hru. Dlouhodobě ho používám. Má své plusy a mínusy. Ale o tom tento text není. 

Mnohem víc se mi líbí služba SpatialChat

SpatialChat - skupinové videokonference

Proč SpatialChat? 

  • Je svižnější a snáze se používá.
  • Má hezčí výchozí grafiku + mnoho zajímavých skinů.
  • Ovládání a nastavení systému je velmi pohodlné.
  • Sdílení obrazovky lektora i promítání videa je mnohem snazší než v Gather town. 
  • Moc se mi líbí rychlé vysílání megafonem ke všem účastníkům. 
  • Funguje v prohlížeči i na tabletech a mobilech. 

Těch důvodů proč do toho jít, je celkem dost, že? Pojďme se na možnosti SpatialChat podívat podrobněji. 

Registrace a cena

Služba je zdarma do 25 účastníků. Registrujete se na základě e-mailu. Dostanete svůj virtuální prostor, který plně ovládáte. Žákům pak pošlete jen odkaz k připojení. Stačí povolit přístup ke kameře a mikrofonu a začít povídat. 

Ano, není to dostatečné pro velké školní třídy, ale pro menší skupiny do 24 žáků + 1 učitel stačí. Navíc, takovýchto prostorů můžete mít více a vaše žáky do nich rozdělit. 

Prostředí a ovládání

Výchozí prostor připomíná velký otevřený byt s mnoha stoly a židlemi. Účastníky vidíte jako bubliny pohybující se po místnosti. Pokud se přiblíží několik takových bublin k sobě, aktivuje se kamera a mikrofon. 

Pokud se chcete pohybovat v prostoru, stačí jen uchopit vaš bublinu myší a a přesunout na dané místo. 

Sdílená obrazovka lektora v SpatialChat

Možnosti služby

Rozesaďte žáky v prostoru. Nyní se vidí a slyší jen v rámci jednotlivých skupin. 

Jako učitel můžete použít funkci broadcast — váš hlas a video budou slyšet všude, ale vy ostatní neuslyšíte. Nebo je tu elegantnější megafon, kdy mluvíte ke všem a zároveň vás účastníci mohou oslovit a reagovat na vás. 

Doporučuji přístup k funkci broadcast pro žáky vypnout. Jinak mohou vyřvávat na všechny, to asi nechcete, že? :-)

Sdílení obrazovky, okna nebo konkrétní karty prohlížeče je v podobných systémech standardem. Nicméně se opět neubráním srovnáním s Gather Town. V SpatialChat je mnohem snazší a rychlejší dosáhnout požadovaného výsledku. 

Moderátor může také do prostoru nahrát a zobrazit obrázek, gif nebo dokonce video. Takové video pak vidí všichni. Takže nic vám nebrání třeba společnému sledování videa z YouTube. Dokonce jedno z rozložení SpatialChat připomíná kino s klasickými sedačkami a plátnem. 

Video prezentované v SpatialChat

Další dobré vychytávky

Vlastník prostoru může povolit nebo zakázat ostatním sdílení obrazovky. Každá skupina žáků tak může mít svého prezentujícího a jeho plocha nebude rušit ostatní týmy. Tedy super vychytávka. 

Další místnosti

Pokud by vám jedna místnost nestačila, můžete přidat kliknutím na “Add room” novou a kompletně změnit její vzhled i jméno. Takže hlavní výuka bude probíhat ve výchozí hale a následná debata na přidružené terase s výhledem na moře. Nebo byste raději do baru? 

Na pódium

Funkce “Stage” funguje pro mluvčího stejně, jako kdyby vysílal a mluvil k posluchačům v rámci velké konference. Nebo jako učitel během výkladu. Žáci jen poslouchají a on je v tu chvíli neslyší ani nevidí. 

Grafika se opravdu povedla

I kdyby vzhled byl jediný důvod, proč přejít od Gather town k SpatialChat, stojí to za to. V levém ovládacím panelu najdete volbu “change background” a tím i možnost zvolit desítky dalších pozadí. Je libo kavárnu? Koncert, bazén, kancelář nebo třeba počítačovou hru? Jak je libo. Dokonce sem můžete nahrát vlastní obrázky.  

Vyfoťte vaši školu, třídu, tělocvičnu a uspořádejte setkání v prostředí, které žáci důvěrně znají. 

SpatialChat má mnoho typů pozadí

Heslo

Prostor můžete ochránit heslem a nechat jej přístupný jen pro určitou skupinu žáků. Už se mi stalo, že jsem do jedné takové virtuální třídy vešel s šesťáky a potkal tu debatující deváťáky z minulé hodiny. 

Závěrem 

Určitě u SpatialChat zůstanu. Jako náhrada Google Breakout Rooms mi vyhovuje víc než Gather town. Nemá sice posun postaviček jako ve hře, ale je spolehlivější a celý systém se lépe ovládá.

Škoda jen omezení na 25 účastníků ve verzi zdarma. K plné spokojenosti mi tu těch 5 žáků plné třídy chybí. A toho dvacátého šestého vám do systému opravdu nepustí. Gather town také omezuje na 25, ale další účastníky vpustí s tím, že negarantuje kvalitu služby. 

Pokud se smíříme s omezením počtu ve verzi zdarma, určitě SpatialChat stojí za vyzkoušení. Třeba na nejbližší třídnickou hodinu, nezávazný pokec, případně pro konkrétní úkoly žákovských týmů.

Vím, že to nejsou originální Google Breakout Rooms, nejde žáky automaticky dělit do skupin ani je pak svovávat zpět. Ale s trochou snahy a přizpůsobení možnostem systému jde v Spatial Chat vše, co si usmyslíte. A ty bonusové vlastnosti jako super vzhled, lehkost prezentace nebo snadný broadcasting, si mě získaly.