Jako z jiného světa tak působí zápisky dávných poutníků z první poloviny dvacátého století. Přečtěte si popis cesty ke Kedarnáthu od Paula Bruntona.
Třicátá léta dvacátého století, Paul Brunton
Pomocí vědy a technických vynálezů lze zdolat i hrotitý Himálaj. Dovedně zhotovené letadlo nalezlo již cestu kolem a přes Mount Everest, tedy přes nejvyšší vrchol světa. Výpravný let konzulárního úředníka Sira Ericha Teichmana z Kashgaru ve Střední Asii do vládního hlavního stanu v Dillí ukázal, že člověk dvacátého století dovede za několik málo hodin přeletět i sněhové pouště východního Himálaje.
Zažil jsem ohromující překvapení při návštěvě Haridwaru, starobylého města ležícího u ústí průsmyku, kterým Ganga vstupuje do rovin, když si proklestila cestu horami. Z Hardwaru vede horská stezka do Himálaje až k posvátným chrámům v Kedamathu a Badrianthu. Tato místa jsou tak úzce spjata s náboženstvím hindů, že tam putuje každoročně pěšky na sta poutníků. Jsou-li poutníci zámožní, konají pout’ v malých nepohodlných nosítkách. Ale letos jsem se setkal s novým způsobem cestovaní tohoto zbožného lidu.
Nějací podnikaví indičtí inženýři založili malou společnost a začali s leteckou dopravou, která byla už v živém provozu. Zámožnějším poutníkům byla nabízena sedadla v úpravném malém jednoplošníku, který zdolával v jediné hodině vzdálenost z Hardwaru k nejbližšímu místu vhodnému pro přistání.
Odtud měli poutníci pouze čtyřdenní cestu koňmo ke chrámu v Kedarnathu, nebo sedm dni cesty do Badrinathu, ale chudší lid, který se plahočil pěšky úmornou cestou vzhůru po horských stezkách, potřeboval obvykle tři až čtyři týdny, aby tuto cestu urazil.
Nyní, když bzučí aeroplány v samém srdci Himálaje a dopravují zbožné pomníky k jejich Svatým oltářům, nemůže už ledový val zůstat příliš dlouho nedostupným. Budu pak moci přelétnout přes Mount Kailas a poděsit v jeho okolí buddhistické mnichy v některém z pěti klášterů zcela neočekávanou žádostí o pohostinství.
…
Teichmanův přelet Everestu a lety poutníků jsou jen náznaky toho, co ještě přijde.
(Paul Brunton, Poustevník v Himálaji)
O sedmdesát let později
Dvanáct hodin autobusem na trase Rišikéš – Badrináth. Jedete rozbitou horskou silnicí a rozhrkaným plechovým autobusem nahoru do hor k posvátným chrámům ukrytým kdesi daleko pod štíty Himálaje. Stále je to ale mnohem pohodlnější a rychlejší něž dávná pěší trasa. Stojí to za to?
K zamyšlení
Teichmanův přelet Everestu a lety poutníků jsou jen náznaky toho, co ještě přijde.
(Paul Brunton, Poustevník v Himálaji)