Jedná se o online hru, která cílí na zásady digitální bezpečnosti, obranu proti fakenews, silná hesla a digitální občanství obecně. To vše v povedené interaktivní podobě. Pro učitele navic s detailní metodikou.
Kdo si hraje, ten se učí
Vstupte do magického světa jménem Interland a proveďte svoji postavičku, internauta, nástrahami internetu. Naučíte se při tom mnoho o bezpečnosti hesel, sdílení informací, obraně proti trolům a ochraně svých dat.
Každý ze světů Interlandu má svůj typický herní styl. A žáky opravdu baví. Ať už jde o skákací plošinovku nebo běh překážkovou dráhou. Otestoval jsem přímo na dětech, že kombinace hry s povídáním o internetové bezpečnosti byla pro ně velmi silná motivace.
Postup hrou je založený na řešení tematických úkolů a otázek. Pro lepší představu se podívejte na popis herních světů:
Věž pokladů — chraň svá tajemství
Závodní hra, ve které sbíráš své citlivé informace a e-maily a ukládáš je v bezpečí věže. Vše, co je spojeno s tvojí identitou, je potřeba chránit heslem. Buď vždy o krok napřed před hackery a svoji věž (data) pečlivě zabezpeč!
Proběhni trasu a sesbírej své osobní zprávy, statusy a hesla. Vše ulož ve věži. Je tvá věž dostatečně bezpečná?
Vyber nejsilnější heslo.
- skolnibatoh
- kolkanvzoo
- SUCHYsmrk
Prolomí hacker tvoji věž?
Při špatné odpovědi se ozývá hacker: “Checht, tohle hacknu i ze spaní”.
Naštěstí hráč má šanci se hned v dalším kole zlepšit. Tedy klasická motivace hrou. Žáci totiž soutěží o počty bodů stejně jako v jakékoliv jiné hře, jen se u toho přirozeně učí.
Postupně se hráč dopracuje k informaci o optimální délce hesla, dalších znacích, malých a velkých písmenech. Naučí se vše o komplexnosti hesel a svoji věž (a osobní data) opravdu zabezpečí.
Království laskavosti — laskavost je super
Negativním lidem bychom se měli aktivně bránit a sami šířit internetem pozitivní vibrace. Království laskavosti je chytlavá plošinovka, kdy sami rozdáváte srdíčka a pozitivní zprávy smutným obyvatelům internetu. Zároveň je bráníte proti potížistům a upozorňujete na šikanu.
Řeka reality — neskákej na fejky
Překroč řeku plnou peřejí (a číhajících internetových podvodníků). Tato hra má formu kvízu. Otázky se týkají běžných internetových podvodů, hoaxů a scamu.
Příklad jedné z otázek: Dostaneš e-mail, ze kterého přímo čiší, že se jedná o scam.
- Neklikneš na žádné odkazy a označíš jej jako spam.
- LOL Přepošleš ho přátelům, aby se také pobavili, ale upozorníš je, aby na nic neklikali.
- Smažeš ho a zapomeneš na něj.
Jestli se chceš dostat na druhou stranu řeky, rozhoduj se správně, jinak hrozí utopení. Naštěstí nápověda a zpětná vazba jsou výborně zpracované a postupně žáky učí, jak se v takových situacích zachovat správně.
Ostražitá hora — sdílej s rozmyslem
Buď opatrný, co sdílíš a jaké informace jsou o tobě veřejně dostupné. Bohužel jeden z internautů sdílí veřejně úplně vše :-( Pomocí zrcadel proto nasměruj informace ke správným lidem.
- Komu nasdílíš fotky z oslavy narozenin?
- Komu poskytnout informace o třídním srazu?
Každá situace je krátce okomentovaná a vysvětlená. Hráč získá zpětnou vazbu v případě, že bude ve sdílení úspěšný i v případě chyby. Takže cesta k nápravě je vždy otevřená.
Forma hry
- Online
Nutnost přihlášení účtem
- Není. Pustíte online hru a okamžitě se učíte/hrajete/bavíte.
Časová náročnost
- Minimálně 2 vyučovací hodiny pro všechny 4 herní světy.
Ale pozor, k dispozici je propracovaná metodika s mnoha rozšiřujícími aktivitami, které mohou obsah lekcí výrazně rozšířit, což určitě doporučuji! V takovém případě počítejte s 4-6 hodinami.
Metodika
Pouhou hrou by výuka digitální bezpečnosti skončit neměla. Proto dostáváte v rámci programu Internetoví úžasňáci výborně zpracovanou metodiku plnou doprovodných aktivit.
Nebudu ji tu popisovat celou, stačí se na ni podívat přímo na webu Interlandu. Představím jen jednu z mnoha možných aktivit.
Čí profil to vlastně je?
Níže si přečtěte souhrn aktivit určité osoby na internetu. Podle těchto informací napište krátký popis, kým podle vás tento člověk je: co má rád, nerad, o co se nejvíce zajímá?
Následují fiktivní veřejné profily uživatelů internetu se statusy z map, chatu, sociálních sítí — viz obrázek.
Žáci/kyně přemýšlejí, jak by na základě předchozích aktivit na určitou postavu pohlíželi různí lidé – rodiče, zaměstnavatelé, přátelé nebo policie.
Interland v praxi
Je tedy jen na učiteli, kolik takových doprovodných aktivit ke hrám zařadí. Mě se osvědčil následný model výuky:
- krátké teoretické uvedení do problematiky + malá aktivita z metodiky (cca 10 min)
- vlastní hra (cca 15 min)
- pracovní list, aktivita z metodiky (cca 20 min)
- následující hodinu navázat další aktivitou z metodiky + případně začít nové téma
Tímto způsobem jsme celý Interland zvládli za 6 hodin, ale určitě si dokážu představit, že to příště ještě výrazně rozšíříme.
Není písemka jako písemka
Na konci každé hry projde hráč kontrolním testem a může získat certifikát o absolvování. Otázky jsou vychází přímo z témat hry a každý, kdo jí pečlivě prošel, by s nimi neměl mít problém. Takže místo známky může žák učiteli odevzdat jen sadu 4 certifikátů o úspěšném absolvování Interlandu.
Kdy naposledy jste si v pracovní době zahráli vy?
Vždy je tu příběh, dobrodružství, výzva… a musím říct, že velmi chytlavá. Sám jsem se při přípravě na hodinu královsky bavil a hrál o sto šest. Skoro mi bylo líto, že v nácviku internetové bezpečnosti nemůžu pokračovat déle a závěrečný test jsem naklikal co nejpomaleji, abych si ty promyšlené otázky, grafiku i příběh sám pořádně užil.
Gamifikace vzdělávání
Výuka tak důležitého tématu, jako je internetová bezpečnost formou hry, je podle mého názoru velmi dobrý krok. Na principu gamifikace vzdělávání postavily své aktivity i jiné organizace. Jenže často se autoři netrefili ani tématem ani do cílové skupiny.
Oproti tomu chytlavé hry v Interlandu baví žáky i dospělé. Navíc s povedenou metodikou a hotovými pracovními listy.
Možná i proto byla závěrečná společná debata velmi věcná a živá. Vím o čem mluvím, sledoval jsem jindy a jinde jiné třídy při běžné preventivní přednášce na téma kyberšikana. Ten rozdíl byl opravdu velký.
Program Internetoví úžasňáci není nová věc, už nějaký ten pátek v internetu funguje. Kompletním přeložením do češtiny je však nyní dostupnější pro naše školy a žáky.
Otevřete si Interland a pojďte si zahrát právě teď.
Praktické Informace
- Interland
- Forma hry: Online
- Nutnost přihlášení účtem: Není
- Časová náročnost: Minimálně 2 vyučovací hodiny pro všechny 4 herní světy.