Programování ve Scratchi s podporou firmy Google – to je Computer Science First

Computer Science First by Google
Když máte metodik k programování víc, než kolik lze reálně vyzkoušet, sáhnete po něčem větším a osvědčeném. To velmi dobře splňuje povedená série kurzů firmy Google „Computer Science First“.
Vám jako učiteli poskytne vše, co potřebujete pro výuku programování a pro rozvoj informatického myšlení. Žákovi pak dá podporu a materiály, které ho od základů naučí třeba naprogramovat si vlastní hru.

Řekněme, že jste rodič nebo učitel a chcete začít učit úvod do programování, logiku, algoritmy. Prostě zvyšovat informatickou gramotnost vašich dětí a žáků. A nic o tom nevíte a nemáte žádné materiály. Podívejte se tedy na https://csfirst.withgoogle.com. Určitě vás chytne. Mám to ověřeno. Věřte mi.

Co je to CS First?

Computer Science First (CS First) je internetový kurz od firmy Google, který vás provede od naprostých počátků informatického myšlení až k složitějším algoritmům. To vše velmi zábavnou formou s využitím videí, návodů a řešených úloh.

Učitele k tomu vlastně ani nepotřebujete!

Computer Science First by Google

Výuka a průchod kurzem může být totiž plně individuální. Mám žáky, kteří jsou už v polovině kurzu, mám žáky, kteří se zasekli na úrovni 1 a tak si výuková videa pouští stále dokola.

Jako programovací jazyk tu slouží Scratch. Asi namítnete, že podkladů a metodik pro Scratch jsou k dispozici desítky. Ano, máte pravdu. Ale Google navíc vše líbivě zabalil, doplnil materiály, videa a přidal podporu.

Prostě postavil kolem Scratche povedený web a dal zdarma k dispozici.

2_CS first by Google.png

Pokud bychom žili v USA, můžeme si dokonce bezplatně objednat sady tištěných materiálů. My Evropané jsme souzení si tyto karty řešení, plakáty, nálepky a odznaky „pouze vytisknout“.

Co je to Scratch?

Scratch je vizuální programovací jazyk, tzn. jazyk, který umožňuje vytvářet programy manipulací s grafickými programovými elementy a ne v textové podobě.

Školáci, studenti, učitelé a rodiče ho mohou bezplatně používat jako multimediální autorský nástroj ke snadnému vytváření různých her a mít ho jako odrazový můstek do vyspělejšího světa počítačového programování. Je vhodný pro výuku i zábavu.

(https://cs.wikipedia.org/wiki/Scratch)

Je CS First vhodný i pro mě?

Určitě. Nemusíte nic sami vytvářet a nebo složitě hledat. Lekce jsou konzistentní, velmi dobře zpracované a lehce pochopitelné.

Je tu ale jeden drobný zádrhel. A nebo výhoda. Záleží, jak se na ni podíváme. Vše je totiž pouze v angličtině (také v němčině a francouzštině). Mým deváťákům s angličtinou na úrovni B1C1 to rozhodně problémy nedělalo a proplouvají kurzem bez jakýchkoliv potíží. Chápu, že pro jiné to může být problém až nepřekonatelná výzva.

Na hodinu nebo na měsíc

V rámci celého CS First získáte přístup k pěti krátkým lekcím vhodným například k jednorázové výuce typu „hodina kódu“ nebo k šesti velkým kurzům, kdy postupujete přes množství výukových videí a osmi úkolů k cíli. Tady se ale už počítá s několikatýdenní prací.

2_CS first by Google.png

Malé srovnání s iMyšlením

Nabízí se tu malé srovnání s materiály, které můžeme získat v rámci projektu rozvoje informatického myšlení PRIM. Konkrétně u Scratche jsou dispozici pracovní listy, metodika i modelové příklady. Prostě paráda.

Zatímco ostatní „rádoby učebnice“ působí jako suchý výstup vědecké práce, podklady pro Scratch jsou udělané prakticky. Nemohu si ale odpustit malé rýpnutí. Opravdu je nutné zveřejňovat učebnici ve formě powerpointové prezentace?

Oproti tomu CS First nabízí od první lekce vysoce promyšlený a do detailu dotažený online systém lekcí, materiálů, videa a podpory. Jak pro žáka, tak i pro učitele. S úžasnou grafikou a vysokým profesionálním provedením.

Je vidět, že u toho někdo přemýšlel a věděl, kdo je jeho cílová skupina. Dal jsem žákům na výběr – učebnice iMyšlení s nezáživnými odbornými českými texty nebo CS First v angličtině.

Hádejte co?! Zvolili si CS First i přes jazykový handicap. To o něčem svědčí.

Chápu, že finanční i jiné možnosti firmy Google nelze srovnávat s výstupy českého projektu. Ale přitažlivost, detaily, přizpůsobení jazyka účelu práce a věku dětí… je něco, co rozhodne i v budoucnu o učebnici a metodě, kterou pro výuku zvolíme.

Zatím vím, že i příště to u nás také bude CS First. A to je paradoxně škoda.

Ano či ne?

Věřím, že vás CS First v podání Google zaujalo. Než se do kurzů s žáky pustíte, zvažte, zda právě pro vás převažují výhody či nevýhody:

  • Jako učitel získáte veškeré podklady pro vedení hodiny. Žáci mohou pracovat i formou samostudia.

  • Lekce jsou poutavé a dobře zpracované. Skutečně rozvíjí informatické myšlení.

  • Vše je pouze v angličtině.

Zatím ještě nekončíme

Já už s žáky v CS First pracuji více než měsíc. Jak vše zprovoznit, jaké jsou naše pozitivní i negativní zkušenosti, jak probíhá konkrétní výuka v rámci kurzu CS First si povíme v dalších dílech.

Těšte se.