Virtuálně do Indie

Virtuálně do Indie
Pokud nemáte čas, nebo z jiného důvodu nemůžete letět do Indie, podívejte se tam alespoň virtuálně.
V internetu najdete mnoho online kamer a virtuálních prohlídek.
Cestovat se dá i z pohodlí domova.

Možnosti jsou opravdu bohaté a světová síť je plná zajímavých serverů s panoramaty a jinými virtuálními prohlídkami. Slovní spojení „virtuální prohlídka“ má většina lidí spojeno se službami firmy Google.  Musím vás hned v počátku zklamat. Klasické venkovní Street View v Indii nefunguje. Zatím jsou jen zmapována dvě výborná indická muzea dohledatelná v Google Art Project -  National Museum Delhi a National Gallery of Modern Art a v rámci Google Cultural Institute  se  připravuje zmapování Victoria Memorial Hall. Jiné známé indické památky na webu projektu nenajdete. 

Virtuálně do Indie

Projít si tedy mimo muzea můžete jen interiéry několika hotelů vyšší cenové kategorie či prodejny a zastoupení některých mezinárodních značek.

To však neznamená, že bychom se nemohli podívat na jiné servery a zajímavé služby. Velmi kvalitní panoramata nabízí specializovaný server http://www.360cities.net. Je postaven jako mashup nad mapami Google, díky tomu je práce s mapou pohodlná a rychlá. Navíc panoramata zde jsou velmi kvalitní a nabízejí více interakce než jiné podobné servery.

Virtuálně do Indie

Další možností jsou pak Záběry (Photo Sphere) přímo na Mapách Google. Najdete zde velké množství uživatelských panoramat včetně grafického znázornění nad mapou.  Snímky pocházejí ze  sbírek Street View a ze sférických fotek dodaných uživateli Photo Sphere označených zeměpisnou polohou.

Virtuálně do Indie

Možná právě kvůli množství materiálu, automatickému spojování a hlavně použitým zařízením (mobily a tablety s Androidem od verze 4.2) jsou mnohá z panoramat značně nekvalitní, chybně pospojovaná nebo zobrazují neatraktivní lokality včetně deštivého počasí a podobně.

Co do kvality a možností a úhlů pohledů u mě zatím vede server http://www.airpano.ru. Z Indie má zatím jen dvě lokality, ale poskytuje velmi kvalitní fotky, letecké záběry z mnoha úhlů a příjemnou a intuitivní orientaci v prostoru.

Z vlastních indických služeb bych zmínil například server http://indiavrtours.com. Jeho virtuální prohlídky jsou typická 360° panoramata a lokality jsou vždy snímány z více úhlů – hledejte červené body. Autoři zmapovali nejznámější indické památky a jednotlivé fotky jsou kvalitní a ve vysokém rozlišení.

Virtuálně do Indie

Nepřítomnosti Street View a mezery na trhu využila jiná firma a nabízí virtuální projížďky  velkými indickými městy. Najdete je na adrese http://www.wonobo.com. Pohyb nad mapou či jízda ulicí připomíná klasiku od Google, jen namísto žlutého panáčka je tu žluté autíčko. V současnosti má zmapováno 14 indických měst a další se připravují.

Virtuálně do Indie

Celkem by tato indická společnost chtěla pokrýt 54 měst, které tvoří 70 % indické ekonomiky. Funkční jsou i prohlídky některých interiérů. Opět zde převládají hotely vyšších cenových relací a obchody. Hotové jsou už i některé komentované tematické procházky (Walk) – podívejte se například na historickou Gou.

Některé lokace mají výrazně horší obrazovou kvalitu, jinde jsou srovnatelné se svým zahraničním vzorem. Všimněte si, že na rozdíl od Street View tato indická firma nerozmazává obličeje a SPZ aut, což je celkem paradoxní, protože Google prý nezískal pro Indii licenci zejména z důvodů porušení soukromí.

Původně jsem chtěl tu jen chtěl ukázat pár pěkných míst v Indii, ale jak to tak vidím a sepisuji, vzniklo z toho zajímavé samostatné téma. Jednotlivé konkrétní památky, přírodní scenérie a panorama indických ulic si nechám na nový článek.

[aktualizace 25. 2. 2014] Na Googlích Výpravách se objevila první památka — Tádžmahal. Projděte si jej. Stojí to za to.

náramky Indie

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce