Soutoky řek mají obecně v hinduismu zvláštní roli. Právě proto je Prayag důležitým poutním místem. Najdete jej v severní Indii pár hodin cesty vlakem od Váránasí.
Soutok dvou (tří) řek
Ze severozápadu sem míří největší a nejmohutnější řeka Indie Ganga. Zprava do ní přitéká Jamuna. Každá z nich má jinou barvu vody a tak je místo, kde se setkávají, zřetelně rozeznatelné. Ganga je šedá vlivem sedimentů, které nasbírala cestou přes nížiny severní Indie, zatímco Jamuna je zakalená a více zbarvená dozelena. Možná i proto, že v sobě unáší veškeré odpady a znečistění poté, co protekla přes Dillí a Agru.
Třetí řeka, mýtická a neviditelná Saraswati, se k nim podle hinduistických legend připojuje.
Tento soutok (sangam) je pro hinduisty důležitým poutním místem. Věří, že koupel v něm je očistí od hříchů. Někteří sem přijedou jen na jeden den, jiní zde žijí několik týdnů. Stejně jako na jiných poutních místech Indie.
Nic než bahno a písek
Sangam je určitě zajímavé místo, ale nečekejte zázemí a atraktivitu Váránasí, Rišikeše nebo jiných poutních míst na Ganze. Ve skutečnosti se nachází asi 7 km od centra města a jedná se jen o dlouhé úseky písčitých bahnitých břehů.
Najdete tu pár stánků s občerstvením, čajem a hlavně obrovské množství lodiček, které vás vyvezou pár desítek metrů od břehu ke koupeli v soutoku. Zde jsou již ukotvené lodě, na kterých čekají bráhmani s připravenou obětinou. Po koupeli se poutníci na takovémto plovoucím stanovišti pomodlí, obětují řece a věnují knězi pár rupií.
Na jedno odpoledne je to určitě zajímavý výlet, ale k delšímu pobytu to zde určitě není.
Zmatky se jménem města
Koupil jsem si vlakový lístek do Allahabadu, bylo na něm natištěno Prayagraj a nakonec jsem vystoupil v Prayagu. Vše je správně.
Pokud vás zaujal rozpor mezi počtem řek a zeměpisnou realitou, možná budete překvapení i zmatkem v pojmenováním nejbližšího města.
Prayag bylo původní označení posvátného místa na soutoku Gangy, Jamuny a mýtické a neviditelné řeky Saraswati. Mughalský vlákce Akbar jej v 16. století přejmenoval na Ilahabas ze kterého vzniklo pozdější označení Allahabád (požehnám Aláhem).
Snahy o změnu jména zpět na označení uváděné už ve starých hinduistických Puránách souvisí s převahou hinduistů ve vládě Uttarpradéše. Spor mezi hinduisty a muslimy o jméno města probíhá už velmi dlouho. Konečně v roce 2018 se město vrátilo k původnímu názvu Prayagraj. Jenže místní mu běžně říkají Prayag.
Dnes záleží na tom, s kým se bavíte. Průvodčí ve vlaku, podle vzhledu typický hinduista, používal striktně nový název. A také opravoval všechny, kteří použili starší výraz Allahabad. A ostatní v kupé jen přikyvovali.
Naopak muslimští obchodníci, se kterými jsem pak ve městě obědval, se drželi výrazu bližšímu jejich vyznání a o nějakém tom přejmenování nechtěli ani slyšet.
Takže ve finále je to asi jedno. Všechna označení jsou široce známá a neuděláte chybu, když si objednáte lístek do už neexistujícího Allahabadu. Všichni to pochopí.
Kumbh Mela – největší setkání lidí na světě
Mimo soutok posvátných řek má toto místo ještě jednu důležitou roli.
Podle staré legendy bojovali bohové s démony o pohár s nápojem nesmrtelnosti. Během jejich souboje ukáplo několik jeho krůpějí na zem. Jedna z nich dopadla právě sem na soutok Jamuny a Gangy. Jednou za dvanáct let se sem proto sjíždí hinduisté z celé Indie, aby se na soutoku vykoupali. Tato slavnost se nazývá Kumbh Mela a účastní se jí desítky milionů lidí.
Zahrada Khusro Bagh
Při čekání na vlak neseďte v hale nádraží a namísto toho zajděte do nedalekého parku Khusro Bagh. Bude to určitě příjemnější a historicky zajímavější než nudná čekárna. Z nádraží je to jen 5 minut pěšky.
Obrovská zahrada (bagh) je obehnaná vysokou kamennou zdí. Za ní zmizí všechen zmatek, hluk a špína indické ulice. To však není hlavní benefit tohoto úžasného místa.
Milovníci indické historie sem míří kvůli hrobce mughalského prince Khusro, vnuka jednoho z největších vládců Indie – Akbara a bratra Šáhdžahána, tvůrce známého Tádž Mahalu. A ostatní sem zajdou jen tak posedět a užít si klidu.
Kam dál v Prayagu
Mohl by vás zaujmout Anand Bhavan, bývalé sídlo Džaváharlál Néhrú a všech jeho slavných potomků. Je spojené se vznikem Indického Národního Kongresu a hnutím za nezávislost. Uvnitř najdete zajímavé muzeum s expozicí o rodině Nehruových a boji za nezávislost Indie.
Praktické informace
- Na soutoku toho opravdu není moc víc co dělat, než vyjet lodičkou, projít se po blátivém břehu a vrátit se pak do centra města.
- Nad soutokem najdete i mughalskou pevnost. Je ve správě Indické armády a proto z větší části nepřístupná.
Zmatky se jménem města
Koupil jsem si vlakový lístek do Allahabadu, bylo na něm natištěno Prayagraj a nakonec jsem vystoupil v Prayagu. Vše je správně.