Ochutnejte koule na kravěncích. Jsou výborné

Ochutnejte koule na kravěncích. Jsou výborné
Posbíráme několik čerstvých kravěnců, smícháme s nařezanou slámou nebo senem. Vzniklou hmotu natvarujeme do podoby placky o průměru zhruba 20-30 cm. Zručně ji připleskneme na nejbližší volnou plochu, na zem, na zítku nebo zeď. Ve chvíli, kdy je placka suchá a sama odpadne, je topivo skoro hotovo. Zbývá už jen málo. Aby kravěncové placky nezapáchaly, velmi prudce se nahřejí nad plamenem. Nesmí však vzplát. Žár z nich vypudí zápach a placky jsou připraveny ke skladování či prodeji.

Sušení kravěncového topiva

Tak nějak by mohl vypadat recept na alternativní palivo, až dojde plyn či ropa. V Indii se tento způsob výroby topiva používá s úspěchem už dlouhá staletí. To, co je pro nás pouhým odpadem nebo v lepším případě hnojivem, je pro miliony Indů prostředkem přežití a jediným palivem.

V odlesněné krajině nemají tito lidé jinou možnost, než sbírat kravěnce a sušit je, aby je později využili místo dřeva nebo drahého petroleje k vaření. V Indii je prý více než 280 milionů krav. Toto číslo nemám ověřené, ale asi si dokážeme představit, jaké obrovské množství tohoto “paliva” denně vyprodukují. A protože 75 % z místní více než miliardové populace žije na venkově bez přístupu k výdobytkům civilizace, je to i řešení velmi praktické.

Prodej sušených kravěnců

Při cestách Indií můžete vidět muže i ženy, jak sbírají do proutěných košů kravěnce. Nevděčná práce sbírání kravěnců připadá často i dětem. Ženy je pak míchají, tvoří placky a suší. V suchém a horkém klimatu Indie jsou kravěnce suché zhruba za 34 dny. Samozřejmě tuto práci vykonávají ti nejchudší z konkrétních kast. Ostatní Indové placky kupují hotové.

Prodej sušených kravěnců

A jak se na takových kravěncích vaří? Jak na jakémkoli jiném palivu. Po zapálení a krátkém prudkém plameni vytvoří vrstvu žhavých uhlíků, na kterou se pokládá hrnec nebo přímo pečené placky.

Jednou z forem indického chleba jsou i koule bati. Jejich příprava je velmi jednoduchá. Mouku, vodu a sůl zpracujete do tužšího těsta. Kvasnice se nepoužívají, tento indický chléb je nekynutý. Z těsta se vytvarují malé koule.

pečeme bati

Mezitím se zapálí několik sušených kravěnců. Po zmírnění púvodního silného plamene se přidává další “voňavé” topivo, až se vytvoří silná vrstva žhavého popele, ze které už nevychází skoro žádný kouř ani zápach. Svým vzhledem už vůbec nepřipomíná původní produkt kravského zažívání.

Teprve na takovouto žhavou vrstvu se kladou těstové koule a postupně se opékají ze všech stran. Na jejich povrchu se vytvoří opečením tvrdší krusta a uvnitř jsou pak úžasně propečené a voňavé. Jsou opravdu výborné a tvoří příjemnou změnu oproti běžných roti a jiným klasickým plackám. Pekli jsme je mnohokrát a vždy mi chutnaly.

Bati - detail

Pamatuji, že klienti na jednom z mých zájezdů utrpěli šok, když kuchař na výletě do radžastánské pouště vytáhl kupu kravěnců a začal vařit. Tvrdili, že to nikdy do úst nedají a celkem vážně si mně jako průvodci stěžovali. Postupně začali celou přípravu fotit (snad jako doklad pro připravovanou stížnost). Výtky ale ustaly a večer jsme všichni společně jedli dal (čočková omáčka) s bati pečenými na kravěncích. 

Bati pečené na kravěncích jsou skoro hotové

venkov Indie

Bati

Jednou z forem indického chleba jsou i koule bati. Jejich příprava je velmi jednoduchá. Mouku, vodu a sůl zpracujete do tužšího těsta. Kvasnice se nepoužívají, tento indický chléb je nekynutý.

Z těsta se vytvarují malé koule. Ty se pak pečou na popelu (často právě na popelu ze spálených kravěnců). Jsou výborné.

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce