Největší náboženská pouť světa - miliony hinduistických poutníků na Kumbh Mela 2013

Ganga poblíž Allahabadu
Největší duchovní oslava na naší planetě. Není proč by Vás hned první věta měla zaskočit, je to opravdu tak. Miliony lidí a miliony lidí přijíždějí na určené místo za jediným cílem – duchovní očistou. Mela znamená koupel a je to místo, kam se sjíždějí poutníci, rodiny s dětmi, duchovní i turisté nejen z Indie, ale z celého světa. To, co my Evropané možná nedokážeme pochopit, je jak se takové množství lidí může organizovaně sejít za konkrétním duchovním cílem místo vidiny například divoké techno party. Ale fakta hovoří sama za sebe, víra je početnější než koníčky.

Ale i duchovní pohnutky potřebují řádné zázemí a proto Indická vláda musela odvést neuvěřitelný kus práce, aby vše mohlo v pořádku proběhnout. Na dně řeky Gangy, v podstatě jsou to rozlehlé břehy, vybudovala základní útočiště pro všechny, kteří se budou chtít koupelí účastnit.

Kumb Méla - Allahabad

Na místě, kde by za normálních okolností byl jen písek a nějaká ta zatoulaná kráva, vyrostly silnice, přivedla se pitná voda, elektřina a byly zbudovány nesčetné mosty přes řeku i sociální zázemí. Toto Kumbha Melové město by se dalo přirovnat k bájné Shamballe nebo Atlantidě.

Vstoupit do něj můžete jen v ten pravý čas a na správném místě. V období monzunu byste toto místo vůbec neviděli, protože na celé ploše se rozprostírá dno Gangy, jejíž hladina tu stoupá asi o 5 metrů.

Kumb Méla - Allahabad

Pojďme se na tento inženýrský a společenský zázrak podívat v číslech a srovnáních, abychom nabrali konkrétnějších představu:

  • Délka trvání: 55 dní
  • Odhadovaný počet lidí: 100 milionů (Čistě pro srovnání Česká republika má něco přes 10 milionů a Delhi má 21 milionů obyvatel.)
  • Hustota obyvatel: 517, 000 lidí/km (nejhustěji obydlené město světa — Manila má 43,000/km)
  • Obývaná oblast: 58km2
  • Vybudovaná délka silnic: 156 km
  • Spotřeba pitné vody denně: 80,000kl/den
  • Počet lidí vykoupaných v hlavní den koupele: 30 milionů

A co je to, co přivede tolik lidí různých vyznání, kast a národností dohromady v astrology stanovený čas? — soutok tří řek– Gangy, Yamuny a bájné podzemní řeky Sarasvatí. Na jejich soutoku (sangamu) vyvěrá nektar, který očišťuje všechny bytosti od jejich karem. No nezní to lákavě?

Jako každá poutní cesta i tato nezačíná a nekončí pouze samotným smočením ve vodě. Myslím, že všichni, kdo se zúčastnili, Vám poví, že čištění u nich začalo už samotným rozhodnutím, že se k Sangamu vydají, a pravděpodobně u nich stále ještě pokračuje. Je těžké si to představit, ale na místě, kde se kondenzuje vnitřní přesvědčení a dobrá vůle milionů lidí je ve vzduchu i atmosféře jiná vibrace.

Nemusíte být senzibilové, abyste cítili rozdíl v kostele a na diskotéce, že? Tak si zkuste představit místo, kde se rozprostírá stříbrný písek, kam oko dohlédne, večer je chladno a přes den praží zlatavé slunce. Místo, kde neustále slyšíte z různých tlampačů vyhrávat mantry, bhadžany, písně, popěvky a duchovní přednášky. Místo, které hýří různými barvami sárí a turbanů a kde se nerušeně toulají krávy, psi a davy lidí. Místo, kde uprostřed všeho zmatku a hluku najdete uvnitř klid.

Kumb Méla - Allahabad

Samotná pouť k vodě je jako očistec. Jak se blížíte k epicentru dav, vzduch i očekávání neustále narůstají. Ještě před tím, než odevzdáte všechny své potíže vodě, se odevzdáte davu. Nezbývá než mu důvěřovat, spolehlivě vás vyvrhne k vodě a pak zase nazpět. Jen je potřeba neztrácet smysl pro orientaci, víru a nervy. Voda Vás volá a vtáhne Vás nehledě na její teplotu a zmatky kolem. Někdo se mě ptal, jestli po koupeli cítím nějakou změnu. Určitě! Mokrým je Vám poznatelně chladněji.

Každá situace je volba. Všude se Vám stane něco pozitivního a negativního a záleží na Vašem přístupu, jak se s tím vyrovnáte. Pro mne byla Kumbha Mela jedinečný a neopakovatelný zážitek. Každopádně je to koupel, na kterou se nezapomíná.

Statistické údaje byly převzaty z časopisu India Today (February 25, 2013)

Indii v únoru 2013 navštívila a zapsala: Jana

Soutok Gangy a Jamuny

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce