Kde v Brně sklidit rýži?

Kde v Brně sklidit rýži?
Ne, v Brně rýže opravdu neroste. Kdo ale jednou v Asii ochutnal místní rýži ve všech těch mnoha variantách, odrůdách, chutích a vůních, už se nikdy nespokojí s tou bílou kašovitou hmotou z varných pytlíků. U nás je možné dobrou rýži koupit. Namísto do supermarketů se však vyplatí navštívit specializované prodejny.

Basmati

Znalcům asi nebude neznámý pojem Basmati rice. Tato výběrová odrůda rýže se pěstuje v Indii, Pákistánu a Bangladéši. Je typická dlouhými zrnky a svou výraznou vůní a chutí. Slovo “basmati” pochází ze sanskrtu a znamená vonný. I v Indii je považována za královnu rýže a tomu také odpovídá její cena. Uvařená basmati se nelepí a zůstává sypkou. Zrnka jsou křehká a na jazyku se jen rozplynou. U nás ji lze koupit v supermarketech za poněkud vysokou cenu, balíček 400 -500 gramů v ceně nad 50 Kč, tedy více než 100 Kč/kg. Mnohem výhodněji ji však seženete ve specializovaných prodejnách. V Brně ji mají například v Cizokrajných potravinách na Palckého ulici. Turo prodejnu provozují pákistánští Kašmířané a basmati prodávají v ceně 45 Kč/kg. Větší balení mají pak cenu ještě výhodnější.

rýže Basmati

Lepkavá rýže

Tuto specialitu jsem poprvé ochutnal v Laosu. Rýže je opravdu silně lepivá, sklovitá, po uvaření nemá samostaná zrníčka. Ale výborně chutná a výrazně se liší od běžné rýže. Laosané (ale i Thajci) ji servírují v bambusových košících a k jídlu se z jedné velké hroudy rýže postupně utrhávají jednotlivá sousta obvykle rukou. V Brně ji servírují např. v laoské restauraci Sabaidy. Koupit ji můžete na vietnamské tržnici na Olomoucké ulici. Balíček (1 kg) zde stojí 50 Kč. Její příprava je poněkud náročnější.

lepivá rýže

Jasmínová rýže

Jasmínová rýže pochází z Thajska a svým vzhledem i chutí je podobná rýži basmati. Na trhu je velké množství druhů a tím i vůní. V supermarketech je opět k dostání v malých balíčcích za astronomické ceny. Jednou jsme zkoušeli takovouto rýži ve varných sáčcích a mám pocit, že je to jen podvod na zákaznících. Mnohem bohatější nabídku najdete například již na zmiňované tržnici na Olomoucké. Nevýhodou je snad jen to, že nejmenší balení, které nabízejí, má 4 kg. Přeci jen — je to velkoobchod. A domluvit se s místními vietnamskými prodavači o specifikách jednotlivých druhů, kterých tu nabízejí opravdu mnoho, může být problém.
Pokud hledáte menší balení a někde v centru, mohu doporučit malou večerku na Václavské ulici, kterou vede český muslim. Nabízí zde exotické potraviny a jasmínovou rýži bez udání značky zde prodává na váhu.

jasmínová rýže

Dobrou chuť.

rýžové pole

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce