Ganéša - bůh se sloní hlavou

Ganéša
Ganéša je bůh se sloní hlavou. V Indii na něj narazíte velmi často. Patří totiž k těm oblíbeným a hojně uctívaným. Kdo by neměl rád "odstraňovatele překážek, boha všech začátků, ochránce učenců a studentů, boha moudrosti, strážce rodinného krbu..."

Ganapati

Všechny tyto role jsou Ganéšovi neboli Ganapatimu přisuzovány a mnoho dalších. Je to bůh mazaný, má smysl pro humor a svým uctívačům je kdykoliv ochotný pomoci. Proto také vzýváním Ganéši začínají nové projekty, cesty i mnoho rituálů. Najdete jej nade dveřmi domů i na stolech úředníků.

Bůh se sloní hlavou Ganéša, odstraňovatel překážek a strážce domácnosti

Ganéša bývá zobrazován jako malá zavalitá postava se sloní hlavou. Má rád sladkosti, proto mu nechybí velké kulaté břicho. Mezi další poznávací znamení, pokud by vám sloní hlava nestačila, patří kobra omotaná kolem břicha. Ta jej spojuje s jeho božským otcem Šivou. Ganéša se totiž jednou tak přejedl sladkostí, že mu puklo břicho. Nevěděl co dělat, a tak chytil okolo se plazící kobru a břicho si ovázal, aby mu nevypadaly jeho oblíbené koláčky. Právě díky své vášni pro sladké má také pochopení pro slabosti jiných lidí.

Ve svých rukou drží bodec na slony, oprátku, sekyrku nebo misku s již zmíněným cukrovím. Jeho jízdním zvířetem (vahanou) je krysa.

Bůh se sloní hlavou Ganéša, Ujjain

A proč je patronem učenců? Všimněte si, že jeho zpodobnění má jen jeden sloní kel. Ten druhý chybí a někdy jej drží v jedné ze čtyřech rukou. Ganéša se totiž stal božským písařem a mudrc Vjása jej požádal, aby zapsal celý text Mahábháraty podle diktátu. Ganéša souhlasil s podmínkou, že mu mudrc tento bájný epos nadiktuje bez přestávky. Těsně před koncem však Ganéša zničil pero a aby nemusel práci přerušovat, ulomil si jeden ze svých klů a použil jej namísto pisátka.

O jeho vzniku a o tom, proč má sloní hlavu existuje více verzí příběhů. Asi nejznámější je ta, kdy se prý božská Párvatí chtěla jednou vykoupat v lázni. Neměla však nikoho, kdo by strážil dveře, protože její manžel Šiva nebyl doma. Uhnětla tedy z potu a špíny ze svého těla malou figurku chlapce, vdechla mu život a poručila, aby strážil dveře a nikoho dovnitř nepouštěl.

Mezitím se však vrátil domů Šiva a našel u dveří podivného strážce, který jej odmítal vpustit do vlastního domu. Šiva se rozlítil a srazil Ganéšovi hlavu. Teprve pak zjistil, že zabil syna své milované Párvatí. Žena mu poručila, aby Ganéšu ihned oživil. Vyslal tedy své služebníky, aby mu donesli hlavu prvního tvora, na kterého narazí. A to byl shodou okolností právě slon. Šiva jeho hlavu přiložil ke Ganéšovu tělu a tak jej oživil. Od té doby je Ganéša považován za syna Šivy a Párvatí. Díky odvaze, kterou projevil při strážení dveří, je uctíván jako ochránce domácnosti a pán nových začátků.

Bůh se sloní hlavou Ganéša na břehu řeky Narmady

Ganéša je šibal a ví si rady v mnoha na první pohled nelehkých situacích. Známé je například vyprávění o tom, jak se tento tlustý a pomalý bůh vsadil se svým statným bratrem Skandou, kdo rychleji urazí cestu kolem světa. Zatímco Skanda vyrazil rychle na cestu, Ganéša jen obešel své božské rodiče kolem dokola a prohlásil se vítězem. Podle hinduistického pojetí totiž právě obkroužil celý možný vesmír.

Bůh se sloní hlavou Ganéša

Jestli se někdy ocitnete v Indii na přelomu srpna a září, nenechte si ujít hinduistický svátek Ganeša čathurti. Je považován za Ganéšovy narozeniny. Po dobu deseti dnů jsou v chrámech uctívány jeho sochy vyrobené z hlíny nanesené na lehké bambusové konstrukci. Tyto sochy jsou bohatě malované a zdobené látkami. Jedenáctý den jsou pak za zpěvu manter odneseny k nejbližší vodní nádrži, řece nebo pláži a hozeny do vody. Je to velmi veselá a barvitá událost, která stojí za shlédnutí.

Ganesha

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce