Žil Ježíš v Indii?

Ježíš žil v Indii - Holger Kersten
Ne, nezbláznil jsem se. Opravdu existuje teorie, která říká, že Ježíš byl jogín, který přišel do Palestiny z Indie, přežil ukřižování a vrátil se do Indie (přesněji do Kašmíru) a zemřel zde v pokročilém věku. Berte prosím následující text jen jako zajímavost, perličku a upozornění na jedno místo ve starém Šrínagaru. Vše je sepsáno v knize Ježíš žil v Indii od německého autora Holgera Kerstena.

Nejsem historik ani religionista. Nemohu soudit oprávněnost nebo ujetost podávaných informací a sám se k nim stavím skepticky.

Ježíš v Indii

Takže pokud budete mít cestu do Šrinagaru v indickém Kašmíru, poptejte se na Ježíšův hrob. Místní řidiči kirš vás tam jistě zavezou. Předpokládaný “Ježíšův hrob” se nachází ve staré části Šrinagaru, ve čtvrti Khandžar. Pokud vím, tak v tištěných průvodcích se o této zajímavosti nepíše. To je jistě dáno i tím, že o Kašmíru jako o problémové oblasti se v průvodcích vlastně nepíše skoro vůbec. Ale obyvatelé Šrínagaru toto místo dobře znají.

Ježíš žil v Indii - Holger Kersten

Ježíše tu uctívají jako světce a proroka pod jménem Juza Asaf. Jeho kamené mausoleum pak nazývají Rozabal. Je to malá stavba, kterou snadno přehlédnete. Nad vchodem se nachází nápis, který říká, že před mnoha staletími přišel Juz Asaf do údolí Kašmíru a jeho život byl určen k tomu, aby hlásal pravdu…

údajná Ježíšova hrobka ve Šrínagaru

Jaké důkazy pro tuto mírně šílenou teorii autor Holger Kersten uvádí? Nechci zde zabíhat do podrobností, opravdu se necítím být povolaným odborníkem. Takže proto jen stručně:

  • Ruský válečný korespondent N. Notovič navštívil v roce 1887 Ladakh a klášter Hemis. Zde se doslechl o místním světci zvaném Issa (v arabštině Ježíš). Avšak později tyto listiny z kláštera zmizely a mezi vědci vznikla debata, na kolik je tato zpráva pravdivá.
  • U náhrobku jsou vytesány obrysy chodidel (což je běžná praxe u buddhistických svatyň). Tato chodidla nesou stopy po ukřižování.
  • Náhrobek je orientován východozápadním směrem, což odporuje místní tradici.
  • a mnoho dalších…

Cituji z uvedené knihy: Pro identitu Juzy Asafa a ježíše existují v Kašmíru četná písemná svědectví. Jeden starý rukopis popisuje památné místo jako hrob “Issa Rooh-Allah” (“ježíš, Duch Boží” — Svatý Duch).

Některé teorie však připadají přitažené za vlasy i mě. Například umělé hledání paralely mezi slovy Kristus — Kršna. A proto nechť si závěr udělá každý sám. Platí však to, že Rozabal je zajímavé místo a jistě patří mezi pamětihodnosti Šrinagaru. Jeho návštěvu můžete spojit s prohlídkou nedaleké Jamia Masjid (Páteční mešita).

Rosabal Srinagar

Roza Bal nebo Rouza Bal nebo Rozabal je svatyně umístěná ve čtvrti Khanyar v centru města Srinagar v indickém Kašmíru.

Nachází se přibližně 10 mint chůze od velké a známé mešity Jamia Masjid.

Jammu a Kašmír

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce