Moravské stopy v indickém Ladakhu - kde je pochován Ferdinand Stolička

Moravské stopy v indickém Ladakhu - kde je pochován Ferdinand Stolička
"Příčinou smrti bylo velké vypětí těla i ducha - jak při obtížném cestování, tak i přemýšlení a námaze mozku."
Takto zněl pitevní nález moravského rodáka a přírodovědce Ferdinanda Stoličky, který vystavil britský lékař H. V. Bellew roku 1874 svému kolegovi a účastníku vědecké výpravy přes hřebeny Himálaje a Karákóramu. Jeho životní cesta začala v hájovně poblíž Kroměříže a skončila v indickém Ladakhu.

Pokud budete mít možnost zavítat do centra Ladakhu – Lehu, zajděte se podívat na Stoličkův hrob. Je zajímavé nalézt v tak vzdálené cizině moravské stopy.

Ferdinand Stolička

Ferdinand Stolička, ve vědeckém světě známý také jako Stoliczka, vystudoval gymnázium v Kroměříži a přírodní vědy na vídeňské univerzitě. Později přijal místo v „Geological Survey of India“ (od r. 1863) a v letech 1868-73 pracoval v Asiatic Society of Bengal jako sekretář  přírodovědné sekce.

Ferdinand Stolička

Během svého pobytu v Indii uskutečnil opakované vědecké výpravy na Kaččhský poloostrov, Andamany a Nikobary nebo do Dárdžilingu. Zabýval se geologií, ornitologií i botanikou.

V západním Himálaji celkem třikrát: v letech 1864, 1865  a v roce 1873. Své poslední výpravy se účastnil jako člen oficiální britské diplomaticko-vojenské mise. Z Kalkaty putovala výprava do Kašmíru a nahoru do Ladakhu, pak pokračovala na sever přes Karákóram do Yarkandu a Kašgaru (nyní v Číně). Zde výprava přezimovala.

Při zpáteční cestě překročila 16. 6. 1874 výprava Karákóramský průsmyk ve výšce 5580 m n. m. O tři dny později umírá Ferdinand Stolička ve věku třiceti pěti let s největší pravděpodobností na výškovou nemoc.

hrob Ferdinanda Stoličky

Teorií o příčině smrti jsem objevil několik. Projděte si níže odkazované články. Vzhledem k tomu, že výprava sestávala z pouhých sedmi bílých vědců, které doprovázelo 350 členů doprovodu a více než 6 000 nosičů a přes tisíc koní s nákladem, předpokládám, že se jednalo o plně vybavenou a soběstačnou expedici. Kloním se tedy k názoru, že se tedy tento moravský přírodovědec zemřel na následky výškové nemoci, než na vyčerpání, meningitidu či jiné nemoci.

Stoličkovo tělo bylo dopraveno z Moorgo do tisíc metrů níže položeného Lehu. Zde mu indická vláda nechala postavit honosný pomník. Na jeho pamětní desce je uvedeno:

hrob Ferdinanda Stoličky

Ferdinand Stoliczka PhD.
Born in Moravia, 7th June 1838, died at Moorgo, 19th June 1874, while returning from Yarkand with the British Mission to which he was attached as Naturalist.
Though young when he fell a sacrifice to duty, he had already achieved eminence by his researches into geology and natural history of India.
And his early death is deeply regretted by the world of science, and by the Goverment of India, who in recognition of his able and honorable services, have caused this monument to be erected 1876.

Všimněte si, že je na pomníku chybně uvedeno datum narození. Ferdinand Stolička se narodil o měsíc později, v červnu 1838, což dokládá jeho rodný list.

Kde najít Stoličkův hrob

Pomník je součástí malého hřbitova Moravské Mise v Lehu. Naleznete jej zhruba 5 minut chůze od  Moravian Mission School směrem nahoru. Leží mezi Changspa Rd a Karzu Rd. Ptejte se na Moravian Mission Cementery. Při naší poslední návštěvě byl hřbitov uzavřený. Pokud se vám nepodaří získat klíče, zídka obklopující hřbitov není až tak vysoká a dá se přelézt. My si půjčili žebřík z nedaleké stavby.

Hřbitov v Lehu, ke je pochovaný Ferdinand Stolička

Další zajímavé články a zdroje

Ladakh

Kde najít Stoličkův hrob

Pomník je součástí malého hřbitova Moravské Mise v Lehu. Naleznete jej zhruba 5 minut chůze od  Moravian Mission School směrem nahoru. Leží mezi Changspa Rd a Karzu Rd. Ptejte se na Moravian Mission Cementery.

Jammu a Kašmír

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce