Bhavačakra - kolo života

Bhavačakra - kolo života
Jedním z často zobrazovaných výjevů na zdech klášterů je takzvané „kolo života„ Bhavačakra. Setkáte se i s pojmem „kolo samsáry“ nebo „kolo bytí“. A právě u něj se vyplatí zastavit a prohlédnout si jeho symboliku. Co vyjadřuje a čeho si všímat?

V Ladakhu právě začala hlavní turistická sezóna. Dvě silnice spojující tuto odlehlou oblast se zbytkem Indie jsou otevřené, sedla Zoji La a Rotang jsou průjezdná. Sníh tu totiž často zůstává až do poloviny června. Autobusy  i množství letadel přiváží každodenně do Lehu, hlavního centra Ladakhu, stovky turistů. Mnoho z nich navštíví také místní buddhistické kláštery. Během jednoho dne jich můžete projít i několik. V údolí Indu jsou někde vzdálené jen pár kilometrů od sebe. Ze střechy jednoho vidíte v dáli další.

Namgyal Tsemo Gompa

Hemis, Shey, Thikse, Spituk, Stok. V okolí Lehu je jich opravdu hodně. A to jsme nezmínili gompy (kláštery) ukryté v bočních údolích.

Bhavačakra v klášteře Stakna

Aby vaše prohlídka klášterů nepřipomínala úprk, zastavte se, prohlédněte si malby a sochy, poseďte v modlitebních halách, nasajte atmosféru.

Bhavačakra (zdroj: Wikipedia.org)

Jedná se o kruhové symbolické znázornění samsáry (koloběhu neustálého znovuzrození, reinkarnace na základě svých dobrých či špatných skutků). I když s pojmem reinkarnace se můžete setkat zejména v hinduismu, je součástí i dalšího velkého náboženství a to buddhismu. A právě kolo života Bhavačakra v tibetském lamaistickém buddhismu je jeho znázorněním.

Bhavačakra v klášteře Tikse

Kolo života se skládá z několika soustředných kruhů. V samotném středu se většinou nachází tři zvířata: kohout, had a prase.
Představují žádostivost, zášť a klam, tedy tři vlastnosti, které pohání kolo samsáry.

Kolem tohoto středového zobrazení umístěného v malém kruhu se nachází další kruh, v němž jsou umístěna vyobrazení šesti světů, do kterých se může bytost zrodit podle svých dobrých či špatných skutků.

V každé z oněch šesti oblastí samsáry je často zobrazována postava Avalókitéšvary, který ukazuje tamějším bytostem cestu k osvobození z koloběhu životů.

Úplně nahoře si všimněte znázornění světa bohů. Pak následují ve směru pohybu hodinových ručiček polobohové, hladoví duchové pretové, pekelné bytosti jsou přímo dole, následují zvířata a lidé.

klášter Tabo

Třetí, vnější kruh uzavírá celou bhavačakru. Je rozdělen na dvanáct částí a v každé je jedno vyobrazení představující jeden článek řetězce podmíněného vznikání.
Celé kolo života drží ve svých pařátech bůh pekel Jama, který symbolizuje smrt.

Namgyal Tsemo Gompa

Symbolika buddhistických obrazů a mandal je složitá. Vzdyť jen tzv. muder (gest rukou) jsou desítky. A mnohdy podstatně mění význam celého zobrazení.

klášter Tabo

Než navštívíte některý z místních klášterů, nastudujte si alespoň základní buddhistickou symboliku. Podívejte se, jak je zobrazován Buddha, Maitréja, Avaloikitrešvara, Guru Rimpočhe, Tara a jiní. Buddhistické kláštery se tak pro návštěvníky stanou mnohem zajímavějšími místy. 

buddhistický klášter

Buddha Maitreia

Buddhistická ikonografie

Než navštívíte některý z místních klášterů, nastudujte si alespoň základní buddhistickou symboliku. Podívejte se, jak je zobrazován Buddha, Maitréja, Avaloikitrešvara, Guru Rimpočhe, Tara a jiní.

Buddhistické kláštery se tak pro návštěvníky stanou mnohem zajímavějšími místy. 

Jammu a Kašmír

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce