Cesta do Indie - Edward Morgan Forster

Cesta do Indie - Edward Morgan Forster
Je možné, aby si Evropan a Ind porozuměli? Nebo se příliš liší náš a indický pohled na svět? Tuto otázku řeší známý román Cesta do Indie. Námětem románu je konflikt mezi západní a východní kulturou v Indii, mezi britskými úředníky - kolonizátory a běžnými vzdělanými Indy. Civilizační, kulturní a náboženské rozdíly tvoří velkou propast mezi tím, jak vnímají svět a své protějšky.

Mešita

Paní Mooreová přijiždí do Indie za svým synem, úředníkem britského Rádže. Přiváží sebou svou budoucí snachu Adélu. Místní, tolik odlišná kultura, obě ženy fascinuje. Zároveň jsou ale šokovány povýšeností Britů vůči místním obyvatelům — Indům.
Jejich indickým protějškem je vzdělaný indický lékař Azíz, který naivně věří, že je možné vzájemné předsudky a rozdíly překonat. A někde mezi nimi stojí pan Fielding, pohybující se v obou táborech.
Azíz se seznámí s paní Moorovou a je tak nadšen, že našel příznivce mezi Angličany, že zorganizuje pro své nové bílé přátele expedici do Marabarských jeskyní.

Jeskyně

Azíze stojí přípravy velké finance, přesto ale chce, aby se výprava vydařila co nejlépe a snaží se pro anglické dámy zařídit nejlepší komfort. Prohlídku první jeskyně absolvují všichni společně, paní Moorová je však velmi unavena, a proto se do další jeskyně vydává Azíz sám s Adélou a jedním průvodcem. Zde se mu však Adéla ztratí. Po návratu do města je Azíz náhle zadržen policií – Adéla ho obvinila z pokusu o znásilnění uvnitř Marabarské jeskyně. Právě v tuto chvíli začíná eskalovat série nedorozumnění. Každý z účastníků říká něco, co je druhou stranou chápáno jinak, opačně, dobré úmysly se zdají špatnými, přátelé si přestávají rozumnět. Napětí houstne.

Svatyně

Během bouřlivého soudního procesu Adéla náhle změní názor a své obvinění proti Azízovi stáhne zpět. Avšak přátelství je již porušeno a není cesty zpátky. Britové se ujišťují o proradnosti domorodců, Indové zas o tom, že britům se nedá věřit. Každá strana má svoji pravdu a za tou si stojí.

Cesta do Indie - Edward Morgan Forster

Osobní poznámka

Nejde tu vůbec o nedorozumnění v jeskyni. Za ty desítky let se vlastně v Indii nic nezměnilo. Do podobné situace situace se dostane dříve nebo později každý turista. Při čtení knihy jsem byl šokován tím, jak autor už v roce 1924 popsal to, s čím jsem se mockrát sám setkal. Pomoc nebo rada od Inda se často dalece míjí s tím, co opravdu hledáte nebo skuteně potřebujete.  

V roce 1984 byl podle knihy natočen film A Pasage to India. Určitě stojí za zhlédnutí. Věrně převádí atmosféru knihy a je navíc plný krásných lokací a záběrů na přírodu Indie. Závěrečná scéna setkání Azíze s Fieldingem a jejich usmíření se na rozdíl od knihy odehrává v indickém Kašmíru na mém oblíbeném jezeře Dal. 

Hanuman

Film Cesta do Indie

V roce 1984 byl podle knihy natočen film A Pasage to India. Určitě stojí za zhlédnutí. Věrně převádí atmosféru knihy a je navíc plný krásných lokací a záběrů na přírodu Indie.

Závěrečná scéna setkání Azíze s Fieldingem a jejich usmíření se na rozdíl od knihy odehrává v indickém Kašmíru na mém oblíbeném jezeře Dal. 

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce