7 důležitých věcí, které si vemte na cestu do Indie a mohly by vám později chybět

Co s sebou do Indie
Na otázku "co s sebou do Indie" je velmi jednoduchá odpověď. Co nejméně. Je jen málo věcí, které byste v případě akutní potřeby v Indii nesehnali. A s lehkým batohem se cestuje mnohem lépe.
Je však pár drobností, které by vám mohly při cestě Indií chybět.

Co s sebou do Indie?

Prostěradlo

V Indii je běžným zvykem, že hotýlky nepřevlékají prostěradla. Vlastní prostěradlo se proto určitě hodí. Nemusíte si jej vozit z domu, po příletu do Díllí  se dá velmi levně (100-150 Rs) koupit na bazaru na Paharganji. První noc prostě strávíte na spacáku a hned ráno koupíte prostěradlo. Tato informace samozřejmě neplatí v hotelech západního standartu. Určitě jej také využijete jako ideální pokrývku v místech, kde je příliš velké vedro, aby ste spali ve spacáku. Na plážích se hodí k lehnutí a ve vlacích ochrání před průvanem z ventilátorů a klimatizace.

Visací zámek

Většina hotýlků má na dveřích obyčejnou petlici a dveře se zamykají visacím zámkem, který nafasujete na recepci. Pokud si pořídíte vlastní zámek, máte aspoň trochu jistotu, že klíče od pokoje máte pouze vy a nikdo jiný. I když překonání chatrných dveří a ještě chatrnější petlice není jistě problém…

Tištěný průvodce

Je obecně známou pravdou, že tištěný zahraniční průvodce má často detailnější a přesnější informace o ubytování, dopravě a památkách, než mají a jsou schopni poskytnout sami Indové. Můžete být odpůrci průvodců a ve spoustě zemí vám to vyjde. Takové cestování jen tak na slepo má své kouzlo. V Indii se však vyplatí průvodce mít.

Brašnička na tělo

Ta se hodí kdekoliv, nejen v Indii. Pasy a peníze zabalte do igelitového sáčku a noste přímo na těle. Tašku zastrčte pod kalhoty. Zapomeňte na ledvinky a podobné tašky, které vám kdokoliv lehce odřízne. Nevyndávejte je nikdy na veřejnosti.

Malá peněženku na drobné

Peníze na denní útratu si vždy ráno přendejte do malé peněženky, kterou nosíte nahoře v batůžku. Při placení se tak vyhnete vytahování a přebírání celé vaší velké hotovosti.

Prostředek na desinfekci vody

Balená voda se dá koupit úplně všude a cena je nízká. Jsou však chvíle, kdy budete potřebovat vyčistit místní vodu z kohoutku. Pak se určitě hodí tablety (nař. Phar X Aqua). Cenově výhodnější i méně zapáchající jsou kapky Sanosil. V posledních letech vozím pouze tyto a zkušenosti s nimi mám výborné.

Je ještě jeden důvod k čištění vody.Až poznáte indické hospodaření s odpadem (tedy spíše nehospodaření) a uvidíte všude haldy prázdných lahví, třeba budete mít z čištění vody i dobrý pocit.

Něco proti průjmu

Průjem vás nemine. Počítejte s tím. Vezměte si nějaké černé uhlí, smectu, encefuryl nebo si kupte něco místního.

Co se týče ostatního vybavení, hodně však záleží na tom, do které oblasti se chystáte.

Indie toulavá pohodářská

V případě, že se chystáte jen na pohodové toulání po městech a památkách, nebudete potřebovat skoro nic. Vezměte si lehké sandálky, dvě trička a jedny kalhoty, V místním klimatu stejně oblečení nevydrží na těle víc než jeden den. Budete prát hodně často, proto se hodí prádelní šňůra, prací prášek se za pár rupií dá koupit na místě. Určitě si ho neberte kila z domova. Také velký batoh je v takovém případě na obtíž. Většina turistů, co objíždí památky a města, má malý batůžek tak do 8-10 kg. Potřebujete průvodce, láhev s vodou a peněženku. Vše ostaní seženete na místě.

Jedete-li v období deštů nebo horka, stačí prostěradlo nebo  jen tenký spacák. Na podzim a v zimě se určitě bude hodit mikina s dlouhým rukávem a větrovka.

Sem tam nějaký ten výšlap

Pokud budete kombinovat hory i památky, nezbude vám nic jiného, než vzít si dvojí výbavu. Při příletu do Díllí vás čeká teplé a vlhké klima, do hor naopak potřebuete pohorky, bundu, rukavice. Řešením by mohla být úschovna zavazadel na Paharganji v Díllí. Za den tam chtějí asi 5 Rs.

Do indických hor

Záleží na tom, do kterých míst konkrétně jedete. Teploty v Ladakhu se pohybují kolem 30 stupňů, v sedlech je v noci i mráz, bez sněhu. Není nutná žádná speciální výbava na sníh, stačí běžné oblečení, které si berete do hor — větrovka, několik teplých vrstev, tenké rukavice, teplejší spacák. Určitě není nutná péřovka, mačky, klasická zimní výbava a podobně. Prostě počítejte s vedrem ve dne a hodně prašným počasím. V Kašmíru je běžné letní počasí jako u nás. Vybavte se tak jako např. na přechod Tater v létě. 

Co nepotřebujete na cestu do Indie

Propisky a suvenýry

Občas ve zápiscích na webu čtu rady, aby si lidé s sebou do Indie brali propisky a suvenýry na rozdávání dětem. Prosím nedělejte to. Není nic horšího, než tlupa dětí, která vás pronásleduje a škemrá o propisky. Věčné ječení “vanrupííííí” nebo případně “vanpen” se stává po chvíli noční můrou a mělo by být zastaveno.

(pro ty, co to ještě nezažili: “vanrupííííí” = one Rupie. “vanpen” = one pen, případně ve variantě skůlpen= jistě si domyslíte)

Redukce a adaptéry napájení

Indické zásuvky jsou kompatibilní s našimi dvoukolíkovými zástrčkami. Ty větší tříkolíkové, s uzemněním zde nepřipojíte.

Jedna rada na závěr

Vezměte si minimum věcí. Sbalte si batoh, znovu jej vybalte a pak polovinu věcí nechejte doma.

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce