4 důvody, proč zajít v Indii k holiči

indické holičství
Přiznám se, že každoročně hraji v Indii jednu „hazardní hru“. Nechávám se tu totiž ostříhat a oholit.
Je to jako ruleta. Nikdy nevím, jak to dopadne a jestli to vůbec vyjde.

Samozřejmě, že v Indii najdete moderní, čisté a třeba i klimatizované provozovny kadeřníků. Domluvíte se v nich bez problémů anglicky a ostříhají vás podle posledních trendů.

Jenže o to mi nejde. To můžu zažít i doma.

indické holičství

Důvod první – je to zážitek

Proto podstupuji každý rok jedno malé dobrodružství, dělám stejný pokus. Vyberu si malé městečko nebo vesnici a v něm vyhledám holiče.

Ano, je to risk. Ale zážitek z venkovského holičství mi nikdo nevezme. Zvlášť pokud vás ostříhá energický usměvavý holič, na kterém je vidět, že ho práce baví.

Holič má v indické společnosti jedno z nejnižších postavení. Zároveň se ale Indové nechávají holit a stříhat mnohem častěji než u nás. O práci tedy nemají nouzi a holičský krámek najdete úplně všude. Zamířím do takového, ve kterém už čeká více lidí. Sednu si do křesla a zkouším se nějak domluvit.

indické holičství

Důvod číslo dvě – je to výzva

Většinou si nerozumíme. Holič často anglicky neumí a já se svoji špatnou hindštinou nejsem schopný vyjádřit, co bych si s vlasy představoval. A když zavítám někam, kde se mluví třeba ásámštinou nebo tamilštinou, vzdávám to úplně.

Takže si pomocí pantomimy, mé češtiny a jeho hatmatilky navzájem vysvětlíme, co a jak chci. Obvykle se to ale nepovede.

Někdy to vyjde a někdy ten sestřih nestojí za nic. Beru to ale tak, že vlasy zase dorostou.

indické holičství

To, že místo výlohy je pár prken, zákaznické křeslo je obyčejná židle a stěny by potřebovaly vymalovat, k tomu zážitku prostě patří.

Jak to celé vzniklo

Před pár lety jsem se chystal na cestu do Indie a zjistil jsem, že doma nemám žiletku. V obchodě tehdy neměli takové ty levné jednorázovky. Chtěl jsem tedy koupil jednu z těch lepších a drahých žiletek. Už jsem ji měl v košíku, když mi došlo, že ji budu muset celý měsíc nosit v batohu a že její česká cena je mnohonásobně vyšší, než kolik stojí v Indii oholení přímo od holiče.

Žiletku jsem vrátil do regálu a uvědomil si, že stejný princip platí i pro ostříhání. V Brně jsem před odletem do Indie platil za ostříhání standardních 120 Kč.

Třetí důvod — Kolik stojí ostříhání v Indii?

Cena za ostříhání je letos v Dillí a jiných velkých městech 150 Rs, což je přibližně 50 Kč. Někde zaplatíte víc a někde o trochu méně.

Nechat se ostříhat v hlavním městě ale není ta pravá hra. Ten pravý risk. Na venkově je to jiné. Ostříhání tam stojí něco mezi 2550 Rs. Pro přepočet na koruny si to podělte třemi. Jenže o peníze nejde. Jde o zážitek, zajímavou zkušenost, něco, co doma nepotkáte. To jsem už rozebíral v důvodech 1 a 2.

indické holičství

Čtvrtý důvod — Nejen ostříhání ale i masáž

Pokud vám holič nabídne i masáž hlavy, určitě souhlaste. Čeká vás nevšední zážitek. Nečekejte ale jemné a hladivé dotyky. Indická masáž hlavy přímo od holiče sestává z aplikace pálivých olejů, prudkých úderů prsty a pěstí, tlaků na hlavu a kroucení kůže. Garantuji vám, že budete odcházet určitě mírně otřesení a osvěžení.

indické holičství

Nechte se v Indii ostříhat

Zkuste to také. Nechte se během další cesty Indií ostříhat. A vy pánové třeba i oholit. Nemusí to být přímo to nejlevnější holičství na ulici. Nabídka je široká. A žiletky jednorázové. Na rozdíl od ručníků.

Pouliční holič, Indie

sadhu Guwahati

Proč v Indii k holiči?

  1. Je to zážitek
  2. Je to výzva
  3. Kolik stojí ostříhání v Indii?
  4. Nejen ostříhání ale i masáž

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce