7 důvodů, proč dávají chromebooky smysl. Zvláště ve školství

7 důvodů, proč dávají chromebooky smysl. Zvláště ve školství
Chromebook je vlastně obyčejný notebook, jen rychlejší, levnější a bezúdržbový.
Představte si dodávku 52 klasických PC do vaší školy. Rozbalit, aktivovat, nastavit, instalovat, ještě více instalovat, zabezpečit… Je toho moc, že?

Toto vše s chromebooky odpadá. Ten stroj zapnete, přihlásíte se a během 30 sekund pracujete.

Trable správce školní sítě

Kdo z vás někdy nastavoval v práci či ve škole více než 1 klasický počítač, asi ví, o čem mluvím. 

Přivést kompletní PC učebnu do provozuschopného stavu, je otázka několika dlouhých dní (nebo dlouhého a složitého studia vzdálené správy systému Windows). K tomu si připočtěte náklady na další software, antivir, aktualizace toho všeho a také nutnou podporu uživatelů. 

Dojdete jistě k mnoha člověkohodinám práce a šokujícím finančním částkám. 

S chromebooky to funguje jinak

Jsou rychlé, snadné na údržbu, intuitivní a blbuvzdorné

To je přesně ten stav, ke kterému bychom ve školách chtěli směřovat. 

Na rychlosti záleží

Dá se říct, že hned první uživatelský dojem je pro mnoho lidí příjemně šokující. Chromebook totiž zapnete, přihlásíte se svým Google účtem a pak nastává velké překvapení — vše je připraveno k práci.

Na nic nečekáte. Nic nenastavujete. 

Také náběh systému je okamžitý. Ať už provádíte start za studena nebo jste systém jen uspali zaklapnutím víka. Operační systém se časem nezpomaluje. To je také důležité vědět. Kamarádi učitelé z okolních škol provozují 5 let staré chromebooky bez jediného problému (a bez reinstalace). 

Chromebooky ve školství - Prostředí operačního systému Chrome OS

Bezúdržbový a bzpečný systém

Z hlediska operačního systému chromebooky buď fungují, nebo jsou na odpis. Nic mezi tím. Opravdu nemusíte řešit miliony nastavení a případných problémů. 

Chrome OS je bezpečný systém. Nepotřebujete antivirus, nemusíte řešit složité zabezpečení školní sítě.

Vůbec jsem si nevšiml, že mám novou verzi

Prostředí operačního systému je založeno na prohlížeči Google Chrome. Aktualizace jsou tedy rychlé a uživatel je často ani nezaznamená. 

Kolikrát se vám v minulosti stalo, že jste potřebovali ihned učit, promítat, pracovat a ve Windows se objevilo oblíbené točící se kolečko s oznámením o probíhající aktualizaci? 

V Chrome OS to neřeším. 

Snadno se používají

Rozdáte kolegům či žákům chromebooky. No a to je vše. Skutečně všechno. Oni je zapnou a používají. Systém je tak intuitivní, že se na vás pak už nepotřebují obracet. Vše zvládnou sami. 

Potřebuji Aplikace

Nemusíte být závislí jen na cloudových službách. Do Chrome OS si můžete téměř cokoliv doinstalovat. Obchod Play je plný zajímavých Android aplikací vhodných k výuce i k práci.

Nechte uživatele, ať si je sami instalují. Ve svém mobilu to také dělají, ne? Nebo jim v rámci centrální správy zpřístupněte Spravovaný Obchod Play a do něj připravte sadu schválených aplikací.  Nemusí tak být závislí na libovůli a času správce školní sítě. 

Je libo tvořit, kreslit, používat e-učebnici, číst, programovat, psát? Na téměř každou činnost tu máme nějakou konkrétní Android aplikaci.

Chromebooky ve školství - Prostředí operačního systému Chrome OS

Potřebuji i jiný software

Pokročilí uživatelé určitě ocení možnost pouštět ve svém Chrome OS aplikace pro Linux. Častou dřívější námitkou byla nutnost používat konkrétní program přímo ve Windows nebo v Linuxu. Vzhledem k tomu, že Chrome OS umí spustit linuxové programy, tato námitka odpadá. A linuxové programy bývají často multiplatformní. Určitě znáte z Windows třeba Inkscape, Krita, FileZilla a jiné. 

Sám nyní provozuji pár oblíbených programů přímo v chromebooku. Svět operačních systémů se opět sbližuje a rozdíly stírají. 

5 nebo 5 000 kusů? Je to jedno. 

Víte, co je na tom všem nejkrásnější? Ono vůbec nezáleží na tom, kolik zařízení s Chrome OS pořídíte. Princip práce a správy zůstává stejný. 

S daty v cloudu nezáleží, na kterém stroji se přihlásím. Jednotlivá zařízení jsou navzájem zaměnitelná. O tom, jaké výhody má centrální (a vzdálená) správa, se rozepíšu v dalším článku. Pro nasazení chromebooků ve škole ji můžete a nemusíte využívat. Záleží na vašich konkrétních potřebách.  

Chromebooky ve školství - snadná centrální správa

Představte si, že:

  1. nezáleží na tom, ke kterému stroji se učitel nebo žák přihlásí,
  2. start vašeho pracovního přístroje proběhne téměř okamžitě, 
  3. aktualizace netrvá věky a je automatická, 
  4. máte k dispozici téměř nekonečnou nabídku aplikací Android dostupných v Obchodě Play, 
  5. váš chromebook kdykoliv uvedete do výchozího stavu bez ztráty dat, 
  6. máte možnost vše na dálku a levně spravovat. 

Pokud jste v tomto seznamu našli jeden jediný bod, který vás zaujal, jsou chromebooky to pravé řešení.