Kniha Delhi - město Džinů povinné čtení pro všechny návštěvníky města

City of Djinns
Kniha City of Djinns (Město Džinů) je úžasným popisem jednoho roku života, který strávil William Dalrymple v hlavním městě Indie - Delhi. Avšak není to v žádném případě cestopis. O současnosti města se toho v knize objeví jen minimum. Podstatou je popis historických událostí zasazených do kontextu současného města. Autor vyhledal a sepsal příběhy spojené s konkrétními památkami, lidmi, ulicemi a celými čtvrťmi Nového i Starého Delhi.

Spíše jako příběhy nebo povídky vyznívají tak jeho popisy sikhské domácí, u které bydlel, řidiče taxíku, úředníků nebo islámských mystiků.
Při popisu starých ruin, Červené pevnosti, Tulaqabadu nebo zlomového roku 1857 zmiňuje spíše informace nalezené v archivech a zajímavosti než strohou kostru uváděnou v turistických průvodcích typu Lonely Planet a podobně. Z celé knihy je znát autorova snaha o zachycení ducha města a hlavně změn, které se zde odehrály od dob Velkých Mughalů, během povstání i po vzniku a následném rozdělení Indie v roce 1947.

Pokud budete v Delhi trávit více než jeden den a zajímá vás více, než pár odstavečků uvedených v průvodci, přečtěte si tuto knihu.
Já si koupil anglické vydání za celkem dost peněz během jedné z mých návštěv Delhi. Na hotelu jsem pak knihu jedním dechem přečetl. Domů jsem si ji dovezl jako velkou vzácnost.

A asi půl roku na to jsem ji uviděl v prodejně Levných Knih v českém překladu. Ležela na hromadě na zemi, stála asi 30 Kč a nikdo ji nebral. Osudy některých knih jsou opravdu zvláštní.

Město džinů William Dalrymple

Delhi je strašné město, špinavé, hlučné, přelidněné. Ale na druhý pohled se v něm určitě dají najít zajímavá místa s příběhem. Kniha “Město Džinů” k tomu může pomoci.

Delhi

Doporučení

Pokud budete v Delhi trávit více než jeden den a zajímá vás více, než pár odstavečků uvedených v průvodci, tuto knihu si určitě přečtěte.

Dilli

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce