Co nás mongolský metal naučil o světových rádiích. Další hudebka s využitím techniky

Co nás mongolský metal naučil o světových rádiích. Další hudebka s využitím techniky
Kdybyste se mě ve 20 zeptali, jestli bych dobrovolně učil hudebku, poklepal bych si na čelo. A přesto jsem do toho nyní šel. Akorát k tomu potřebuji internet, chromebooky a několik online služeb.

Otázka zní: co hrají světová rádia? Jak souvisí vysílání s hustotou obyvatelstva a přístupem k internetu? Hrají rádia lokální rytmy nebo i sem postoupila globalizace a univerzální anglicky zpívané songy?

Varování předem: V rámci přípravy na tuto hodinu jsem přetrpěl opravdové hudební bizarnosti. A může se to stát i vám.

Hudebka se zeměpisem souvisí. Váženě ano

Radio Garden je prima online služba, která přehraje libovolné rádio kdekoliv ze světa, které vedle pozemního vysílání streamuje také přes internet. Nic vám proto nebrání poslouchat živou relaci třeba z mé oblíbené jižní Indie.

Radio Garden na chromebooku

Jenže takové rádio potřebuje logicky přístup k internetu a dostatečné prostoupení připojení mezi obyvateli daného státu. Proto do hodiny hudebky přimícháme trochu zeměpisu a koukneme na Atlas od firmy Seznam.cz — konkrétně na mapu Internetových uživatelů. Podívejte se sami, kolik procent obyvatel využívá internet v různých zemích světa. 

Mapa internetových uživatelů

To ale nemůže být vše. Když už porovnáváme počet internetových rádií, měla by nás také zajímat hustota obyvatelstva. Proč třeba v takové centrální Austrálii žádné rádio nehraje? Pomůže další mapa, která ukazuje Počet obyvatel na 1 km²

Hudební doprovod

Ke čtení tohoto článku doporučuji pustit si něco exotického v pozadí. Nalaďte si třeba Kissan Radio v jihoindickém Wayanad. Pusťte do evropského bytu či školy pravý indický pop! 

Stačí přejít na web služby nebo si do mobilu nainstalovat příslušnou aplikaci a pak jen roztočit virtuální zeměkouli, vybrat si stanici a naladit rádio. 

Tak co? Už vám hraje do sluchátek nějaká ta indická hudební šílenost? Pořád jsem vás neodradil? Zvládnete ještě víc? Tak jdeme na to.

Výzvy a úkoly

  • Která oblast na Zemi je nejhustěji pokrytá internetovým vysíláním? Kde najdete nejvíce stanic? 
  • Jak tato hustota souvisí s přístupností internetu v dané zemi? 
  • Našel jsi nějakou souvislost s hustotou obyvatelstva? 

Jedna hudba, jeden rytmus. Nebo je to složitější? 

Hudba není a nemůže být všude stejná. Na rozcestníku Every Noise at Once si můžete poslechnout třeba chorvatský rock, čínský pop nebo třeba mongolský metal. Opravdu i takovou bizardnost, jako je metal zpívaný v mongolštině, tam lze najít. 

Schválně to vyzkoušejte. Nad hudebním směrem emo mexicano nebo třeba alžírském rapu jsem v rámci příprav také chvilku strávil.

Holt učitel se musí pro své žáky obětovat, že?! 

Odtud vede už jen kousek k vypátrání, které hity vévodily hudebním žebříčku v minulém období. K tomu navštivte službu Music Borders, která nad mapou zobrazí přesně to, co potřebujeme (poslední data jsou z června 2021). 

Jeden jazyk vládne všem, jeden jim všem káže

Nakolik je tedy hudební produkce globalizovaná a nakolik vévodí v rádiích zpívaná angličtina? Není nic lehčího než si tedy v reálném čase poslechnout co nejvíce hudebních stanic po celém světě. Služba Radio Garden nám to umožní. 

Výzvy a úkoly

  • Vyber si 3 rozmanité oblasti z celého světa a poslechni si místní rádia.
  • Všímej si, jakou hudbu rádio hraje. Jedná se o klasické západní anglické hity, které znáte i z našich rádií nebo se hudba liší? 
  • Jaký jazyk převládá? Hrají například uruguayská rádia anglicky nebo místní španělské hity? 
  • Data zaznamenej do sdíleného dokumentu. 

Sbíráme data

Zhruba 25 žáků zaznamenalo data z různých náhodně vybraných stanic z celého světa. To už je téměř reprezentativní vzorek. Za jednu vyučovací hodinu se to stihnout dá. 

Tato data později zpracujeme v hodině informatiky. Určitě by se hodil nějaký informační systém, který je určený pro práci s daty. Přeci jen — jedná se o dílčí oblast nové informatiky a tak ji propojíme s hudebkou. 

Grafy do matematiky… 

Jednoduchá statistika, data vyjádřena grafem. Víte, že během naší hodiny hrálo jen 45 % stanic globalizované hity? Ostatní pouštěly rozmanité hudební styly v pro nás exotických rytmech a tóninách. A co se týče jazyka, celých 77 % stanic hrálo hudbu v místním jazyce dané země. 

Jazyk rádia

…a zpět k rytmu

Každé téma, každá hodina by měla mít určitý cíl a své zakončení. Zde to bylo rozšířit si hudební obzory a uvědomit si, že ne všude se hraje hudba nám blízká a známá. Třeba africký ugandský pop jede pro nás Evropany v hodně exotickém rytmu, v Číně má hudba jinou tóninu a zmiňovaný mongolský metal je opravdu zvláštní / zajímavý / úžasný / neposlouchatelný… (dosaďte si podle svého vlastního hudebního vkusu).

Radio Garden

K poslechu a práci nám tu hraje

Fakt výživný přehled světových rádií k poslechu přes internet. Každá zelená tečka na mapě představuje jednu vysílací stanici.