Technologie ve výuce

Mobilní zařízení, online služby, rozmanité aplikace… To vše nám pomáhá ve výuce. Také grafika, sociální sítě, prevence kyberšikany, kancelářské aplikace, cloud a spolupráce, tvorba multimédií

a mnohé další obory.

To vše by dnešní učitel měl ovládat. Ale hlavně to ve své práci používat.

Jak obnovit chromebook do výchozího nastavení

Resetovat chromebook do továrního nastavení vám podle zvolené metody může trvat 1-5 minut. Víc ne.
Chromebooky jsou známé snadným používání a stabilním operačním systémem. Nicméně i přesto se někdy stane, že se vám vrátí stroje z výpůjčky žákům nebo systém zamrzne. Pak je třeba rychle vymazat profily nebo vše od základu obnovit.
Číst více

Když nemáte Breakout Rooms, použijte SpatialChat

Zřejmě nejčastějším dotazem v učitelských skupinách je, zda existují v Google Meet Breakout Rooms. Ano, existují, ale bohužel jen ve vyšším, placeném tarifu.
Pokud jej, stejně jako já, nemáte, nezoufejte. Online služba SpatialChat je plně nahradí. Sice jí některé možnosti chybí, ale zase disponuje jinými lákavými vlastnostmi. Právě díky nim si mě získala.
Číst více

Nemůžu, sakra, za vaše neodevzdané úkoly! 11 způsobů, jak žáka upozornit

Rozmohl se nám tu takový nešvar... žáci kašlou na úkoly.
Situace, kdyby se žák o úkolu nedozvěděl, v podstatě neexistuje. Google Classroom obsahuje několik nezávislých způsobů jak žákovi (a rodiči) úkol a jeho termín připomenout.
Ještě než se, milí žáci, začnete rozčilovat. Tvrdit, že jste o tom nevěděli, netušili, nedozvěděli se… přečtěte si následující přehled.
Číst více
Jak opravovat práce v Google Classroom - ta nejjednodušší varianta je často ta nejlepší Pavel Hodál 5. 4. 2021
To nejjednodušší řešení je často to nejlepší.
Proč hledat složité systémy na opravování žákovských prací, když v nativní aplikaci Google Classroom to jde tak úžasně snadno. A nějaký ten mobil nebo tablet má doma téměř každý.

Neobjevujte znovu kolo, vraťte se ke kořenům. Použijte aplikaci.
Přestaňte psát komentáře. Raději je žákům namluvte. Je to rychlejší Pavel Hodál 13. 2. 2021
Okomentovat jen pomocí klávesnice desítky odevzdaných prací nějakou dobu zabere.

Oblíbil jsem si v poslední době dva prima doplňky do prohlížeče. Pomocí nich rychle nahraji žákům hlasové komentáře a připojím je k odevzdané práci. Vypadá to složitě, ale rychlost a snadnost použití mě příjemně překvapila.
Dlouhodobá strategie využití Google Učebny Pavel Hodál 27. 1. 2021
Opravdu je zbytečné zakládat nové kurzy na každý měsíc online výuky. Nebuďte hrrr, podívejte se na vše z nadhledu. Vytvořte si dlouhodobý plán, jak Učebnu a jednotlivé Kurzy organizovat.

Nyní vás tvorba obsahu stojí čas a energii. Máte kompletně připravené podklady. S trochou plánování vše zúročíte v září nového školního roku.
Centrální správa chromebooků v rámci Google Workspace - Kdo jednou zkusí, už nechce jinak Pavel Hodál 20. 12. 2020
Tak, jde se na to. Chystáte se rozdat pár desítek chromebooků vašim žákům nebo učitelům. Přemýšlíte nad centrální správou a co to pro vás bude znamenat.
Co kdybych vám řekl, že za pár minut zvládnete nastavit úplně vše? A že další stovky až tisíce zařízení vás už nebudou stát dokonce žádný čas navíc?

Co třeba nainstalovat aplikaci všem zařízením ve vaší školní síti za 2 minuty? S centrální správou je to možné. Sám to používám a už se nechci nikdy vracet zpět.
7 důvodů, proč dávají chromebooky smysl. Zvláště ve školství Pavel Hodál 10. 12. 2020
Chromebook je vlastně obyčejný notebook, jen rychlejší, levnější a bezúdržbový.
Představte si dodávku 52 klasických PC do vaší školy. Rozbalit, aktivovat, nastavit, instalovat, ještě více instalovat, zabezpečit… Je toho moc, že?

Toto vše s chromebooky odpadá. Ten stroj zapnete, přihlásíte se a během 30 sekund pracujete.