Pramen řeky Gódávarí a chrám nekonečného sloupu světla v Trimbaku

Trimbak
Počítá se mezi 12 nejdůležitějších míst Indie zasvěcených Šivovi. Pramení tu Gódávarí – jedna ze sedmi posvátných řek. Je poutním místem a přitom zůstal dostatečně malým a skromným.
Trimbak má v sobě vše, co by vás mohlo zajímat. Hojně navštěvovaný chrám, dávnou legendu o zrození řeky, možnost pěšího výšlapu do kopců a velmi fotogenické okolí.

Ta řeka se jmenuje úplně jinak a teče odjinud!

Pěší trasa z městečka Trimbak nahoru k prameni řeky Gódávarí je jednoduchá. Zabere něco málo přes hodinu. V tom problém není. Nedá se tu totiž zabloudit. Úzký chodník a 700 schodů vás spolehlivě navede.

Trimbak - Brahmagiri

Mnohem více matoucí než samotná cesta je množství mytických postav, pramenů, podzemních chodeb a vodních nádrží, o kterých vypráví legendy a místní bráhmani.

Trimbak - nádrž Kushavarta

Představte si, že jdete k prameni Gódávarí a někdo vám jen tak mimochodem cestou sdělí, že nahoře nepramení ona, ale jiná indická řeka a to přímo posvátná Ganga!

Trimbak - pramen Gódávarí

Jenže vy jste si stoprocentně jistí, že zrovna stojíte ve střední Indii, nedaleko Násiku a do Himálaje k prameni skutečné Gangy to máte vzdušnou čarou tisíce kilometrů.

Trimbak - pramen Gódávarí

Jak to tedy je? Proč tu pramení Ganga a dole pod kopcem v chrámu už všichni uctívají Gódávarí?

To bylo prý totiž tak…

Příběh o suchu, posvátné krávě a světci, co nakrmil potřebné

Trimbak byl odjakživa místem, které přitahovalo světce. Jedním z nich byl i riši Gautama. Jednou zasáhlo celou oblast vražedné sucho, které trvalo dlouhých 24 let.

Trimbak - Brahmagiri

Gautama se dlouho postil a žádal boha Varunu o pomoc. Varuna mu vyhověl a seslal na jeho políčko v Trimbaku nekonečný déšť. Světec tedy mohl každé ráno zasít rýži, nechat ji během dne dozrát a večer sklidit. Nakrmil tak všechny hladové z celého okolí a komunita jeho následovníků úspěšně rostla. Stejně tak ale bohužel rostlo i rišiho ego.

Tím vším proti sobě popudil ostatní světce, kteří mu záviděli množství žáků a obdivovatelů. Modlili se tedy ke Ganéšovi, aby na Gautamovo pole seslal posvátnou krávu. Gautama se ji pokusil zahnat, avšak kráva při tom zahynula.

Trimbak

Zabití posvátné krávy je velkým hříchem. Jediné, co by jej mohlo spasit, bylo přesvědčit Šivu, aby přivedl řeku Gangu do Trimbaku. Gautama se tedy mnoho let kál, postil a žádal Šivu o odpuštění.

Ten byl potěšený hloubkou a sílou Gautamova pokání. Vyhověl mu a přivedl posvátnou vodu Gangy na hřeben Brahmagiri, který se nachází hned nad Trimbakem.

Trimbak - Brahmagiri

Od té doby zde pramení Ganga, ale dál už teče jako řeka Gódávarí. Míří z Trimbaku směrem na východ přes celou Indii až k ústí do Bengálského zálivu. A Šiva u pramene již zůstal v podobě sloupu světla – takzvaného Jyotirlinga.

Nekonečný sloup světla

Po celé Indii je rozeseto dvanáct důležitých chrámů spojených s Šivou. Nazývají se Jyotirlinga (džjotirlinga). To znamená sloup světla, co nemá začátek ani konec. Trimbak je jedním z nich.

Podle legendy se kdysi přel Brahma (bůh stvořitel) s Višnuem (bůh zachovatel, udržovatel) o tom, který z nich je mocnější. Šiva, nejmocnější z nich, se jim projevil ve formě světelného sloupu, aby jim ukázal marnost jejich sporu.

Trimbak - Brahmagiri

Překvapení Brahma a Višnu se vydali hledat konec tohoto světelného úkazu. Rozdělili se a každý z nich letěl opačným směrem. Když se později opět setkali, Brahma lhal o tom, že dosáhl konce, zatímco Višnu se přiznal k neúspěchu.

Oběma se zjevil Šiva ve své skutečné podobě a proklel prolhaného Brahmu, že nebude nikdy uctíván, ačkoliv je stvořitelem veškerého vesmíru.

Tolik k legendám..

Opomíjený Brahma

Skutečně, v celé Indii najdete jen naprosté minimum chrámů, které by byly Brahmovi zasvědcené. Jedním z mála je chrám v rádžasthánském Puškaru.

Šiva se projevil ve formě nekonečného ohnivého sloupu na dvanácti místech Indie.

Na těchto místech pak vznikly důležité chrámy. Nejsevernější z nich je Kedarnáth vysoko v Himálaji, populární je třeba Kashi Vishwanath ve Váranasí nebo Omkaréšvar na řece Narmadě.

Trimbak - Brahmagiri

Trimbak neboli Trimbakeshwar – doslova “příbytek tříokého”

Trimbakeshwar je jedním z těchto poutních míst. Je důležitým náboženským centrem. I proto se sem sjíždějí davy hinduistických věřících, aby uctili lingam v Šivově chrámu a navštívili pramen Gódávarí.

Trimbak

Vlastní městečko je ale příjemně malé a projdete jej za pár minut. Vše se tu točí kolem hlavního chrámu a posvátné nádrže Kushavarta.

Chrám samotný je postavený z černého bazaltu a jeho věž (kalaš) je pozlacená. Celý komplex ale není nijak velký. Je ohraničený vysokou zdí, nad kterou ční dvě hlavní chrámové věže. Pod tou vyšší z nich se nachází Šivův lingam. Věřící jej ale nespatří přímo. Až k němu je přístup vyhrazený jen pro místní bráhmany.

Trimbak

Trimbak je chrám na první pohled trochu všední. V celé Indii najdete jistě množství výstavnějších, architektonicky zajímavějších staveb. Ale příběh kolem něj, atmosféra, která tu vládne a pohoda celého městečka je něco, co určitě stojí za návštěvu.

Praktické informace

  • Pramen řeky Gódávarí se nachází na hřebeni Brahmagiri nad městečkem Trimbak.

  • Cesta k prameni je místy úzká, mohou se tvořit fronty. Na celý výlet si vyčleňte zhruba 3-4 hodiny.

  • Trimbak leží přibližně 30 km od Násiku, odkud také seženete bez problémů dopravu.

  • I když nad vchodem hlavního chrámu visí velká cedule, že nehinduistům je vstup zakázán, není to už naštěstí pravda. Chrám je přístupný i jiným turistům.

Trimbak

Trimbak obětiny lampičky

Praktické informace na cestu

  • Trimbak leží přibližně 30 km od Násiku, odkud také seženete bez problémů dopravu.

  • I když nad vchodem hlavního chrámu visí velká cedule, že nehinduistům je vstup zakázán, není to už naštěstí pravda. Chrám je přístupný i jiným turistům.

  • Pramen řeky Gódávarí se nachází na hřebeni Brahmagiri nad městečkem Trimbak.

  • Cesta k prameni je místy úzká, mohou se tvořit fronty. Na celý výlet si vyčleňte zhruba 3-4 hodiny

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce