Rychlé mapy - online aktivita do hodiny zeměpisu

Hlavní města Evropy států, které nejsou členy EU
V rámci integrace zeměpisu a informatiky rád kreslím s dětmi mapy. Samozřejmě, můžeme kreslit mapy dokonalé, složité, kartograficky přesné. Takové jsme kdysi také zkoušeli. Kreslili jsme do Google Earth a vytvářeli vlastní body a trasy v rámci mnohahodinových projektů. V poslední době se mi však více líbí jednoduché mapové náčrtky. Takové ty rychlovky na jednu hodinu nebo pár posledních minut před zvoněním.

Nepotřebujeme k tomu žádný komplikovaný program ani znalosti. Stačí najít v internetu příslušné informace a vyjádřit je náčrtkem do mapy. Na kreslení používáme http://www.scribblemaps.com/. Fungují bez registrace, jsou v češtině a náčrty se v nich tvoří opravdu jednoduše.

  Hlavní města států, které jsou členy EU

Se sedmáky jsme naposledy pracovali ve skupinách po třech. Jeden člen skupiny hledal data v internetu, druhý ověřoval z nezávislého zdroje a třetí kreslil náčrt. Všehovšudy práce na jednu hodinu včetně zadání úkolu a vysvětlení, jak mapy tvořit.

Příklady témat

  1. Hlavní města států EU
  2. Hlavní města evropských států mimo EU
  3. Největší města světa
  4. Významné světové přístavy
  5. Největší burzy světa
  6. Oblasti světa s nejvyšší hustotou obyvatel
  7. Státy, kde převládá islám
  8. Státy, kde převládá buddhismus
  9. Nejvyšší hory jednotlivých kontinentů
  10. Velké světové pouště
  11. Světová naleziště ropy
  12. Totalitní státy

Co si žáci procvičí

  • vyhledání dat
  • ověření získaných informací
  • orientaci v mapě
  • tvorbu mapy

Státy s převládajícím islámem

Určitě se na takovém úkolu dá ještě mnoho vylepšit, hardcore geograf by asi spokojen nebyl. Napadá mě mapříklad vyjádření jevu pomocí velikosti nebo barvy značky, přidání legendy, kombinace více témat do jedné mapy a podobně. Ovšem to by už zřejmě byl projekt na více než jednu hodinu.

Velké světové aglomerace