Jim Corbett a jeho indičtí tygři

Jim Corbett a jeho indičtí tygři
Tygr se dvěma skoky vyšvihl nahoru po šestimetrovém srázu. Byla tam malá plošinka a za ní se hora zase vzpínala vzhůru. Slyšel jsem tygra šustit ve zvadlém listí na oné plošince, a pak bylo najednou ticho. To se dalo vykládat dvojím způsobem - buď tygr zahynul, sotva se dostal na plošinku, nebo zůstal nezraněn. Držel jsem pušku u ramene připravenou k výstřelu a pozorně jsem několik minut sledoval, co se bude dít; protože se nic neozývalo, zase jsem pušku sklonil.

Tento pohyb uvítalo hluboké zamručení z okraje srázu. Tygr tedy nebyl zraněn a spatřil mě.

Chrámový tygr

Těmito slovy popisuje Jim Corbett lov na ‏tygra — lidojeda v džungli poblíž Nainitálu. Celým jménem Edvard James Corbett se narodil v severní Indii v roce 1875. V té době byly lesy v okolí Almory a Nainitálu ještě nevykácené. Hustou, neprostupnou džungli obývali leopardi, tygři, medvědi, divocí sloni a jiná zvířata. Jim se již od dětství toulal lesem. Vášnivě si džungli zamiloval a postupně získal hluboké znalosti o indické přírodě a o lovu šelem.

Stal se výborným střelcem a vyhledávaným lovcem tygrů a leopardů, kteří ohrožovali vesničany žijící v této tehdy ještě těžce dostupné části indického Himálaje. Během dlouhých vycházek džunglí měl mnoho možností pozorovat tygry a své poznatky o jejich životě i své lovecké příběhy sepsal do pěti knih, které jsou nyní úžasným dokumentem o bohatosti indické přírody před sto lety.

Pokud jste někdy v poslední době navšivili Nainital, přečtěte si jeho popis nainitálského jezera a divoké džungle okolo. Doslova píše: “V okruhu čtyřech mil kolem chrámu jsem mimo jiná zvířata viděl tygra, leoparda, medvěda a sambara (druh indického jelena) a identifikoval sto dvacet osm druhů ptáků.” To v dnešní době už dávno není pravda. Počet indických tygrů mnohonásobně klesl a šance, že jej spatříme během běžné procházky za vesnici je nulová.

Jim Corbett a jeho indičtí tygři

V současné době žije v Indii polovina světové populace tygrů. Podle poslední zprávy ze sčítání tygrů vydané 28. 3. 2011 se jejich počet odhaduje na přibližně 1 706. Od posledního sčítání v roce 2008 došlo v jejich populaci k mírnému nárustu.

Unikátnost indické přírody podhůří Himálaje si Corbett uvědomoval stále více a proto se zavázal střílet pouze ty šelmy, které se staly nebezpečné pro člověka. Postupně se stal propagátorem a ochráncem indické přírody. Avšak jeho střelecké renomé a hluboká znalost jazyka a zvyků (narodil se v Indii a mluvil mnoha místními jazyky a dialekty) ho přímo přeurčovaly k roli lovce nebo průvodce loveckých výprav.

Jim Corbett a jeho indičtí tygři

Ne všechny jeho příběhy se však týkají lovu. V civilním zaměstnáním byl Corbett zaměstnancem indických drah, měl na starosti těžbu dřeva jako paliva pro indickou železnici a později se stal správcem jednoho z přístavů na Ganze.

V té době totiž nevedly přes Gangu mosty a železnice na levém břehu řeky byla tak oddělena od tratí na břehu pravém. Spojnici zajištovala lodní doprava a právě jeden z jejích úseků dostal Corbett na starost. A tak se množství jeho příběhů týká běžných Indů a jejich životů.

Z této práce byl často odvoláván do hor na lov lidožravých tygrů. Na rozdíl od jiných Britů vyrážel na číhanou obvykle sám a popis jeho loveckých zážitků v Garhwalu a Kumaonu se čte se zatajeným dechem.

Za své zásluhy byl oceněn indickou vládou na jeho počest byl později pojmenován jeden z indických nejznámnějších národních parků — Corbett National Park ve státě Uttaránčal (nyní Uttarákhand).

Jim Corbett napsal celkem 5 knih o Indii a její přírodě a o lovu šelem:

  • Man-eaters of Kumaon
  • The Man-eating Leopard of Rudraprayag
  • My India
  • Jungle Lore
  • The Temple Tiger and more man-eaters of Kumaon
  • Tree Tops

V češtině vyšla kniha Chrámový tygr v nakladatelství Stehlík a je stále k sehnání. Ostatní z celkem šesti Corbettových knih je možné koupit v zahraničí. V Indii stojí zhruba 200 Rs (80 Kč).

Zajímavé odkazy

Jim Corbett

Jim Corbett

Jim Corbett napsal celkem 5 knih o Indii a její přírodě a o lovu šelem:

  • Man-eaters of Kumaon
  • The Man-eating Leopard of Rudraprayag
  • My India
  • Jungle Lore
  • The Temple Tiger and more man-eaters of Kumaon
  • Tree Tops
Uttarakhand

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce