Nejlepší talíře na světě jsou z banánovníkových listů

jihoindické thali na bananovníkovém listu
Už několik dní se stravuji v londýnských bufetech. A pokaždé produkuji při každé večeři ohromné množství odpadu. Plastové talíře, papírové krabičky na jídlo, jednorázové příbory. To vše končí po večeři v odpadkovém koši.
S lítostí vzpomínám na čerstvé a nádherně zelené banánovníkové listy, na kterých servírují jídlo v jižní Indii.

Samozřejmě jsou věci a zvyklosti, které ke konkrétnímu místu a kultuře neoddiskutovatelně patří. Jsou součástí místního koloritu a není na místě je kritizovat. Zažil jsem to v USA a nyní i zde v Londýně. V bufetech tu sedí desítky dalších strávníků, turistů i domácích. Celkem určitě statisíce plastových talířů a zbytečných odpadků.

Vždy, když tu nesu použité nádobí do odpadkového koše, vzpomenu si na trochu jiný způsob stolování, který je mi výrazně bližší. Přesuňme se o pár tisíc kilometrů směrem na jihovýchod — do jižní části Indie. Zde je zvykem poněkud jiné stolování.

Namísto talířů tu slouží banánovníkové listy. Čerstvě nařezané pásy banánovníkových listů vám číšník položí na stůl, opláchne čistou vodou a začne na ně servírovat jídlo. Obvykle rýži, zeleninu, placky…

jihoindické thali na bananovníkovém listu

Na čerstvém zeleném listovém talíři se jí tak nějak jinak než z plastové náhražky. Stejně jako jeho plastový “kolega z Londýna” je jednorázový. Když dojíte, obsluha vše zmačká a vyhodí. Avšak listový talíř se rozloží po prvním prudkém dešti, odnesou jej mravenci nebo sežere kolemjdoucí kráva. A že těch krav tu je na ulicích opravdu hodně. Takže z jednoho oběda se najíte vy i ten posvátný dobytek.

jihoindické thali na bananovníkovém listu

Nádobí na jedno použití však nemusí být jen z banánovníku. Když si v Indii dáte jídlo někde u stánku na ulici, často vám je naservírují do misky, která je sešpendlená z malých listů. Nevím, co je to za keř či strom, ale vždy jsem obdivoval zručnost indických žen, které dokázaly několika rychlými hmaty vyrobit vzhlednou listovou misku.

Zato další typ nádobí — hliněné jednorázové pohárky zas tak vzhledné nebývají. Ale svoji funkci plní skvěle. Na nádražích v nich dostanete často čaj nebo na ulici jogurtový nápoj lassi. Jsou uplácané jen tak nahrubo z hlíny a sušené na slunci, nebývají pálené. Vydrží právě to jedno jediné použití. Vypít a zahodit. Roztříštit hlínu o nástupiště na nádraží nebo chodník ulice.

Oo dešti se nepálená hlína rozdrobí a splyne s ostatním bahnem ulice. Jak prosté.

jednorázové hliněné kalíšky na čaj (převzato)

V indických vlacích se však v poslední době setkáte spíše s plastovými kalíšky. A Indové se k nim chovají stejně jako k těm hliněným. Proto jsou železniční tratě lemovány množstvím odpadků. Což je jistě škoda.

jihoindické jídlo na banánovníkovém listu

Další informace k Indii najdete v podrobném průvodci

indický průvodce

Zobrazit průvodce