Manipur Indie

Manipur

Výzva, pro ty, co už omrzela “klasická Indie”

Široké zelené údolí obklopené ze všech stran horami. Zatímco okraje jsou divoké, neprostupné (a turismem nepoznamenané), střed státu má svou atmosférou blíže k Myanmaru než k Indii.

Imphal je klasické město se svými nešvary, ale určiě by vás mohly zaujmout památníky a hřbitovy z z II. světové války. Jezero Loktak má zajímavé okolí, vyjeďte na venkov tak daleko, kam až vás pustí. Pohyb je tu omezený, ale místní domorodé kmeny a specifická kultura určitě stojí za návštěvu.

Na tahu po manipurských nelegálních hospodách Pavel Hodál 10. 2. 2020
Hospody a nálevny nejsou v Manipuru označené. Vládne tu totiž částečná prohibice. Buď vás tam vezme někdo, kdo ví, co hledá, nebo na ně narazíte náhodou. Na venkově to není problém, jsou všude. Ve městě mě tam zavedl místní průvodce.
I když sám nepiju, bylo zajímavé pozorovat atmosféru tolik odlišnou od zbytku Indie.
Plovoucí ostrovy jezera Loktak a jelen, který tančí Pavel Hodál 8. 1. 2020
Hned na první pohled si všimnete, že s hladinou jezera Loktak není něco v pořádku. Je rozdrobená na tisíce malých ostrůvků.
Jenže se nejedná o ostrovy v pravém slova smyslu. Ve skutečnosti jsou to plovoucí koláče z rákosí, vegetace a hlíny. Některé mají stěží metr, jiné na sobě nesou dokonce celé domy. A všechny se pohybují, plavou po hladině jezera, klesají a stoupají s měnící se hladinou vody.
Na exkurzi v indické nelegální palírně alkoholu Pavel Hodál 1. 1. 2020
Alkohol si ve státě Manipur oficiálně nekoupíte. Je to „suchý stát“. Na většině jeho území je vyhlášená prohibice. Jenže tak nějak polovičatě. Ve skutečnosti se tu prodává doslova na každém kroku. Jen vědět, kde hledat.
Na ilegální palírny jsem samozřejmě narazil také. Proces výroby alkoholu z rýže je překvapivě jednoduchý a po staletí se nezměnil.