Ty brďo

 

nevím, čím to je,
ale vždycky skončíme v Indii...

indická hudba

Poslechněte si ukázky základních směrů indické klasické hudby. Seznamte se s indickými hudebními nástroji.Zapomenutá indická princezna a sufijský světec - to je příběh skrytý v Nizamuddin Dargah

Nizamuddin Dargah

Málokdo z turistů mířících k nádraží Nizamuddin v Dillí tuší, že za hradbou všedních domů leží hrobky významného sufijského mystika a zapomenuté mughalské princezny s pohnutým životním osudem.

Za novostavbami se tu schovává nenápadné, ale o to zajímavější místo – Nizamuddin Dargah. Zastavte se tu, až příště půjdete na vlak.

 

Malý úvod do indické hudby

Základ indické klasické hudby je tvořen převážně melodií a rytmem. V pozadí zní základní tón a nad ním se vytváří melodie. Zatímco hudebníci na západě rozvíjeli hudební koncepty harmonie a kontrapunktu, v Indii zůstali věrní jednoduchosti a síle melodické stupnice a rytmu.Hudební nástroje v klasické indické hudbě

Sitar

Sitar je nástroj, který pochází původně z Persie. Název znamená tři struny. Sitar má pohyblivé a oddělávací pražce. Většina melodie se hraje na jednu strunu, pouze několik basových not se hraje na jednu nižší strunu. Na nástroji jsou zároveň tzv. sympathetické struny, které se vždy musí naladit do příslušné ragy. Asi nejslavnějším interpretem je Ravi Shankar, který tento nástroj proslavil po celém světě.

Scroll to the top