Jammu and Kashmir Indie

Džammú a Kašmír

Zelené Kašmírské údolí a buddhistický Ladakh

Mughalové považovali zelené kašmírské údolí a jeho jezera za ráj na zemi. Nyní je muslimský Kašmír zmítaný nepokoji. Odvážnější návštěvníky tu ale čekají nádherné hausbóty na jezerech a zelené svahy hor.

Oproti tomu oblast Ladakhu je plná buddhistických klášterů, vyprahlých hor a kultury, která v Tibetu už dávno vymizela. Můžete tu projít nádherné a dlouhé treky, zdolat svoji první šestitisícovku a nebo se jen tak toulat po vesničkách a klášterech.

Příběhy Malého Tibetu

Knih o Ladakhu v češtině je stejně málo jako v přírodě sněžných leopardů. Zatímco leopardů stále ubývá, na knižním trhu se objevují nové zdařilé texty o tomto buddhistickém koutu Indie.
Jedním takovým je i povedená kniha Příběhy Malého Tibetu od manželů Pavlových. Příběhy prezentované v knize patří do kategorie pohádek, vyprávění, náboženských textů. Objevují se zde i osudy obyčejných lidí, drobné historky a anekdoty z běžného života Ladakčanů i vize do budoucna.
Číst více
Na noc v buddhistickém klášteře Pavel Hodál 3. 6. 2015
Naskytla se nám příležitost strávit noc v buddhistickém klášteře. Chemrey gompa leží v odlehlém údolí indického Ladakhu.
Byl to zážitek nevšední a veskrze příjemný. Namísto dlouhého popisu proto vkládáme jen stručnou fotoreportáž. Snímky toho dají víc než slova.

Moravské stopy v indickém Ladakhu - kde je pochován Ferdinand Stolička

"Příčinou smrti bylo velké vypětí těla i ducha - jak při obtížném cestování, tak i přemýšlení a námaze mozku."
Takto zněl pitevní nález moravského rodáka a přírodovědce Ferdinanda Stoličky, který vystavil britský lékař H. V. Bellew roku 1874 svému kolegovi a účastníku vědecké výpravy přes hřebeny Himálaje a Karákóramu. Jeho životní cesta začala v hájovně poblíž Kroměříže a skončila v indickém Ladakhu.
Číst více

Curfewed night - Jak se žije v Kašmíru plném nepokojů

Text této knihy je příliš brutální, aby byl pravdou. Ale bohužel je. Basharat Peer se narodil v Kašmíru a v knize Curfewed night popisuje na základě svého osobního příběhu jak konflikt o Kašmír zasáhl do života místních lidí, od základů vyvrátil staleté tradice, změnil ekonomiku údolí a především zničil lidské životy. Basharat Peer je novinář a proto se jeho kniha dá číst jako jeden dlouhý novinový článek.
Číst více

Do Kašmíru - Ano či Ne? Je to bezpečné?

Blíží se léto a tak jako každý rok, i letos jsem začal dostávat dotazy na cestu do Kašmíru. Zatímco šance navštívit pákistánskou část je vzhledem k situaci v zemi minimální, do Kašmírského údolí spadajícího pod Indii míří stále více místních i zahraničních turistů. A mnozí z nich řeší, nakolik je bezpečné cestovat po kašmírském údolí.

Toto je pohled na věc turistického průvodce, co sem jezdí už více než 25 let.
Číst více
Bhavačakra - kolo života Pavel Hodál 3. 7. 2012
Jedním z často zobrazovaných výjevů na zdech klášterů je takzvané „kolo života„ Bhavačakra. Setkáte se i s pojmem „kolo samsáry“ nebo „kolo bytí“. A právě u něj se vyplatí zastavit a prohlédnout si jeho symboliku. Co vyjadřuje a čeho si všímat?
Perský básník Urfi o Kašmíru Pavel Hodál 16. 4. 2012
Har sokhta-jaaney ke ba Kashmir dar aayad
Gar murg-e-kabaab ast ba baal-o-par aayad
Dotek kašmírské historie Pavel Hodál 4. 4. 2012
Objevil jsem naprosto úžasný web. Na adrese http://www.searchkashmir.org je obrovské množství zajímavých informací a hlavně historických fotek z Kašmíru. Jako milovník indického Kašmíru jsem u vytržení. Je mi jasné, že hodně lidem to asi nic neřekne, ale třeba se tu najde někdo, kdo tam také byl a ocení to kouzlo minulosti.
Žil Ježíš v Indii? Pavel Hodál 23. 12. 2011
Ne, nezbláznil jsem se. Opravdu existuje teorie, která říká, že Ježíš byl jogín, který přišel do Palestiny z Indie, přežil ukřižování a vrátil se do Indie (přesněji do Kašmíru) a zemřel zde v pokročilém věku. Berte prosím následující text jen jako zajímavost, perličku a upozornění na jedno místo ve starém Šrínagaru. Vše je sepsáno v knize Ježíš žil v Indii od německého autora Holgera Kerstena.