Na skok do Joshua Tree National Park v rámci programu Microsoft in Education

Na skok do Joshua Tree National Park v rámci programu Microsoft in Education
Seděli jsme s žáky odpoledne v teple učebny v Brně a přitom se v reálném čase rozhlíželi po krajině amerického národního parku Joshua Tree.
V Kalifornii bylo sedm ráno a strážkyně parku, která se s námi spojila, mrzla při 8 °C venkovní teploty. Tak jsme absolvovali naši první zahraniční virtuální exkurzi.

Odpoledne v Brně

Ale ani velký časový rozdíl, ani nízká teplota neovlivnily zajímavý program v rámci Virtual fields trips. Podařilo se nám totiž domluvit živý přenos a přednášku přímo z druhé strany světa.

O co jde? V rámci programu Microsoft in Education je možné kontaktovat odborníky, učitele, vědce a jiné zajímavé osoby a zúčastnit se online přednášky. Nejedná se o žádné hromadné akce a jednostranné povídání. Takových programů je jinde plný internet. Zde je princip jiný.

Virtual fields trips skutečně probíhají formou kontaktu a rozhovoru dvou stran. My měli štěstí, že se nám podařilo vše domluvit a našli jsme i společný časový prostor. Přeci jen 9 hodin časového rozdílu mezi Brnem a Kalifornií je hodně na bezproblémové sladění pracovních a školních rozvrhů.

Na skok do Joshua Tree National Park v rámci programu Microsoft in Education

Mnohé akce z celkové bohaté nabídky Skype in Education bývají beznadějně obsazené. Podal jsem zhruba sedm žádostí na místa po celém světě (polární stanice v Antarktidě, Yellowstone National park, britská univerzita a mnohé další). Z celkového množství vyšly dva programy a ve finále se uskutečnil jen jeden z nich – 45 minut živého vysílání na ose Brno–Kalifornie. A stálo to za to.

a ráno v Kalifornii

Průvodce celým programem, zaměstnankyně národního parku a ranger Simone, byla výborně připravená a spojila se s námi přes Skype přímo z terénu. Mluvila o krajině národního parku, o stromech, které tam rostou a zvířatech, které v něm žijí. Řeč přišla i na ochranu přírody, aktivity amerických školáků a návštěvníků parku.

Díky nízké teplotě a venkovnímu vysílání bylo vidět, že jí pomalu mrzne nos, ale vytrvala a odpovídala na otázky našich páťáků a deváťáků.

Na skok do Joshua Tree National Park v rámci programu Microsoft in Education

Microsoft in Education

Co vše můžete v rámci nabídky Microsoftu vyzkoušet? Portál nabízí velké množství výukových aktivit, lekcí a přednášek, které se dají s využitím komunikačního programu Skype zapojit do výuky.

  • Mystery Skype – obdoba Mystery Hangout (více v samostatném článku Hádej kde jsme)
  • Skype lessons – přednášky
  • Virtual field trips a mnohé další.

Jak vše teoreticky probíhá

  1. pro registraci potřebujete Microsoft ID.
  2. pak už jen vybíráte z široké nabídky na https://www.microsoft.com/en-us/education
  3. vyberte si program, registrujte se na konkrétní datum a čas
  4. napište přednášejícímu pár vět o sobě
  5. čekejte na potvrzení termínu a odpověď partnera

Virtuální expedice

Realita

  1. Ne všechny registrace vyjdou.
  2. I když vám Microsoft potvrdí registraci přednášky, neznamená to, že se program uskuteční.
  3. I když vám termín potvrdí přímo přednášející, neznamená to, že vám program vyjde.
  4. Dejte si pozor na časová pásma. Mnohé programy třeba začínají ve čtyři hodiny ráno středoevropského času. Web vám sice přepočítá začátek na vaše časové pásmo (GMT+1), ale nemusí sedět se skutečným začátkem akce.
  5. Emaily z portálu nemusí korespondovat s realitou rezervací.

Virtuální expedice

Google versus Microsoft

Občas se doslechnu, že přehnaně propaguji služby Google. Aktivita Microsoftu v této oblasti se mi však velmi zamlouvá a stojí za další zkoumání.

Je pravdou, že při troše osobní snahy a pečlivém výběru je možné narazit na kvalitní program, který má slušnou šanci se uskutečnit. V tomto si opravdu Microsoft zaslouží velký palec nahoru. Jednotlivé programy v nabídce vzdělávacího portálu firmy Microsoft jsou dobře zpracovány a zajímavě prezentovány.

To, že firma dokázala soustředit na jednom místě lektory a učitele, kteří jsou ochotní si popovídat přes Skype s žáky na druhé straně světa, je úžasné.

V rámci celého systému mohou dokonce lektoři i účastníci sbírat body, odznaky, soutěžit v počtu absolvovaných lekcí, nabízet vlastní lekce a programy, komunikovat a budovat vzdělávací sítě.

Problém vidím v masovosti celého systému. Na některé akce je beznadějná registrace, mnoho lektorů vůbec neodpovídá a nereaguje na rezervace a vzkazy. Celé prostředí portálu působí na jednu stranu velmi profesionálně a živě, na druhou stranu je zmatené a často mi přišly registrace na program, který se neuskutečnil nebo byl registrovaný jiný čas než uvedený.

Bohužel dojmu dobře naleštěné Potěmkinovy vesnice napomáhají i automaticky generované body a celý systém odznaků a „nacestovaných mílí“ v rámci vzdělávacích aktivit. Získal jsem takto 500 bodů za Skype lekci, na kterou jsem sice žáky registroval, ale která se díky zmatkům druhé strany nikdy neuskutečnila.

Komunity Google oproti tomu vznikaly a fungují směrem zespodu nahoru a pokud se učitelé síťují, komunikují a vyměňují si materiály a pořádají akce, činí to v osobním elektronickém kontaktu, ne prostřednictvím portálu třetí strany.

To vše nemění nic na tom, že Virtual Filed trips mohou být velmi zajímavou aktivitou doplňující výuku. Určitě v ní budu pokračovat. Máme tak šanci poznat zajímavá místa po světě v živém vysílání, procvičit si angličtinu a určitě si rozšířit obzory.

Užitečné odkazy